گزارش گل اركیده؛

تعلل دولت برای تعطیلی تهران چه دلیلی دارد؟

تعلل دولت برای تعطیلی تهران چه دلیلی دارد؟

در صورتیکه کارشناسان از اثرات جبران ناپذیر آلودگی هوا بر سلامت شهروندان سخن می گویند اما دولت بعد از گذشت 24 ساعت از پیشنهاد تعطیلی تهران به سبب قرار گرفتن هوا در وضعیت اضطرار سکوت کرده است.خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: کیفیت هوای تهران برای پنجمین روز متوالی در وضعیت ناسالم برای همه گروه های جامعه قرار گرفته است. روز گذشته کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران برمبنای پیش بینی های سازمان هواشناسی (مبنی بر ادامه روند پایداری های جوی در پایتخت) آخرین تصمیم درباره کنترل موقت این شرایط با تعطیلی ادارات را گرفت اما پس از گذشت ۲۴ ساعت هنوز هیئت دولت تصمیم رسمی برای ارائه پاسخ به اولتیماتوم این کمیته را اعلام نکرده است.
این در حالی است که کارشناسان محیط زیست و سلامت و بهداشت محیط شرایط آلودگی هوا را برای سلامت شهروندان تهرانی مخاطره آمیز می دانند. بهزاد اشجعی کارشناس محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه تصمیمات تعیین شده در وضعیت اضطرار آلودگی هوا در درجه اول به حفظ سلامتی مردم و در درجه بعدی بمنظور کاهش ناگهانی میزان انتشار آلاینده ها است. اظهار داشت: شاید این توضیح، ابهامات زیادی را رفع کند. اصرار ما برای تعطیلی، رفع آلودگی هوا نیست، بلکه تماس حداقلی افراد با هوای آلوده است.
اثرات آلودگی هوا بر سلامت طولانی مدت است
وی در ادامه به توضیح اثرات طولانی مدت آلودگی هوا بر سلامت و تشریح پدیده harvesting پرداخت و اظهار داشت: این پدیده یعنی شما امروز در معرض هوای آلوده قرار می گیرید، اما اثرات منفی اش مدت ها بعد در شما پدیدار می شود. بدین سبب نباید خسارات جانی آلودگی هوا را فقط در مراجعات اورژانسی، بیماری و فوتی های امروز مردم دید، همه ما که این روزها در معرض هوای آلوده بودیم باید منتظر اثراتش باشیم.
بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی تا ۴ روز دیگر پایداری های جوی در بیشتر مناطق کشور خصوصاً شهرهای صنعتی و پرجمعیتی همچون تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، اراک و قم ادامه دارد. هواشناسی شرایط وارونگی هوا را در تهران را به شکل دو لایه گزارش داده و تصریح کرده است شدت این وارونگی در پایتخت به دو لایه در ارتفاع ۲۰۰ و ۹۰۰ متری بالا رفته است، و پیش بینی می شود این شرایط در ایام آینده نیز ادامه یابد.
تعلل دولت در تعطیلی تهران نیمه تعطیل
اما با وجود اینکه شرایط اضطرار آلودگی هوای پایتخت از طرف همه دستگاه های مسئول مورد تاکید قرار گرفته و تهران به سبب شرایط کرونائی در حالت نیمه تعطیل به سر می برد و برای هماهنگی دستگاه هایی همچون آموزش و پرورش و آموزش عالی برای تعطیلی واحدهای آموزشی دولت چالشی پیش روی خود نمی بیند معین نیست تعلل دولت به چه دلیل بوده است.
طی ۸ ماه گذشته باتوجه به دورکار شدن خیلی از کارمندان بسترهای لازم برای دورکاری نیز تا حدودی برقرار است و می توان از این شرایط بعنوان بازوی کمکی کاهش سطح آلودگی هوای کلانشهرها کمک گرفت اما بنظر می رسد دولت به احتمال تغییرات جوی بیشتر دل خوش کرده است.
دولت نه فقط در ستاندن تصمیم های کوتاه مدت برای حل این معضل تعلل و اهمال داشته است که بعد از ۵ سال از ابلاغ قانون هوای پاک، هنوز از پس مسئولیت ها و وظایف خود در اجرای این قانون هوای پاک و حل معضل آلودگی هوا بر نیامده اند.
با وجود عملکرد منفی دولت در کنترل آلودگی هوا باز هم توپ در زمین مردم افتاد
بهزاد اشجعی متهم ردیف اول آلودگی هوا را وزارت کشور دانسته و با برشمردن وظایف قانونی این نهاد اظهار داشت: عدم اجرای طرح کاهش، عدم نظارت بر اجرای معاینه فنی، ناتوانی در نوسازی و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، عدم نصب فیلتر جاذب دوده روی خودرو های عمومی درون شهری، مدیریت غلط ترافیک و ناتوانی در کاهش تقاضای سفرهای درون شهری همین طور عدم توسعه فضای سبز موجب بغرنج تر شدن هر ساله وضعیت آلودگی در سطح کشور است.
با این وجود طی روزهای گذشته مسئولان باز هم اهتمام کرده اند توپ را در زمین مردم بیاندازند و سخن از کاهش درجه دمای منازل برای کنترل آلودگی و یا کاهش استفاده از خودرو های شخصی بزنند. و پیروز حناچی شهردار تهران از شهروندان خواست با کاهش یک درجه ای دمای منازل، مصرف گاز خانگی را به میزان ۱۰ درصد کاهش دهند که در بهبود وضعیت هوا مؤثر است.
باید منتظر ماند دید آیا در ساعات آینده دولت برای ریه های شهروندان مسکن موقتی تعطیلی را تجویز می کند و یا به سادگی از کنار این معضل هم می گذرد.


1399/10/14
19:31:57
0.0 / ۵
1310
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است