رئیس سازمان بازرسی كل كشور:

سازمان بازرسی كشور حق آلایندگی خوزستان را پیگیری می كند

سازمان بازرسی كشور حق آلایندگی خوزستان را پیگیری می كند

به گزارش گل ارکیده رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: اختصاص 3 درصد از درآمد نفتی به استان خوزستان و عوارض آلایندگی استان حق مردم است، سازمان بازرسی آنرا پیگیری می کند.به گزارش گل ارکیده به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد ضمن اشاره به حادثه سیل در استان، اظهار نمود: به خاطر سیل و آب گرفتگی که سال قبل اتفاق افتاد، به تمام بازرسی های کل کشور و خصوصاً بازرسی کل استان خوزستان ماموریت داده ایم که درباره این مورد ورود کنند و گزارش مفصل آن به همراه پیشنهادهای سازمان در جهت حل این مشکل برای مسئولان ذی ربط ارسال شده است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به اینکه مشکل آب گرفتگی و سیل در استان خوزستان با استان های دیگر متفاوت می باشد، اضافه کرد: وضعیت شبکه فاضلاب استان بسیار اسف بار است؛ بر اساس گزارش مسئولان استانی طرح اصلاح فاضلاب اهواز و کارون از سال ۸۵ کلید خورده ولی متأسفانه تا امروز تنها ۴۰ درصد پیشرفت کار داشته ایم؛ ضمن اینکه این طرح به خاطر تغییر اقلیم استان خوزستان و افزایش بارندگی و همین طور افزایش جمعیت استان خصوصاً شهر اهواز و حاشیه شهر باید بازبینی شود.
وی درباره بودجه اختصاص یافته به طرح فاضلاب اهواز اظهار داشت: دستور مقام معظم رهبری در خصوص اختصاص ۱۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به طرح اصلاح فاضلاب اهواز نشان دهنده اهمیت این مورد است؛ قرار بود ۵۰ میلیون یورو امسال و ۵۰ میلیون یورو سال آینده تخصیص داده شود اما بخش زیادی از این بودجه هنوز تخصیص داده نشده است و طبق بررسی ما این مبلغ هم کفاف رفع مشکلات فاضلاب اهواز و کارون را نمی دهد.
حجت الاسلام والمسلمین درویشیان خاطرنشان کرد: یک مشکل فاضلاب اهواز در حوزه آب های سطحی است که شهرداری مسئول آنست که بین شهرداری و آب و فاضلاب در این خصوص اختلاف است که سازمان بازرسی اعتقاد دارد که باید دو اقدام در این حوزه صورت بگیرد؛ یکی در کوتاه مدت است که اگر مجدداً بارندگی اتفاق افتاد، پیشبینی های لازم صورت بگیرد و ستاد بحران استان سریع فعال شود.
وی اضافه کرد: در ساختار ستاد بحران نیز اشکالاتی وجود دارد و متأسفانه هنوز پیوست استانی قانون مدیرت بحران تصویب نشد که سازمان این مورد را دنبال می کند که چرا این کار انجام نشده است؛ این ها آمادگی و راهکار موقتی است که با عنایت به پیشبینی ها درباره احتمال ادامه بارندگی ها این موضوعات حائز اهمیت می باشد.
وی در تشریح راهکار بلندمدت برای حل مشکل استان خوزستان اظهار داشت: اقدامات بلندمدت هم رفع اشکال اصلی یعنی اعتبارات است و سازمان بازرسی این مورد را از دو منشأ قانونی که حق مردم و استان است، دنبال می کند که یکی اختصاص سه درصد از درآمد نفتی به استان است که بخش زیادی پرداخت نشده است.
وی افزود: موضوع دیگر بحث عوارض آلایندگی واحدهای نفت و گاز در استان است که تا سال ۹۶ به میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان پرداخت نشده است که باید بررسی نماییم از سال ۹۶ تا امروز چقدر است و چرا پرداخت نشده است؟ ما معتقدیم اگر موقع حتی ۲۰ درصد این اعتبارات پرداخت شده بود شاید امروز اهواز با این مشکلات مواجه نمی شد.
آب، فاضلاب و اشتغال
رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به مشکلات دیگر استان خوزستان و شهر اهواز اظهار داشت: یکی از اشکالات دیگر شهر اهواز، مترو است که از ۲۰ سال قبل ۲۵ درصد بیشتر پیشرفت نداشته است و این مورد عمدتاً به خاطر تامین نشدن اعتبارات لازم است؛ گفته شد پیمانکار مترو اهواز بیش از مبلغی که کارکرده به خاطر خسارت تجهیزاتی که در پروژه مانده است، گرفته است که واقعاً به نظرم کوتاهی و سو مدیریت صورت گرفته وگرنه مدلول ندارد پروژه ای به این شکل ۲۰ سال معطل شود.
وی افزود: مقرر است در جلسه ای با حضور استاندار این مسائل مجدداً بررسی و جمع بندی سازمان مطرح شود و آنچه در ارتباط با استان است اگر در استان قابل حل است، تصمیم گیری شود و آنچه در ارتباط با دستگاههای ملی است، بوسیله دستگاههای ملی پیگیری نماییم و اگر کوتاهی و قصوری هم در دستگاه ها صورت گرفته است، آن هم بنا به دستور رئیس قوه قضائیه پیگیری می نماییم تا اگر محرز شد، پیگرد قانونی صورت گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین درویشیان اظهار داشت: مایه تأسف است استانی که از نعمت های خدادادی و ظرفیت های منحصربه فرد در منابع آب، نفت و گاز برخوردار است، این طور محروم باشد و حتی بعضی از مناطق از آب آشامیدنی نیز محروم باشند و این در شرایطی است که بیش از ۲۰۰ میلیارد مترمکعب ظرفیت سدهای آب استان است.
وی ضمن اشاره به بازدید از مناطق سیل زده، اظهار نمود: ما از چند منطقه بازدید کرده ایم و فردا هم برنامه بازدید از شهرهای دیگر استان در دستور کار است؛ عمده حرف مردم در این بازدیدها این است که مشکلشان و خسارت ها فکری شود و این ها حداقل های خواسته های مردم است که باید به آن توجه شود؛ امروز قرار بود بنیاد مسکن گزارش خودرا راجع به میزان کلی خسارت ها به دولت بدهد و همین طور قرار شد فعلاً از اعتبارات بنیاد مسکن خسارات مردم پرداخت گردد.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اهواز هم در این دیدار با بیان مشکلات عدیده استان خوزستان به موضوعاتی مانند آب شرب و فاضلاب شهرها و روستاهای استان، نرخ بیکاری، استفاده از نیروهای بومی در شرکت های نفتی، حل مشکلات هفت تپه و… اشاره نمود و دغدغه رهبر معظم انقلاب و مسئولان دلسوز نظام را رسیدن مردم استان به حقشان دانست و اظهار داشت: آب، فاضلاب و اشتغال سه مشکل اصلی استان است و باید به همت و توجه مسئولان و نگاه کارشناسی و روحیه جهادی، حل و فصل شود.


منبع:

1399/09/19
17:38:36
5.0 / ۵
975
تگهای خبر: آب , اقلیم , تجهیزات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است