انتقاد محیط زیست تهران از حذف سهم محیط زیست از عوارض آلایندگی

انتقاد محیط زیست تهران از حذف سهم محیط زیست از عوارض آلایندگی

به گزارش گل اركیده به دنبال تصویب طرح یك فوریتی در مجلس شورای اسلامی برای حذف سهم صندوق ملی محیط زیست از عوارض آلایندگی كه در قانون بودجه ۹۹ مصوب شده بود، مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن انتقاد از این طرح اظهار داشت: عوارض در ارتباط با آلایندگی حتما باید در جهت رفع ضررهایی كه به محیط زیست و سلامت مردم وارد شده است هزینه شود و نه برای اموری كه هیچ ربطی به مسایل زیست محیطی ندارد.



به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، بر مبنای قانون بودجه سال ۹۹ بنا شد که از آغاز سالجاری ۳۵ درصد از یک درصد عوارض آلایندگی که پیش از این به حساب شهرداری ها و دهیاری ها واریز می شد به صندوق محیط زیست برای کاهش آلودگی های زیست محیطی و پیشگیری از تخریب محیط زیست اختصاص پیدا کند اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی شش مهرماه یک فوریت طرحی را تصویب کردند که در صورت نهایی شدن آن کل یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی ها به شهرداری ها و دهیاری ها اختصاص پیدا می کند و دیگر ۳۵ درصد از آن به صندوق محیط زیست پرداخت نخواهد شد.



سعید محمودی در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان اینکه ما و فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی پیگیر حل کردن مبحث حذف سهم محیط زیست از عوارض آلایندگی هستیم، اظهار داشت: ما نه تنها منتقد تصمیم نمایندگان مجلس در خصوص عدم تعلق ۳۵ درصد از یک درصد عوارض آلایندگی به محیط زیست هستیم بلکه معتقدیم که بخش اعظم و سهم بیشتری از این عوارض باید به محیط زیست تعلق گیرد تا هزینه جبران خسارت هایی شود که صنایع آلاینده به محیط زیست و سلامت مردم وارد کرده اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به اینکه جای سوال دارد که چرا نمایندگان مردم تصمیم به حذف سهم محیط زیست از عوارض آلایندگی گرفته اند، خاطرنشان کرد: انتظار ما از دولتمردان و تصمیم گیران این است که مسائل محیط زیستی در شکل گیری تصمیمات مد نظر قرار گیرد و در اولویت و محور اصلی تصمیم گیری ها باشد. حالا بیشتر کلانشهرهای کشور گرفتار مشکلات زیست محیطی شده اند، در صورتیکه با رعایت برخی مسائل می شد از بروز برخی از این معضلات جلوگیری کرد.

محمودی در انتها اظهار داشت: از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و دولتمردان درخواست می نماییم که در تصمیم گیری ها درباره حذف سهم محیط زیست از عوارض آلایندگی جوانب مبحث را با نگاهی جامع تر بررسی نمایند.





منبع:

1399/08/24
22:51:01
5.0 / ۵
1252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است