ارائه روش سبز برای تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی

ارائه روش سبز برای تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی

گل اركیده: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر با همكاری شركت ملی پخش فرآورده های نفتی روشی دوستدار محیط زیست برای تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی موجود در مخازن پالایشگاه ها ارائه كردند.


به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، جواد طغیانی عنوان طرح اجرا شده را "بررسی میزان تاثیرگذاری نحوه تلفیق روش های مختلف اکسیداسیون پیشرفته (AOP) با روش تصفیه بیولوژیکی کمپوستینگ در حذف آلاینده های با منشا آلی موجود در لجن های نفتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی" ذکر کرد و اظهار داشت: ذرات جامد موجود در نفت خام استخراج شده که در مخازن نفتی ذخیره می شود، به همراه ترکیبات دیگر مانند واکس و آب، مواد چسبناک لجنی را در کف مخازن پدید می آورند که همیشه مشکل ساز بوده و ضمن کاهش ظرفیت مخازن، مشکلات خوردگی را نیز در نقاط مختلف مخزن به دنبال دارد.
وی لجن نفتی را یک ماده آلی پیچیده و خطرناک دانست و تصریح کرد: وجود مواد سمی مانند سیکلوآلکان ها، آروماتیک ها، کربن های آلی فرار (VOCs) و نیمه فرار (مانند PAHs)، لجن های نفتی را به مواد بسیار خطرناک تبدیل می کند؛ بدین جهت دفن کردن این مواد و یا سوزاندن آنها بدون تصفیه یا پیش تصفیه، نتایج جدی زیست محیطی برای اکوسیستم و سلامت انسان به دنبال خواهد داشت.
طغیانی با تاکید بر اینکه با همکاری شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، روش صنعتی، مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست برای تصفیه و بی خطرسازی این لجن ها ارائه دادیم، اظهار نمود: در این پروژه روش های شیمیایی مختلفی مانند فنتون، اکسیداسیون با پرسولفات و الکتروفنتون بررسی و طی آن بعد از مشخصه یابی لجن مورد نظر، مطالعات اولیه درباب انتخاب روش های شیمیایی شروع شد و بعد از انتخاب روش فنتون، اکسیداسیون پرسولفات و الکتروفنتون بعنوان روش های شیمیایی اکسیداسیون پیشرفته، طراحی آماری آزمایشات و مطالعات آزمایشگاهی را در آزمایشگاه بیوتکنولوژی و محیط زیست دانشکده مهندسی شیمی انجام دادیم.
مجری طرح، افزود: با تلفیق روش شیمیایی فنتون و روش زیستی کمپوستینگ، میزان کل هیدروکربن های نفتی حدود ۹۹ درصد حذف شدند؛ همین طور با بهره گیری از روش شیمیایی الکتروفنتون میزان حذف این ترکیبات حدود ۱۰۰ درصد به دست آمد.
وی با اعلان اینکه نتایج این تحقیق در پالایشگاه ها، پخش فرآورده های نفتی و سایر بخش های صنعت نفت که در پروسه آنها به میزان قابل توجهی لجن نفتی تولید می شود، قابل استفاده می باشد، اشاره کرد: در صورتیکه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تمایل به اجرای این پروسه در بخش نیمه صنعتی و صنعتی را داشته باشد، آمادگی کامل برای پیاده سازی این طرح وجود دارد.
این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، با اشاره به مزیت های رقابتی دستاوردهای این پروژه اظهار داشت: روش ارائه شده در این طرح بسیار مقرون به صرفه است، به طوریکه در شرایط اقتصادی کنونی کشور هزینه سربار چندانی به مجموعه وزارت نفت تحمیل نخواهد شد. به عبارت دیگر، میزان انرژی و مواد مصرفی به صورت حداقلی بهینه شده اند.
برمبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این پروژه با راهنمایی دکتر نرگس فلاح دانشیار دانشکده مهندسی شیمی – معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با مشاوره صنعتی مهندس عبدالزهرا طالبی از شرکت ملی پخش فراورده های نفتی اجرائی شد.
منبع:

1399/08/14
16:04:15
5.0 / ۵
1457
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است