نصب دوربین های كنترل معاینه فنی در 36 نقطه اطراف تهران و برخورد جدی با وسایل نقلیه دودزا

نصب دوربین های كنترل معاینه فنی در 36 نقطه اطراف تهران و برخورد جدی با وسایل نقلیه دودزا

به گزارش گل اركیده معاون نظارت و پایش اداره محیط زیست استان تهران با اشاره به آغاز سرما و تشدید آلودگی هوا اظهار داشت: نصب دوربین های كنترل معاینه فنی در 36 نقطه از جاده های ورودی به شهر تهران طی یك ماه و برخورد جدی با خودرو ها، موتورسیكلت ها و خودرو های سنگین دودزا در دستور كار قرار دارد.محمد رستگاری در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: یک سری تصمیمات و سیاست های کاهش و مدیریت آلودگی هوا در سطح ملی هستند که کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا آنها را پیگیری می کند مانند بهبود کیفیت سوخت و ارتقای استاندارد خودرو ها اما اقداماتی که در امتداد کاهش و مدیریت آلودگی هوای استان تهران انجام می شود را اداره کل محیط زیست استان تهران بوسیله کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران پیگیری می کند.

وی با اشاره به آخرین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران که ۱۳ مهر ماه برگزار شد، اظهار داشت: برنامه ها و مصوباتی بمنظور کاهش آلودگی هوا در استان تهران در این کارگروه عنوان شد و اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران این برنامه ها و مصوبات را پیگیری خواهدنمود. ارتقای نظارت تصویری بر معاینه فنی یکی از موضوعات مهمی بود که در این کارگروه عنوان شد.

رستگاری افزود: دوربین های ثبت تصویری به حد کافی در سطح شهر تهران وجود دارد اما یک سری از راه هایی منتهی به شهر تهران فاقد دوربین های نظارتی هستند و احتمال دارد خودروهایی که موجب انتشار آلودگی می شوند از این راه وارد پایتخت شوند. بدین جهت ۳۶ نقطه که نیازمند نصب دوربین هستند، اعلام شدند و هماهنگی هایی صورت گرفته است تا شهرداری تهران به سرعت با هماهنگی پلیس و اداره کل راهداری ظرف مدت یک ماه این نقاط را جانمایی و به نصب دوربین اقدام نمایند.

وی افزود: تشدید ارزیابی مراکز معاینه فنی از طرف اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز در دستور کار قرار دارد تا از صلاحیت برگه های معاینه فنی صادر شده برای خودرو ها اطمینان کامل حاصل شود.

معاون نظارت و پایش اداره محیط زیست استان تهران برخورد بیش از پیش با خودروها، موتورسیکلت ها و خودرو های سنگین دودزا را یکی دیگر از برنامه های مهم در جهت کاهش آلودگی هوای تهران برشمرد و اظهار داشت: برخورد با وسایل نقلیه دودزا همیشه در دستور کار پلیس قرار داشته اما این مساله طی چهار ماه آینده با پیگیری بیشتری دنبال خواهد شد خصوصاً در ارتباط با خودرو های سنگین دودزا که یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا به حساب می آیند.

رستگاری با اشاره به اینکه پسماندسوزی در اطراف شهر تهران یکی از عوامل مهم در انتشار آلودگی در فصول سرد سال است، اشاره کرد: برنامه ای که به جد پیگیر آن هستیم، جلوگیری از پسماندسوزی در حاشیه شهر تهران است. با وجود اینکه پسماندسوزی در داخل شهر تهران نیز رخ می دهد اما به غیر از شهر تهران، شهرهای بزرگ دیگری نیز در سطح استان وجود دارند که بیشتر با معضل پسماندسوزی مواجهند. بدین جهت مقرر شد فرمانداران بیش از پیش معضل پسماندسوزی را پیگیری کنند و اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز پیگیر این مساله خواهد بود.

به گفته وی، کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران پیگیر نظارت بر کارهای عمرانی در سطح شهر تهران در مواقع اضطرار آلودگی هوا است و گرچه همیشه ممنوعیت کارهای پروژه های عمرانی در مواقع اضطرار آلودگی هوا مطرح بوده اما نظارت و ساماندهی این پروژه ها در مواقع اضطرار نیز در دستور کار قرار دارد. همین طور نظارت مستمر بر واحدهای صنعتی که جزو تکالیف ذاتی سازمان حفاظت محیط زیست است نیز با جدیت هرچه بیشتر ادامه خواهد داشت.

معاون نظارت و پایش اداره محیط زیست استان تهران با اشاره به نیروگاه های استان تهران بعنوان یکی از عوامل انتشار آلاینده در هوا اظهار داشت: بر طبق توافق هایی که با شرکت گاز استان تهران صورت گرفت، قرار شد از الان به فکر تامین سوخت مناسب برای نیروگاه ها باشیم تا نیروگاه ها و کارخانه های بزرگ مقیاس به هیچ عنوان نیاز به مصرف سوخت«مازوت» پیدا نکنند همین طور باتوجه به سهمی که موتورخانه ها در انتشار آلودگی در هوا دارند، دستگاه های دولتی موظف به پیگیری معاینه فنی موتورخانه های خود شدند و شرکت گاز نیز آمادگی خودرا برای ارائه طرحی که موتورخانه های منازل نیز معاینه فنی شوند، اعلام نموده است.

رستگاری در آخر ضمن بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست نقش اجرائی در زمینه آلودگی هوا ندارد، اظهار داشت: وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرائیست بدین سبب در صورتیکه دستگاه های اجرائی همکاری لازم را نداشته باشند، هیچ یک از این برنامه های کاهش و مدیریت آلودگی هوا عملیاتی نخواهد شد. بدین جهت مشارکت جدی تمام دستگاه ها در زمینه کاهش آلودگی هوای تهران امری لازم است.

منبع:

1399/07/26
14:22:35
5.0 / ۵
1116
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است