كلانتری:

محیط زیست در نهادهای قانونگذاری هم مظلوم است

محیط زیست در نهادهای قانونگذاری هم مظلوم است

به گزارش گل اركیده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از طرح یك فوریتی مجلس در خصوص عدم اختصاص قسمتی از عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست اظهار داشت: متاسفانه محیط زیست و حفاظت از آن حتی بین نهادهای قانونگذار جایگاه شایسته ای ندارد.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا عیسی کلانتری در یک مصاحبه رادیویی اظهارکرد: متاسفانه آنچه که درباب حفاظت از محیط زیست باید گفت این است که به دلیلهای مختلف، فرهنگ عمومی ما در این امر ارتقا و رشد چندانی نیافته و پایین است.

وی با تاکید بر این که حتی بین تصمیم سازان، نهادهای قانونگذار و مجریان، مسائل طولانی مدت محیط زیستی فدای منافع کوتاه مدت و ناپایدار می شود، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب، همیشه بر حفظ محیط زیست برای نسل های بعد تاکید و بیان کرده اند که محیط زیست مربوط به این دولت و آن دولت نیست بلکه باید برای نسل های بعد حفظ شود و باقی بماند اما متاسفانه به رغم این سفارش های ایشان در سطوح پایین تر شاهد این هستیم که محیط زیست جایگاهی در خور و شایسته در بین مدیران اجرایی و قانون گذار ندارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به رتبه بالای ایران در امر تخریب و فرسایش خاک اظهار داشت: متاسفانه همانطور که در بخش آب، ایران جزو کشورهای پر مصرف است، در بحث تخریب و فرسایش خاک هم با کمال تاسف در دنیا مقام بالایی داریم و به احتمال زیاد جزو ۱۰ کشور اول هستیم.

کلانتری با تاکید بر این که وظیفه همه ماست که محیط زیست را برای نسل های بعد حفظ نماییم، اظهار داشت: «این میسر نیست جز بوسیله بالا بردن فرهنگ محیط زیستی مردم. در زمینه تخریب محیط زیست همه از مردم و مسئولان مقصریم و این ناشی از همان پایین بودن فرهنگ عمومی ما درباب حفاظت از محیط زیست است.»

معاون رئیس جمهوری درباره شایعات مربوط به صادرات غیر مجاز خاک از ایران اظهار داشت: برداشت خاک از جنگل، خارج کردن و فروش آن جرم است، همانطور که خرید و فروش مواد مخدر قاچاق شمرده می شود.

وی درباب فروش خاک هایی به نام خاک جنگل های شمال در بعضی از میدان های شهر تهران اظهار داشت: اینها به احتمال زیاد کپوست هستند که از پسماند به دست می آیند و بافتی شبیه بافت خاک جنگل دارند. فروش کمپوست غیر قانونی نیست. بطور کلی قسمتی از پسماند تبدیل به کمپوست می شود و الان شهرداری تهران حدود نیم میلیون تن کمپوست تولیدی از پسماند در آرادکوه دارد که برخی اوقات منشا بوی بد جنوب تهران است.

کلانتری درباب منابع آبی کشور نیز اظهار داشت: آب یک منبع تجدید پذیر است اما مصرف بی رویه آنرا تبدیل به یک منبع تجدید ناپذیر می کند. ایران هم همچون کشورهایی است که یکی از بالاترین رکوردها را در مصرف آب دارد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به مناسبت نزدیک بودن روز دامپزشک، با تقدیر از دامپزشکان اظهار داشت: دامپزشکان همیشه بی چشمداشت و بی هیچ ادعایی در کنار محیط زیست کشور بوده اند و قسمتی از خانواده حافظان طبیعت و محیط زیست کشور محسوب می شوند.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به اقدامات دولت و مجلس قبل درباب وضعیت محیط بانان اظهارکرد: خوشبختانه در دولت دوازدهم با دستور رئیس جمهوری و کمک اداره مالی و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه، متوسط دریافتی محیط بانان، بیش از سه برابر افزایش یافته است همین طور از لحاظ تامین تجهیزات و ادوات برای آنان سرمایه گذاری خوبی انجام شده است. قانونا نیز با همکار مجلس گذشته و تصویب قانون حمایتی از محیط بانان، از شروع امسال محیط بانان تحت پوشش قانون نیروهای انتظامی قرار گرفته اند تا دیگر شاهد این نباشیم که محیط بانی به جرم انجام وظیفه به قصاص محکوم شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که محیط زیست متعلق به همیشه تاریخ است و نباید همه آنرا در عمر کوتاه خویش صرف نماییم و بر عهده مردم و مسئولان است که در حفاظت و حراست از محیط زیست بکوشند.
1399/07/12
13:42:41
5.0 / ۵
1570
تگهای خبر: آب , تجهیزات , جنگل , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است