مدیركل حفاظت محیط زیست فارس:

روند شیوع طاعون نشخواركنندگان در فارس نزولی است

روند شیوع طاعون نشخواركنندگان در فارس نزولی است

گل اركیده: فارس مدیركل حفاظت محیط زیست استان فارس با اشاره به اقدامات حفاظتی این اداره كل برای پیش گیری از سرایت طاعون نشخواركنندگان در سطح مناطق تحت حفاظت، اصرار كرد كه روند شیوع این بیماری، در فارس نزولی است.


حمید ظهرابی چهارشنبه دوم مهر اظهار داشت: به دنبال شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در منطقه شکار ممنوع "توت سیاه" بوانات، امکانات موجود برای مدیریت بحران به کار گرفته شد تا این بیماری در همان منطقه کنترل و از سرایت آن به سایر مناطق جلوگیری شود.
به گزارش گل ارکیده به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست فارس، ظهرابی افزود: بلافاصله بعد از نخستین گزارش ها از شیوع این بیماری، جلسات مدیریت بحران در مرکز استان و متعاقب آن در شهرستان بوانات برگزار و تصمیمات لازم اتخاذ و با دستور دادستانی، منطقه شکار ممنوع توت سیاه به مدت یک ماه قرنطینه و ورود دام ممنوع گردید.
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس اضافه کرد: کارگروه مدیریت بحران در شهرستان های دارای احتمال شیوع بیماری تشکیل و جلسات مختلفی در رابطه با این مساله در لامرد، بهرام گور، اقلید، داراب، لارستان و سایر شهرستان ها و مناطق مختلف برای پیش گیری از شیوع احتمالی این بیماری برگزار شده است.
ظهرابی اشاره کرد: یکی از مهمترین اقدامات، پایش منطقه و امحا لاشه های حیواناتی که به سبب طاعون نشخوارکنندگان هلاک شده اند، برای پیش گیری از گسترش بیماری بود که با تلاش مضاعف و همکاری محیط بانان انجام شده است. این اقدامات با ضدعفونی آبشخورها و بسته شدن آبشخورهای مشترک با دام های اهلی همراه بود.
وی ادامه داد: پایش زیستگاه ها و ضدعفونی کردن آبشخورها، بررسی مشترک شرایط دامداری های سنتی با ادارات دامپزشکی، حذف آبشخورهای مشترک دام و حیات وحش و اعمال محدودیت در چرای دام در چراگاه های مشترک در دیگر مناطق تحت مدیریت استان نظیر مناطق حفاطت شده هرمود لارستان و بهرام گور، پارک های ملی بمو، بختگان و قطرویه و منطقه شکار ممنوع کوه هوا لامرد و چاه نفت داراب مورد پیگیری قرار|گرفت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس اشاره کرد که خوشبختانه تا امروز موردی از شیوع بیماری در میان حیات وحش مناطق حفاظت شده، پارک های ملی و مناطق شکار ممنوع فوق الذکر مشاهده نشده است.
منبع:

1399/07/03
12:32:09
5.0 / ۵
1284
تگهای خبر: آب , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است