وقوع حریق در ۸۰۰ هكتار از عرصه های طبیعی استان تهران طی امسال

وقوع حریق در ۸۰۰ هكتار از عرصه های طبیعی استان تهران طی امسال

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه طی چهار ماه نخست سال جاری در مجموع 69 مورد آتش سوزی در رویشگاه های استان تهران رخ داده است، اظهار داشت: حدود 800 هكتار از عرصه های طبیعی استان تهران از شروع سال تابحال گرفتار حریق شده اند.فرهاد زندی در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان اینکه معضلات آتش سوزی عرصه های طبیعی در استان تهران نسبت به سال قبل بیشتر شده است، اظهار نمود: با توجه به این که امسال رشد پوشش گیاهی مراتع موجب افزایش احتمال وقوع آتش سوزی در عرصه های طبیعی شده اما میزان وسعت آتش سوزی های رخ داده تابحال نسبت به سال قبل کمتر بوده این در حالیست که ممکنست طی هفته های آینده آتش سوزی های بیشتری رخ دهد و وسعت آتش سوزی عرصه های طبیعی استان تهران نسبت به سال قبل افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه بیشتر موارد آتش سوزی رویشگاه های استان تهران در ایام پنج شنبه و جمعه که گردشگران به مناطق طبیعی می روند، گزارش می شود، اشاره کرد: ۹۰ درصد عوامل این آتش سوزی ها منشاء انسانی دارد و بیشتر در نزدیکی پارک های ملی خجیر، سرخه حصار و بوستان جنگلی سرخه حصار به صورت سهوی و عمدی رخ داده است. چند مورد آتش سوزی در نزدیکی جاده «تلو» به سمت منطقه حفاظت شده ورجین و دو مورد نیز در منطقه شکار ممنوع کوه سفید دماوند صورت گرفت که توسط نیروهای محیط بان اطفا شدند.

زندی اشاره کرد: علت بیشتر آتش سوزی هایی که به صورت عمدی اتفاق افتاده است آتش زدن علف های خشک شده باغ، خانه و مراتع بود که به سایر مراتع همجوار سرایت کرده بودند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا محیط بانان از آمادگی و امکانات لازم برای اطفای بموقع حریق برخورد دارند؟ اظهار داشت: ما بمنظور اطفای بموقع حریق نیروهای خودرا ساماندهی کرده و نیروهای واکنش سریع ترتیب داده ایم. به محض گزارش وقوع آتش سوزی، اکیپ اول با کوله پشتی هایی که مخصوص اطفای حریق هستند به محل اعزام می شوند و اگر موفق به مهار آتش نشوند اکیپ دوم به محل اعزام می شود.

وی افزود: در صورتیکه وسعت حریق خیلی گسترده باشد از نیروهای مردمی، سازمان های مردم نهاد و شورای محل درخواست کمک می شود، همانطور که در مورد آتش سوزی گسترده جنوب شهر پردیس از این نیروها برای اطفای حریق کمک گرفتیم.
احتمال وقوع آتش سوزی طی دو ماه آینده
زندی ضمن تاکید بر اینکه احتمال وقوع آتش سوزی در عرصه های طبیعی استان تهران طی دو ماه آینده وجود دارد، اظهار نمود: در این شرایط ما چندین نقطه حساس و حادثه خیزتر را مشخص و نیروهایی را در این نقاط مستقر کرده ایم که به صورت مداوم این مناطق را کنترل و پایش می کنند تا بتوانند درصورت وقوع آتش سوزی بموقع مبادرت به اطفای حریق کنند و اگر توریستهایی در این نقاط مبادرت به روشن کردن آتش کنند به آنان تذکر داده می شود و از این مناطق به بیرون هدایت می شوند.

زندی در آخر صحبت های خود ضمن بیان اینکه طی سه ماه نخست سال با ۱۰۲ مورد تخلف زیست محیطی در استان تهران برخورد شده است، اظهار داشت: طی این سه ماه ۱۱۰ نفر دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده اند که این میزان نسبت به سال قبل حدود ۶ تا ۷ برابر رشد داشته و بیشتر شامل تخلفات شکار و صید غیر مجاز، زنده گیری پرندگان و آتش سوزی های عمدی بوده است همین طور در طول این مدت ۲۱ قبضه سلاح کشف، ۳۰ عدد چوب و قلاب ماهیگیری کشف و ضبط شده اند.1399/05/02
23:12:36
5.0 / ۵
2290
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است