از آثار طبیعی ملی استان تهران چه می دانید؟

از آثار طبیعی ملی استان تهران چه می دانید؟

به گزارش گل اركیده استان تهران دارای سه اثر طبیعی ملی و دارای گونه های گیاهی و جانوری است و جزو مناطق تحت مدیریت اداره كل حفاظت محیط زیست استان تهران به شمار می روند.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا «منطقه تار و هویر» با مساحت ۵۵۰ هکتار از سال ۱۳۹۰ بعنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسید که شامل دریاچه های تار و هویر روی محور چین دار میان دو رشته کوه قره داغ (کوه دوبرار) در شمال و کوه زرین در جنوب واقع شده است. این دریاچه ها در مدخل کوه و در ارتفاع ۳۲۳۰ متری و در فاصله حدود ۵۰۰ متری از یکدیگر قرار دارند.

این دو دریاچه روی هم نزدیک به ۷ کیلومترمربع وسعت دارند که بیشترین درازای دریاچه تار ۳/۱ کیلومتر و میانگین پهنای آن ۴۰۰ متر و درازی دریاچه هویر حدود ۹۰۰ متر و میانگین پهنای آن ۱۵۰ متر است. سطح آب آنها در فصل های گوناگون سال متغییر است و از مهمترین گونه های گیاهی آن می توان به درمنه، گون، بابونه، آویشن، باریجه، کما، کلاه میرحسن، گل گاوزبان، زرشک، بومادران، گل گندم، جگن، شیرین بیان، شبدر، جو وحشی، زنبق صحرایی، والک، گلپر و پیازک ها اشاره نمود.

همچنین از گونه های شاخص حیات وحش این منطقه می توان قوچ و میش وحشی، کل و بز، خوک وحشی (گراز)، گرگ، شغال، تشی، گربه وحشی، کبک دری، کبک، تیهو، شاهین، دلیجه، دال، سارگپه، افعی دماوندی، وارنوس و آگاما را نام برد.

تنگه واشی یکی دیگر از آثار ملی طبیعی استان تهران با مساحت ۳۶۵۰ هکتار است که در حدود ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان فیروزکوه واقع شده است.

تنگه واشی به طول حدود ۳۰۰ متر و با دیواره های صخره ای بلند به ارتفاع حدود ۱۰۰ متر محل عبور رودخانه ای است که از کوه های ساواشی سرچشمه گرفته است و از میان دشت می گذرد و علاوه بر طبیعت زیبا، دارای آثار تاریخی هم است. یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه واقع شده و دو کتیبه دیگر در چشمه علی شهر ری و تونل وانا در جاده هراز واقع شده اند.

یکی از گونه های گیاهی بارز این منطقه باریجه است و ازگونه های شاخص حیات وحش این منطقه می توان به کل وبز، قوچ و میش و خوک وحشی (گراز)، کبک، عقاب، دلیجه و سارگپه اشاره نمود.

فرشاد فیروزنیا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه – ماه گذشته از مبادرت به لایروبی و مرمت آبشخورهای موجود در مناطق تحت مدیریت در این شهرستان همچون تنگه واشی و تشدید گشت و کنترل از جانب محیط بانان فیروزکوه اطلاع داد.

یکی دیگر از آثار طبیعی ملی استان تهران «غار رودافشان» به مساحت ۳ هکتار است که از سال ۱۳۹۰ بعنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسید و در ۱۰۳ کیلومتری شهر تهران و ۶۲ کیلومتری شهر فیروزکوه در مجاورت روستایی به همین نام و در دامنه شمالی دره رودافشان واقع شده است. رودخانه دلیچای در ژرفای دره جریان دارد و آب دریاچه های تار و هویر را که حاصل ذوب یخچال های قره داغ است، به رودخانه حبله رود می ریزد.

دهانه غار رودافشان در ارتفاع ۱۸۰۰متری از سطح دریا و در داخل گودی بزرگی به قطر حدود ۱۰۰متر قرار دارد و تنها از لبه گودی قابل مشاهده می باشد. دهانه غار بسیار وسیع و قوسی شکل و به درازای ۴۰متر و بلندی ۱۲متر است. اولین تالار عظیم غار به قطر ۸۰ در ۱۰۰متر و بلندای ۲۵متر پس از دهانه آن قرار دارد و به دلیل استقامت لایه ها اثری از شکستگی یا سنگ قابل سقوط در آن دیده نمی گردد.

محل تالار دوم غار بعد از یک دیواره سنگچین قرار دارد و دارای ابعادی حدود ۶۰ در ۵۰ و بلندای ۲۰ متر است. همینطور تالار سوم دارای ابعادی حدود ۵۰ در ۴۰ و بلندای ۱۵ متر است و سرتاسر این تالار از چکیده ها و چکنده های زیبا، ستون ها و آبشارسنگ های خارق العاده تشکیل شده اند و در سراسر سقف چکنده های نیزه ای و گل کلمی این تالار دیده می شود.

از مهمترین گونه های گیاهی این منطقه می توان از درمنه، گون، بابونه، آویشن، باریجه، کما، کلاه میرحسن، زرشک، شبدر، جو وحشی، زنبق صحرایی و بارهنگ نام برد. همینطور از گونه های شاخص حیات وحش این منطقه می توان به قوچ و میش، گراز، گربه وحشی، کبک، تیهو، شاهین، بالابان و افعی البرزی اشاره نمود.

بر اساس اعلام محیط زیست استان تهران، آثار طبیعی ملی غار رودافشان و دریاچه تار و هویر در محدوده دماوند و اثر طبیعی ملی تنگه واشی در فیروزکوه جزو مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران هستند.1399/04/27
21:09:41
5.0 / ۵
2130
تگهای خبر: آب , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است