در نامه ای مطرح شد؛

درخواست انجمن علمی جنگلبانی ایران از رهبری

درخواست انجمن علمی جنگلبانی ایران از رهبری

گل اركیده: انجمن علمی جنگبانی در نامه ای خطاب به رهبر معظم انقلاب از عملكرد دستگاه های مربوطه در امر اطفای حریق جنگلها و مراتع انتقاد نمود.


به گزارش گل ارکیده به نقل از مهر، انجمن علمی جنگبانی در نامه ای خطاب به رهبر معظم انقلاب از عملکرد دستگاه های مربوطه در امر اطفای حریق جنگلها و مراتع انتقاد نمود. متن این نامه به شرح زیر است: محضر مبارک حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مدظله العالی)
رهبر معظم و فرزانه انقلاب اسلامی ایران با سلام و تحیت
همانطور که مستحضرید شرایط اقلیمی و محیط اجتماعی در بخش بزرگی از سرزمین ما به شکلی است که در فصل گرم و خشک همیشه احتمال وقوع حریق های گسترده در جنگل ها و مراتع وجود دارد. متاسفانه انسان منشا تمام این حریق ها است و خطر وقوع حریق با افزایش شکل های مختلف بهره برداری از منابع طبیعی، رشد فزاینده مراکز سکونتی و راه ها، توسعه اراضی کشاورزی و گسترش گردشگری، افزایش یافته است. در چنین شرایطی لزوم داشت سال ها پیش دستگاه های اجرایی ذیربط توان خودرا برای پایش مطلوب جهت شناسایی سریع حریق در فصل گرم و خشک و همین طور مقابله با حریق در سطح ملی به سرعت تقویت می کردند. بررسی عملکرد ده ساله دستگاه های ذیربط شامل سازمان جنگل ها و مراتع کشور، سازمان محیط زیست که برمبنای «تبصره ماده 47 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور» برای اطفای حریق از لحاظ قانونی مکلف هستند، نشان میدهد که ناکارآمدی و بخشی نگری در این دستگاه ها باعث شده است که هر ساله هزاران هکتار از جنگل ها و مراتع کشور و حیات وحش آنها نابود شوند. با توجه به اینکه حضرتعالی همیشه جایگاه ویژه ای برای حفاظت و حراست از منابع طبیعی قائل هستید و در مقاطع مختلف مردم و مسئولین را به پاسداشت این منابع باارزش دعوت فرموده اید، استدعا دارد دستور فرمایید عملکرد دستگاه های فوق الذکر مورد بازرسی قرار گیرد تا نقاط ضعف آنها احصاء شود و این دستگاه ها مکلف شوند نسبت به تقویت نقاط ضعف بطور موثر اقدام نمایند. علاوه بر این مستدعی است دستور فرمایید علت عدم تامین بودجه لازم جهت تجهیز سازمان های متولی (سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان حفاظت محیط زیست) به سیستم های پیش بینی و اطفاء حریق نیز بررسی شود. پیشنهاد می شود در صورت صلاحدید یک قرارگاه کشوری ویژه در یکی از نیروهای نظامی تحت امر حضرتعالی که مجهز به بالگرد باشد جهت اطفاء حریق در جنگل ها و مراتع کشور تاسیس شود و برای تکمیل این مورد، در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور سامانه ملی رصد و پایش حریق برای مقابله و اطفا حریق جنگل ها و مراتع تاسیس گردد تا با بهره بردن از تجهیزات و توان بالای نظامی-امنیتی کشور از یک طرف و بکارگیری تکنولوژی های جدید از جانب دیگر پایداری و امنیت منابع طبیعی و زیستنمدان سرزمینمان تامین و تضمین گردد. در نهایت برای مواجهه بلندمدت و بنیادین با موضوع حریق در جنگل ها و مراتع کشور، لازم است عوامل زمینه ای ایجاد و گسترش آن در منابع طبیعی رفع گردد. اهم این عوامل، دست اندازی و تغییرکاربری اراضی منابع طبیعی و مسائل اجتماعی و ناکافی بودن فرهنگ سازی در حوزه منابع طبیعی هستند که حضرتعالی نیز بارها و بارها به آن اشاره و بر لزوم آن تاکید فرموده اید. همین طور لازم است کمبود چشم گیر نیروی انسانی (کارشناس، جنگل بان و محیط بان) در دستگاه های متولی و حافظ منابع طبیعی کشور بر طرف گردد. موارد فوق الذکر در ترکیب با تخصیص بودجه ناکافی برای اجرای عملیات حفاظت مستمر، نگهداری مطلوب از انفال و منابع ملی را با مشکلات جدی مواجه کرده است. پس از حضرتعالی استدعا دارم در صورت صلاحدید جهت بازرسی از عملکرد دستگاه های ذیربط و نیز تقویت اعتبارات، تجهیزات و نیروی انسانی آنها دستور اقدامات مقتضی صادر فرمایید. با تجدید احترام
انجمن علمی جنگلبانی ایران

1399/03/15
23:09:09
5.0 / ۵
2425
تگهای خبر: آب , اقلیم , تجهیزات , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است