سوسك های سیاه كارابیده هیچ خطری ندارد، مردم نگران نباشند

سوسك های سیاه كارابیده هیچ خطری ندارد، مردم نگران نباشند

به گزارش گل اركیده به دنبال افزایش جمعیت نوعی از سوسك های سیاه از خانواده كارابیده، مدیر كل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی اظهار داشت: این سوسك ها هیچگونه خطر و مضراتی ندارند بدین سبب مردم به هیچ وجه نگران حضور و افزایش جمعیت آنها نباشند.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا محمد مدادی اضافه کرد: این سوسک ها شکارگر هستند و از تخم، لارو و حشرات بالغ کوچک جثه و حتی گاهی سایر بی مهره ها استفاده می نمایند و به هیچ وجه برای انسان خطری ندارند. دلیلی برای نگرانی از حضور آنها حتی در منازل وجود ندارد برای اینکه نه می گزند و نه ناقل آلودگی و یا بیماری خاصی هستند و حتی شبیه «سوسری»ها (سوسک حمام) در فاضلاب زندگی نمی کنند تا ناقل آلودگی باشند.

ایشان سپس اظهار داشت: این حشرات به سبب استفاده و تغذیه از سایر حشراتی که جذب نور می شوند به سمت مکان های روشن هدایت می شوند و تجمع می کنند. پس بهترین و سالم ترین روش دفع آنها از محیط مسکونی، تاریک نگه داشتن حاشیه منازل برای مدت کوتاهی است.

مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی افزود: باتوجه به این که این حشرات برای دفع آفات بسیار مفید هستند و از سویی هیچگونه مضراتی ندارند استفاده از مواد شیمیایی و سموم دفع آفات برای حذف آنها سفارش نمی گردد و بطور طبیعی بعد از مدت کوتاهی به سبب کاهش منابع غذایی، جمعیت آنها کاهش خواهد یافت.

علیرضا نادری - کارشناس و حشره شناس دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی - درباره علت افزایش جمعیت این سوسک ها اظهار داشت: بارش های اخیر و تغییرات آب و هوایی موقتی که بر اثر چرخش سامانه چرخشی اقیانوس اطلس شمالی با نام NAO به سمت جنوب در سه سال اخیر رخ داده است و به اصطلاح نائوی منفی رخ داده است سبب افزایش بارندگی ها در نوار بیابانی نیمکره شمالی خصوصاً در شمال آفریقا و خاورمیانه شده است.

وی افزود: از آنجایی که در این مناطق در سال های گذشته خشکسالی گسترده ای حکمفرما بوده است و از جانب دیگر تخریب های وسیعی بر اثر چرای بی رویه دام و فرسایش پوشش گیاهی و خاک صورت گرفته است، تعادل اکولوژیک در این پهنه بر هم خورده و الان با افزایش رطوبت و متعاقبا افزایش پوشش گیاهی بعضی از جاندارانی که قبلا با سایر گونه ها در تعادل به سر می بردند به سبب خلا وجود شکارگران و گونه های رقیب ناگهان انفجار جمعیت پیدا کرده اند.

این حشره شناس در ادامه اظهار داشت: در ایام گذشته اخبار مختلفی از هجوم حشرات مختلف به مناطقی از کشور به دست می رسد که بررسی ها نشان میدهد که عوامل ذکر شده بالا سبب این موج شده است. همچون این حشرات می توان به سوسک های سیاه رنگی از خانواده Carabidae اشاره نمود که در زبان انگلیسی به سوسک های زمینی یا (Ground Beetle) معروف هستند. وجود این سوسک ها برای کنترل سایر حشرات خصوصاً انواع آفت بسیار ضروری می باشد. دلیل افزایش جمعیت این سوسک ها احیانا به وفور منابع غذایی آنها - که همان حشرات کوچکتر هستند- مربوط می شود.

وی افزود: از طرفی کاهش جمعیت شکارگرهای آنها مانند عقرب ها که در سال های اخیر به تعداد زیادی به صورت غیر قانونی جمع آوری شده اند می تواند دلیل دیگری بر افزایش جمعیت سوسک ها خصوصاً در نواحی دشتی و گرمسیری کشور باشد. عقرب ها همچون شکارگرهای مهم این سوسک ها و لاروهای آنها هستند و هر عقرب در شبانه روز می تواند از چندین سوسک یا لارو آنها تغذیه کند.

این حشره شناس تاکیدکرد: این سوسک ها با حشراتی که از قدیم در داخل منازل به نام سوسک می شناختیم ولی هم اکنون با نام «سوسری» شناخته می شوند، کاملا متفاوت هستند و در راسته ای جدا به نام قاب بالان با حدود 400 هزار گونه جهانی شناخته شده قرار می گیرند. ولی سوسری ها که مردم معمولا آنها را در اطراف فاضلاب می بینند فقط در جهان حدود 4000 گونه دارند و هیچ گاه به این تعداد در مناطق باز دیده نمی شوند.

وی افزود: در سال قبل نیز شاهد افزایش تعداد گونه ای پروانه با نام Vanessa cardui بودیم که با به تعادل رسیدن با شرایط اکولوژیک همچون زنبورهای پارازیتوئید و... امسال کاهش جمعیت شدیدی داشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، نادری در آخر اظهار داشت: در پارک پردیسان با افزایش جمعیت انواع دیگری از سوسک های کوچک جثه از خانواده Chrysomelidae و انواعی از بیدهای خانواده Noctuidae روبرو می باشیم که همه نشانه هایی از بر هم خوردن اکوسیستم به سبب توسعه شهری است ولی با حضور این حشرات حضور پرندگان نیز در این فضا افزایش یافته است و به زودی به تعادل نسبی خواهند رسید.

منبع:

1399/03/06
23:47:04
5.0 / ۵
2897
تگهای خبر: آب , آلودگی , محیط زیست , مسیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است