سه گونه خفاش كمیاب در كردستان تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفت

سه گونه خفاش كمیاب در كردستان تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفت

به گزارش گل اركیده كردستان معاون فنی حفاظت محیط زیست كردستان اظهار داشت: غارˮ كُنه شه شه مˮ مریوان با داشتن سه گونه خفاش كمیاب و منطقه كانی بَرد بانه با داشتن 2 تیپ درختی اكولوژیكی منحصر به فرد سال قبل بعنوان دو اثر طبیعی ملی معرفی و تحت حفاظت محیط زیست كردستان قرار گرفتند.


شهاب محمدی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: همچون مهمترین اتفاقات و اقدامات انجام شده در حوزه محیط طبیعی استان، ثبت این۲ اثر طبیعی ملی در شهرستان های مریوان و بانه است.
وی ادامه داد: در هر جایی که پدیده های نمونه یا مجموعه های گیاهی و جانوری (زیست محیطی) نادر یا اشکال و مناظر کم نظیر، ویژه و غیرقابل جایگزین که از جهات علمی، تاریخی یا طبیعی دارای ارزش حفاظتی باشند، بعنوان اثر طبیعی معرفی و به ثبت می رسد.
وی افزود: غار کُنه شه م شه م در شهرستان مریوان که زیستگاه سه گونه خفاش کمیاب است، بعنوان یکی از غارهای بکر و دست نخورده استان و منطقه کانی بَرد بانه با دارا بودن دو تیپ درختی اکولوژیکی منحصر به فرد و باارزش "افرا و آزاد"، سال قبل بعنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسیدند.
محمدی تصریح کرد: علاوه براین سال ۹۸ منطقه چل چمه و سارال با مساحت ۹۶ هزار هکتار پس از چند سال و با پیگیری های انجام شده بعنوان منطقه حفاظت شده معرفی گردید و تعداد مناطق حفاظت شده استان به پنج منطقه افزایش پیدا کرد.
کردستان دارای پنج منطقه حفاظت شده شامل منطقه چلچمه و سارال، منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت ۳۲ هزار هکتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت ۴۳ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با وسعت ۵۷ هزار هکتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت ۳۹ هزار هکتار و پناهگاه حیات وحش زریوار با وسعت سه هزار هکتار این استان را در زمره منحصربفرد ترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه های جانوری و گیاهی قرار داده است.
منبع:

1399/02/20
21:21:22
5.0 / ۵
2531
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است