آیا جمعیت سفیدبالك ها باردیگر طغیان می كند؟

آیا جمعیت سفیدبالك ها باردیگر طغیان می كند؟

به گزارش گل اركیده سفیدبالك ها كه بین مردم به مگس سفید مشهور است، این روزها در بعضی مناطق پایتخت مشاهده شده است. با این وجود یك كارشناس محیط زیست اعتقاد دارد كه به نظر نمی رسد جمعیت سفید بالك ها بار دیگر طغیان كنند.


محمد حسین بازگیر در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه طی سال های ۹۳ تا ۹۵ سرما و زمستان آنچنان سختی نداشتیم، اظهار داشت: سفید بالک ها گونه هایی هستند که معمولا در مزارع کشاورزی و باغ ها وجود دارند اما طی سال های گذشته شرایط مناسبی در شهر تهران برای آنها فراهم شده بود که سبب شد جمعیت آنها زیاد شود و به مرحله طغیان برسد.
این کارشناس محیط زیست افزود: سفید بالک ها بعنوان یک آفت در کشور ما و خیلی از کشورهای دیگر جهان وجود دارند اما تا زمانی که جمعیت آنها زیاد و وجود آنها برای مردم و کشاورزان آزاردهنده نشده است، مشکلی ایجاد نمی کنند.
وی با اشاره به اینکه سفید بالک ها روی درختان توت بعنوان میزبان زندگی می کنند، اظهار داشت: این گونه حشره هم مانند سایر موجودات زنده وقتی شرایط برای آن مهیا و میزبانش موجود باشد، و دشمن طبیعی نداشته باشد آغاز به تکثیر و زیاد شدن می کند.
بازگیر همینطور تصریح کرد: زمانی که جمعیت این حشرات در شهر تهران طغیانی شده بود اقدامات زیادی برای کاهش و مقابله با آنها انجام شد و خوشبختانه طی چند سال قبل شاهد افزایش بیش از حد جمعیت آنها نبوده ایم.
وی در پاسخ به این پرسش که اگر جمعیت سفید بالک ها بار دیگر طغیان کنند چه اقداماتی باید صورت گیرد، اظهار نمود: سال های گذشته که جمعیت این گونه حشرات در شهر تهران زیاد شد سازمان بوستان ها و فضاهای سبز شهر تهران با همکاری شهرداری تهران و دستگاه های مختلف جهاد کشاورزی، محیط زیست، مرکز تحقیقات حشره شناسی کشور و... دستورالعملی برای کاهش جمعیت سفید بالک ها نوشتند و الان هم باید از همان دستورالعمل پیروی شود.
این کارشناس محیط زیست درباره اقداماتی که سال های گذشته برای مقابله با سفید بالک ها صورت گرفته بود، توضیح داد: علاوه بر بررسی هایی که روی این گونه حشره انجام شد یک سری اقدامات فیزیکی هم برای کاهش جمعیت آن صورت گرفت مانند شست وشوی درختان توت با آب و مواد شوینده ای که به گیاهان، سلامت مردم و محیط زیست صدمه چندانی وارد نمی کرد.

وی افزود: نوع هرس درختان توت تا حدودی تغییر نمود تا با چرخش جریان باد لابه لای درختان اجازه لانه گزینی به سفید بالک ها داده نشود. همینطور چند سال به صورت مرتب برگ ها و سرشاخه های درختان توت جمع آوری و در زباله سوز مرکزی به صورت استاندارد سوزانده می شدند.
بازگیر همینطور اظهار داشت: یکی دیگر از اقداماتی که برای مقابله و کاهش جمعیت سفید بالک ها انجام شد نصب برچسب های زرد رنگ بر تنه درختان بود. حشرات با چسبیدن به این برچسب ها گیر می کنند و از این طریق مهار می شوند.
وی ضمن بیان اینکه روش های سریع الاثری هم برای مقابله با سفید بالک ها وجود دارد، خاطرنشان کرد: یکی از روش هایی که می تواند با سرعت بیشتری جمعیت این گونه حشرات را بکاهد سم پاشی است اما این اقدام می تواند برای سلامتی مردم ضرر داشته باشد ازاین رو از این روش در مکان هایی که سکونتگاه وجود دارد، استفاده نمی گردد و تنها در باغ ها و مزارع کشاورزی می توان از روش سم پاشی بهره برد.
این کارشناس محیط زیست در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا سفید بالک ها برای سلامتی مردم ضرری دارند، تصریح کرد: سال های گذشته دانشگاه علوم پزشکی اعلام نمود که این گونه حشرات ناقل وعامل بیماری نیستند اما در عین حال با ورود به مجاری تنفسی افراد می توانند حساسیت هایی را برای آنان ایجاد کنند.
وی افزود: وجود بیش از حد این گونه حشرات و ورود آنها به چشم و دهان شهروندان سبب آزار مردم می شود و روی روحیه آنان تأثیر منفی می گذارد.
بازگیر در انتها با اشاره به اینکه چند سالی است که جمعیت سفید بالک ها زیاد و طغیانی نشده است، اظهار داشت: امیدوارم جمعیت آنها افزایش پیدا نکند اما به نظر نمی رسد که بار دیگر طغیان کنند چونکه در کشورهای دیگری که این گونه ها طغیان کرده بودند ضمن انجام اقدامات لازم برای مقابله با این گونه حشرات بعد از گذشت زمانی جمعیت آنها فروکش کرد.1399/02/13
14:54:43
5.0 / ۵
2462
تگهای خبر: آب , باغ , درخت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است