برنامه ریزی برای اجرای فعالیتهای آبخیزداری در 900 حوزه آبخیز

برنامه ریزی برای اجرای فعالیتهای آبخیزداری در 900 حوزه آبخیز

به گزارش گل اركیده مدیر كل دفتر كنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور ضمن اشاره به افت آبخوان های زیرزمینی و تشدید سیلاب ها در كشور اظهار داشت: سازمان جنگل ها در حال برنامه ریزی برای انجام فعالیتهای آبخیزداری و آبخوان داری در ۹۰۰ حوزه آبخیز در سطح كشور است.ابوالقاسم حسین پور در گفت و گو با ایسنا در تبیین اهمیت و جایگاه آبخیزداری و آبخوان داری با تشریح تاریخچه آن در ایران اظهار داشت: سابقه آبخیزداری و آبخوان داری در کشور به سال ۱۳۲۸ با تشکیل اداره بررسی های آب و خاک و حفظ منابع در وزارت کشاورزی وقت باز می گردد. با تشکیل وزارت منابع طبیعی در سال ۱۳۴۶، دفتر فنی خاک طی سال ۱۳۴۷ در این وزارتخانه تاسیس شد. در سال ۱۳۵۰ هم متعاقب توسعه فعالیتهای آبخیزداری و برای ایجاد هماهنگی بین واحدهای اجرایی دست اندرکار در فعالیتهای آب و خاک و عرصه های آبخیز و پیشگیری از تداخل وظایف، شورایعالی آبخیزها به ریاست معاون نخست وزیر در امور عمرانی تشکیل شد.

به گفته وی بعد از آن دفتر فنی خاک در سال ۱۳۵۱ به دفتر حفاظت خاک و آبخیزداری تبدیل شد. با ارتقای ساختار تشکیلات، آبخیزداری کشور از سطح یک دفتر به یک معاونت در وزارت جهادسازندگی در سال ۱۳۷۰ رسید که گسترش فعالیت ها و توسعه آن در سطح کشور را به دنبال داشت. با ادغام وزارتخانه های جهاد سازندگی و کشاورزی و تشکیل وزارت جهاد کشاورزی در پاییز سال ۱۳۸۰، معاونت آبخیزداری به سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور انتقال یافت.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری افزود: با اصلاح ساختار سازمان مذکور در سال ۱۳۹۳ و شکل گیری معاونت آبخیزداری، امور مراتع و بیابان، در کنار افزودن دفاتر امور مرتع و بیابان، وظایف آبخیزداری و آبخوان داری در دو دفتر جدید تحت عنوان «دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری» و «دفتر آبخیزداری و حفاطت خاک» ساماندهی شد و کماکان به فعالیت و ایفای رسالت ذاتی و تکالیف قانونی خود در سطح حوزه های آبخیز عمل می کنند.

وی با اشاره به اینکه حفاظت آبخیزها همچون وظایف سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور است، خاطرنشان کرد: عملیات آبخیزداری و آبخوان داری برای مدیریت منابع زیستی آبخیز (با تاکید بر آب، خاک و پوشش گیاهی) و بهره برداری پایدار از آن در سطح ۱۲۵ میلیون هکتار گستره حوزه های آبخیز کشور برنامه ریزی و عملیاتی می شود.

حسین پور در انتها اظهار نمود: در شرایط کنونی که به دلیل تغییر الگوی بارش ها و تشدید سیلاب ها کشور از یک سو با مشکلات سیل و خسارات آن درگیر و از طرفی با کم آبی و افت آبخوان های زیرزمینی مواجه می باشد، لزوم توسعه فعالیتهای آبخیزداری و آبخوانداری دو چندان شده است. در رویکرد جدید سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، طرح آبخیزداری و آبخوانداری همچون چهار طرح محوری سازمان امسال قرار دارد که با اختصاص ۱۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی در حال برنامه ریزی برای انجام فعالیت در ۹۰۰ حوزه آبخیز در سطح کشور هستیم.
1399/02/10
20:17:26
5.0 / ۵
2652
تگهای خبر: آب , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است