یك كارشناس اكوتوریسم:

كرونا مرهمی بر دل طبیعت ناآرام شده از دست بشر

كرونا مرهمی بر دل طبیعت ناآرام شده از دست بشر

به گزارش گل اركیده از گیلان یك كارشناس اكوتوریسم، با اشاره به اینكه حال طبیعت بد است، تصریح كرد: حداقل درسی كه می توانیم از كرونا بگیریم این است كه مرزهای سیاسی مهم نیستند، چونكه اكوسیستم بزرگ كره زمین یكپارچه است و تغییرات اقلیمی مرز نمی شناسند.


حسن محمد عمویی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اثرات مثبت و منفی زیست محیطی شیوع ویروس كرونا، اظهار نمود: همه گیری بیماری كرونا سبب شده یك آرامش نسبی در طبیعت حكم فرما شود.
وی با اشاره به اینكه بعضی از حیوانات وحشی در سرتاسر دنیا و حتی ایران احساس امنیت كرده و وارد محدوده های شهری و روستایی شده اند، خاطرنشان كرد: این احساس امنیت یكی از اثرات مثبت كوتاه مدت كرونا بر محیط زیست بوده است.
این كارشناس اكوتوریسم، برای یادآوری، به شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان در چند سال قبل و ممنوعیت شكار اشاره نمود و متذكر شد: شكارچیان از ترس مبتلا شدن به این بیماری اسلحه های خویش را كنار گذاشته بودند و شكار نمی كردند بنابراین در آن سال در تالاب عینك شهر رشت هم شاهد حضور انواع پرندگان مهاجر بودیم، چونكه این حیوانات احساس امنیت كرده بودند، اما سال بعد باردیگر شكار آغاز شد و دیگر آن پرندگان مهاجر را حتی در بخش های بزرگی از تالاب انزلی هم نمی بینیم.
عمویی، افزایش شكار را باعث كاهش پرندگان بومی و مهاجر در شمال كشور دانست و اظهار داشت: عموما این پرندگان حتی از دوربین های پرنده نگری هراس دارند و احساس خطر می كنند و صدای شلیك اسلحه آرامش آنان را از بین برده است؛ در نتیجه آرامش مقطعی طبیعت موقتی خواهد بود.
وی كاهش تولید كربن را دومین اثر مثبت كوتاه مدت انتشار كرونا دانست و بیان نمود: تعطیلی موقتی كارخانجات و كاهش عبور و مرور خودرو ها به پاكیزه تر شدن هوا كمك كرده، اما با تمام شدن این اپیدمی، باردیگر شاهد افزایش كربن در جو خواهیم بود؛ مگر اینكه رویكرد كشورها در بلندمدت تغییر پیدا كند.

نیازمند پایش سالانه وضعیت گونه های گیاهی و جانوری هستیم
این كارشناس ارشد زیست شناسی، غفلت نهادهای نظارتی در روزهای كرونایی را باعث بالا رفتن آمار شكار دانست و عنوان كرد: شكار بی رویه جانوران وحشی در سال های اخیر، فشاری مضاعف بر اكوسیستم شكننده ما وارد كرده است.
عمویی، با اشاره به افزایش مصرف مواد شوینده و ضد عفونی كننده و ورود مقادیر زیادی از این مواد به مسیر رودخانه ها و در نهایت تالاب انزلی بعنوان اثرات كوتاه مدت منفی این دوران، تصریح كرد: اثرات بلندمدت انتشار كرونا بر محیط زیست را هنوز نمی دانیم.
وی با اشاره به اینكه سیاستگذاری های نادرست دولت ها بیشترین اثرات مخرب زیست محیطی را بر روی كره زمین به دنبال داشته است، تصریح كرد: باآنكه همه آحاد جامعه در محیط زیست اثرگذار هستند، اما سیاست گذاری های نادرست دولت ها بیشترین ضربه را به محیط زیست می زند. به صورت مثال در ایران، خشك كردن تالاب ها، جنگل زدایی و ویلاسازی های بی ضابطه، افراط در سدسازی و استخراج بی رویه آب های زیرزمینی برای توسعه كشاورزی، مالچ پاشی و... باعث كاهش محسوس توان اكولوژیكی كشور شده است.
این كارشناس اكوتوریسم افزود: در طول دهه های اخیر با تخریب اكوسیستم های ارزشمندی مواجه هستیم و این تخریب ها با سرعت ادامه دارد بنابراین حفاظت از محیط زیست باید با تغییر سیاست های دولت ها اتفاق بیفتد؛ نه شیوع كرونا!
عمویی، سموم كشاورزی را باعث اختلال در گرده افشانی گونه های گیاهی و نابودی بعضی از آنان دانست و اظهار نمود: نیازمند پایش سالانه وضعیت گونه های گیاهی و جانوری هستیم، چونكه اگر یكی از این گونه ها از بین رود، در چرخه های زیستی خیلی از جانداران اختلال ایجاد خواهد شد و ما از خیلی از این تغییرات به علت نبود پایش های سالانه در كشورمان بی اطلاع هستیم.

جوامع محلی همچنان به طبیعت صدمه می زنند
این كارشناس ارشد زیست شناسی، یكی از اثرات منفی بلندمدت انتشار كرونا را احتمال جبران سریع عقب ماندگی چندماهه دانست و عنوان كرد: توقف چرخ تولید و صنعت به واسطه انتشار كرونا امكان دارد دولت ها را بر آن دارد تا به سرعت این عقب ماندگی را برطرف كنند و بنابراین بیشتر از پیش دست به تخریب محیط زیست بزنند بنابراین شاید در پساكرونا اوضاع محیط زیست بدتر شود!
وی جبران تخریب های زیست محیطی و ترمیم طبیعت به واسطه انتشار كرونا طی چند ماه اخیر را ساده انگارانه دانست و خاطرنشان كرد: به صورت مثال در ایران جوامع محلی همچنان به طبیعت صدمه می زنند و دولت  برنامه های بلندمدت برای توانمندسازی و تغییر شیوه معیشتی آنان ندارند. همینطور سیاست های متناقص با شرایط محیط زیست كشور مانند سدسازی و توسعه كشاورزی در اقلیم خشك ایران، مالچ پاشی به بهانه ریزگردها و در نتیجه از بین بردن اكوسیستم پرارزش بیابانی و تخریب زیستگاه ها با هدف توسعه میادین نفتی و شركت های خصوصی بدون پایش های زیست محیطی علمی ضربه های تبر بر پیكره محیط زیست ایران است كه خیلی از اثرات جبران ناپذیر و غیر قابل برگشت خواهد بود.
عمومی خاطرنشان كرد: البته سیاست های غلط دولت ها مختص ایران نیست و كشورهای دیگری هم برای منافع اقتصادی كوتاه مدت خود دست به اقدامات تخریبی زده اند كه مجموع این اقدامات تغییرات اقلیمی را به دنبال داشته است.
این كارشناس ارشاد زیست شناسی، با اشاره به اینكه حال طبیعت بد است، تصریح كرد: حداقل درسی كه می توانیم از كرونا بگیریم این است كه مرزهای سیاسی مهم نیستند، چونكه اكوسیستم بزرگ كره زمین یكپارچه است و تغییرات اقلیمی مرز نمی شناسند بنابراین همه دولت ها و مردم دنیا باید برای حفاظت از این زیست كره تلاش كنند.1399/02/04
20:31:30
5.0 / ۵
2811
تگهای خبر: آب , اقلیم , جنگل , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است