زمین همچنان درگیر بحران تغییرات اقلیمی است

گرم شدن قطب شمال و آینده نامعلوم ساكنان بومی

گرم شدن قطب شمال و آینده نامعلوم ساكنان بومی

به گزارش گل اركیده تغییرات آب و هوایی و گرم تر شدن زمین تاثیرات گوناگونی بر قطب شمال داشته و آینده ای نامعلوم پیش روی این منطقه از زمین گذاشته است.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، یورونیوز در گزارشی تازه به بررسی اثرات تغییرات آب و هوایی بر روستایی در شمال سوئد و زندگی بومیان این مناطق پرداخته است.
قطب شمال با اینكه هنوز سرد است اما به سرعت در حال گرم تر شدن است.
"توماس كوهمونن" از بومیان سامی این منطقه از سوئد می گوید: آنچه می بینیم این است كه هر چه بیشتر به طبیعت فشار بیاورید، طبیعت بیشتر تلافی می كند.
با بررسی تغییرات دمایی به نظر می آید وقت آن رسیده است كه كتاب ركوردها را بروزرسانی نماییم. نه تنها این دومین فوریه بسیار گرم در سطح جهانی بود، بلكه همینطور در اروپا كل دوره زمستان سال جاری از آغاز دسامبر تا آخر فوریه ۳.۴ درجه بالاتر از دوره زمانی ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ بود و معنای آن این است كه این زمستان گرم ترین زمستان زمین تابحال بوده است.
با نگاهی به نقشه تغییرات دمای هوا در ماه فوریه در مقیاس جهانی متوجه می شویم كه در اواخر تابستان، قطب جنوب گرمتر از حد متوسط است، در استرالیا هواد سردتر بوده و در اروپا هوا ملایم تر بوده است. اما در سراسر سیبری و آسیای مركزی هوا به طور قابل توجهی گرمتر از حد متوسط دما در ماه فوریه بوده است.
كارشناسان محاسبه كرده اند كه حدود ۸۵۰ هزار كیلومتر مربع یخ در قطب شمال و در ماه گذشته (فوریه) از دریا كم شده است كه معمولا در طول یك سال این مقدار باید كم می شد. مقدار یخی كه با مساحت فرانسه و ایتالیا برابری می كند.
نگاهی به وضعیت روستای آبیسكو در شمال سوئد نشان داده است كه به علت تغییرات آب و هوایی میانگین دمای سالانه از زیر صفر به بالای صفر رسیده است.
نمودار تغییرات دما نشان داده است كه دمای سالانه از سال ۱۹۶۰ در حال نوسان است اما به تدریج دما افزایش یافته است و الان به صفر رسیده است.
مطالعه درختان و سنجش دما در ایستگاه هواشناسی در صد سال قبل نشان داده است كه روستای آبیسكو دو برابر سریعتر از سایر نقاط جهان در حال گرم شدن است.
در مركز گردشگری پارك ملی آبیسكو، كل نمایشگاه به تغییرات در چشم انداز محلی اختصاص داده شده است. ببینیم این تغییرات چه معنایی برای گیاهان و حیوانان این منطقه دارد.
لو فیشر، رئیس مركز بازدیدكنندگان پارك ملی آبیسكو می گوید: ما حالا روباه قطبی را در نواحی بالاتر كوهستان داریم و پایین تر روباه قرمز را داریم. اگر آنها با هم تماس پیدا كنند، روباه قرمز، روباه قطبی را از بین می برد.
در روستای آبیسكو، افراد محلی تغییراتی را شاهد هستند كه به قول آنها برای مردمی كه دورتر در جنوب زندگی می كنند قابل مشاهده نیست. مثلا خط درختان روی كوه باید پایین تر بود اما هر سال با بالا رفتن درجه حرارت، این خط در حال بالا رفتن است.
توماس كوهمونن، سامی است. سامی ها جامعه ای بومی در شمال سوئد، نروژ و فنلاند هستند. او می گوید كه هر سال زندگی برای كسانی كه به شیوه سنتی زندگی می كنند همچون پرورش دهندگان گوزن سخت تر می شود.
توماس كوهمونن می گوید: اینجا چراگاههای زمستانی ما و همسایگان ماست. اما در سالهای اخیر به مراتع بسیار پراكنده تبدیل گشته است.
آب و هوای گرمتر به معنای باران بیشتر است كه سبب ایجاد گلسنگ روی زمین می شود كه در نتیجه گرسنه ماندن گوزن ها را به دنبال دارد. توماس می گوید كه سال جاری برخی خانواده ها گوزن هایشان را در داخل فنس ها نگاه داشتند و به صورت دستی به آنها غذا می دهند با اینكه می گویند این كار برای حیوانات خوب نیست.
به گزارش یورونیوز، كیت لارسون، اقلیم شناس ایستگاه تحقیقات علمی آبیسكو می گوید: تا ۱۹۸۹ به استثنای ۲۰۱۰ همه سالها، سالهای گرم بودند. این به این معنا نیست كه زمستان سرد نبوده است، ما به هر حال هنوز در قطب شمال هستیم اما آن زمستان های سرد را از دست داده ایم.1398/12/28
23:37:40
5.0 / ۵
3519
تگهای خبر: آب , اقلیم , درخت , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است