معاون محیط زیست استان تهران از پایان سرشماری زمستانه خبر داد؛

۳۰ هزار پرنده آبزی و كنار آبزی در استان تهران سرشماری شد

۳۰ هزار پرنده آبزی و كنار آبزی در استان تهران سرشماری شد

گل اركیده: معاون فنی حفاظت محیط زیست استان تهران از اختتام برنامه سرشماری زمستانه پرندگان آبزی و كنار آبزی استان تهران آگاهی داد.


به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، مهرداد كتال محسنی با اشاره به اینكه هرساله سرشماری زمستانه پرندگان آبزی و كنار آبزی مهاجر در یك برنامه هماهنگ و با راهبری اداره نظارت بر امور حیات وحش استان با همكاری كارشناسان پرنده شناس همگام با كل كشور انجام می شود، اضافه كرد: اطلاعات و نتایج حاصل از سرشماری بلندمدت پرندگان آبزی و كنار آبزی مهاجر، بعنوان پایه و اساس بررسی اندازه و روند تغییرات جمعیتی در برنامه های حفاظتی و مدیریتی جمعیت پرندگان مورد بهره برداری قرار می گیرد. وی با اشاره به اینكه این برنامه سرشماری در فاصله زمانی ۲۱ دی الی ۸ بهمن و با ابزار تلسكوپ و دوربین های چشمی برای دستیابی به حداكثر اهداف پیش بینی شده در ۸ سایت مهم استان انجام شد، اشاره كرد: این ۸ سایت شامل دریاچه سد لتیان و رودخانه حفاظت شده جاجرود، قسمت هایی از پهنه های استخر پرورش ماهی عشق آباد و آبگیر فصلی قنبرآباد، دریاچه سد ماملو در مجموعه حفاظتی جاجرود، بند علیخان و آبگیرهای منطقه حفاظت شده كویر، دریاچه خلیج فارس چیتگر، دریاچه سد فشافویه و قسمتی از رودخانه شور بود.
كتال محسنی با اشاره به اینكه در این سرشماری مجموعاً تعداد ۲۹۷۲۰ قطعه پرنده در ۵۲ گونه مختلف سرشماری شد، اظهار داشت: اردك سرسبز با تعداد ۱۳۲۶۳ قطعه، خوتكا ۸۶۹۰ قطعه و خروس كولی ۲۷۳۶ قطعه دارای بیشترین آمار در میان گونه های مشاهده شده بودند. معاون فنی حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه به مقایسه آمار جمعیت گونه های مذكور در دو سال متوالی ۹۷ و ۹۸ پرداخت و اضافه كرد: بررسی های انجام شده بیان كننده افزایش ۵۸ درصدی در جمعیت و رصد پرندگان است و این نكته قابل ذكر است كه شرایط مطلوب و امنیت برقرار شده در منطقه حفاظت شده كویر و همین طور آبگیری مناسب تالاب و آبگیرهای اطراف آن پذیرای جمعیتی بالغ بر ۷۰ درصد از تمام گونه های موجود در سطح استان درسال جاری است. او در آخر تصریح كرد: همزمان با آمار برداری پرندگان آبزی و كنارآبزی مهاجر، پایش مناطق آبی برای حضور گونه غاز پیشانی سفید كوچك و همین طور رصد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیز انجام شد كه خوشبختانه مورد مشكوكی از نظر وجود بیماری مشاهده نشد.


منبع:

1398/12/04
13:44:39
5.0 / ۵
3722
تگهای خبر: آب , سایت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است