دمای هوا در قطب جنوب برای نخستین بار به بالای ۲۰ درجه رسید

دمای هوا در قطب جنوب برای نخستین بار به بالای ۲۰ درجه رسید

به گزارش گل اركیده دمای هوا در قطب جنوب برای نخستین بار از ۲۰ درجه سانتی گراد فراتر رفت.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، بعد از آنكه دمای هوای ۲۰.۷۵ درجه سانتی گرادی در جزیره ای در قاره جنوبگان به ثبت رسید دمای هوا در این قاره برای نخستین بار از ۲۰ درجه سانتی گراد فراتر رفت.
كارلوس شافر، محقق علوم هواشناسی برزیلی در اینباره گفته است كه هیچگاه چنین درجه حرارت بالایی را در قطب جنوب شاهد نبوده اند. اما این محقق در عین حال گفته كه این درجه حرارت به ۹ فوریه و نه بخشی از مجموعه داده های دراز مدت مربوط می شود.
در هفته گذشته هم قطب جنوب شاهد دمای ۱۸.۳ درجه سانتی گراد در شبه جزیره جنوبگان بود كه بخش شمالی قطب جنوب به حساب می آید.
درجه حرارت اخیر در ایستگاهی در جزیره "سیمور" ثبت شده است.
هر چند كه این درجه حرارت یك ركورد بالاست، اما شافر تاكید كرده كه ثبت این دما، بخشی از یك مطالعه گسترده نیست و نمی توان از آن برای پیشبینی یك روند بهره برد.
این كارشناس برزیلی همینطور اظهار داشت: ما نمی توانیم از این وضعیت برای پیشبینی پدیده تغییرات اقلیمی در آینده استفاده نماییم. این فقط یك سیگنال است كه نشان داده است اتفاقات متفاوتی در آن منطقه رخ می دهد.
بنابر اعلام سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل، دمای هوا در قطب جنوب در بیشتر از ۵۰ سال قبل حدودا سه درجه افزایش داشته و در حدود ۸۷ درصد از یخچال های طبیعی در امتداد سواحل غربی آن پسروی كرده اند.
این سازمان همینطور گفته كه در بیشتر از ۱۲ سال قبل یخچال های طبیعی به علت گرم شدن كره زمین "پسروی سریع" نشان داده اند.
ماه گذشته هم گرم ترین ژانویه در قطب جنوب بود.
دانشمندان علوم هواشناسی اخطار داده اند كه گرمایش جهانی سبب ذوب شدن یخچال ها در قطب جنوب شده و در نهایت سبب بالا آمدن سطح آب دریاها تا دست كم سه متر در قرن های آینده می شود.
بنابر گزارش شبكه خبری بی بی سی، ركورد قبلی برای كل منطقه جنوب كه شامل قاره، جزایر و اقیانوس در منطقه قطب جنوب است، ۱۹.۸ درجه سانتی گراد بود كه در ژانویه ۱۹۸۲ به ثبت رسید. در ژوئیه گذشته، در منطقه قطب شمال دمای ۲۱ درجه سانتی گراد به ثبت رسید. این دما در پایگاهی در شمالی ترین نقطه جزیره الزمیر در مجمع الجزایر قطبی كانادا به ثبت رسید.1398/11/26
15:36:32
5.0 / ۵
4808
تگهای خبر: آب , اقلیم , جزیره , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است