رئیس سازمان جنگل ها تاكید كرد

لزوم بازبینی در مبارزه با آفات شمشاد

لزوم بازبینی در مبارزه با آفات شمشاد

به گزارش گل اركیده ایسنا/گیلان رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور اظهار داشت: گیلان قطب شماره یك زراعت چوب كشور است و باید با توسعه زراعت چوب، كشور را از واردات چوب و همینطور احتمال ورود آفات و امراض جدید به جنگل نجات دهیم.


خسرو شهبازی امروز (پنجشنبه ۲۸ آذر) در نشست شورای معاونین منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان، اظهار نمود: یكی از اهداف اصلی سازمان، حفظ، احیا و توسعه جنگل است و در این راستا مقام معظم رهبری و رئیس جمهور، نمایندگان مجلس و وزیر تاكید ویژه ای هم به آبخیزداری، پوشش گیاهی و حفظ توسعه پایدار دارند.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور با اشاره به اینكه توسعه پایدار تعادل بین جنگل و طبیعت است، اضافه كرد: توسعه پایدار بر مباحث زیست محیطی، عرصه های منابع طبیعی و پوشش جنگل و طبیعت توجه ویژه ای دارد كه در اولویت امور قرار دارد و امیدواریم بتوانیم از این فرصت استفاده بهینه را ببریم.
شهبازی با اشاره به اینكه طرح های آبخیزداری مانع وقوع سیلاب و خسارت در هنگام بارندگی های شدید می شوند، اظهار داشت: حفاظت از جنگل ها اولویت كار ماست و حفظ آنها از سیلاب بر عهده ماست كه با طرح های آبخیزداری انجام می گیرد.
وی افزود: آبخیزداری فن سختی نیست اما دانشی است كه با هدف كاهش وقوع سیلاب، عدم تخریب اراضی ملی، مانع تلفات منابع آب و كاهش خسارت ناشی از سیلاب می شود.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینكه صندوق توسعه ملی پشتوانه ای برای آیندگان است كه فقط در بعضی موارد با تشخیص مقام معظم رهبری در چارچوب تسهیلات به كشور اختصاص داده می شود، خاطرنشان كرد: امسال با دستور مقام معظم رهبری ۱۵۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای فعالیتهای آبخیزداری و آبخوان داری در جهت تقویت و پشتیبانی از منابع طبیعی اختصاص اختصاص یافته است. همینطور پدیده گردوغبار و بیابان زدایی بسیار مورد توجه مقام معظم رهبری است كه اعتبار ویژه ای هم برای این پدیده اختصاص داده اند.
شهبازی با اشاره به اینكه طرح كاداستر اراضی یكی از اموری است كه باید صورت گیرد، اظهار داشت: طرح كاداستر با هدف تثبیت مالكیت اراضی، مدیریت و ساماندهی اراضی ملی و همینطور تثبیت مالكیت نظام و دولت بر عرصه های منابع طبیعی انجام می شود، در جهت اجرای این طرح مهم ترین مساله رعایت حقوق مردم است.
وی با اشاره به اهمیت جنگل ها بعنوان میراث جهانی، تصریح كرد: در تخریب جنگل همه حساس هستیم، عناصر كربن و co۲ بر زمین اثرات مخربی دارند كه برای كاهش این اثرات مخرب باید در حفظ و توسعه جنگل تلاش كنیم؛ در گردهمایی بیابان زدایی كه پیش تر با حضور ۱۶۹ كشور برگزار گردید تاكید بر این بود كه باید از توان بانوان در عرصه های روستایی برای حفظ جنگل ها استفاده گردد.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور با اشاره به اینكه مدیریت پایدار جنگل های هیركانی بسیار مهم می باشد، بیان كرد: جنگل های هیركانی كه از لحاظ گردشگری و توریستی اهمیت بالایی دارند، برای رسیدگی و حفظ آنها طرح جایگزینی با حساسیت بیشتر اجرا شود چونكه با برنامه ریزی جهت مدیریت پایدار جنگل های هیركانی باید این میراث گرانبها را حفظ نماییم.
شهبازی با تاكید بر اینكه در طرح باید در طرح مبارزه با آفات شمشاد باید بازبینی صورت گیرد و به سمت رفع مشكلات برویم، اظهار داشت: نجات شمشاد ها از مهم ترین كارهای سازمان است كه باید برای مبارزه با قارچ بلایت و آفت پروانه برگ خوار شب پره ضمن بهره گیری از ظرفیت های علمی، نیازمند بازبینی هستیم.
وی با اشاره به محلول پاشی در جهت مبارزه با آفات شمشاد در اراضی جنگلی، اضافه كرد: در جنگل برای مبارزه با این آفات از محلول های گیاهی استفاده می كنیم چونكه محلول های سمی و شیمیایی برای محیط زیست و انسان خطر دارد؛ باید از علم و پژوهش محققان در حل مشكل شمشادها استفاده نماییم.
رئیس سازمان جنگل ها با اشاره به واردات چوب و محصولات چوبی، تصریح كرد: در جهت واردات چوب باید حساسیت ویژه ای به خرج دهید و مانع ورود آفات و امراض جدید به اراضی جنگل ها شوید چونكه ورد هر نوع آفت جدید به جنگل ها غیرقابل كنترل است و این امر سبب صدمه و تهدید سرمایه ملی می شود.
شهبازی با اشاره به تجدید نظر در طرح زراعت چوب و توجه به توجیه اقتصادی آن، خاطرنشان كرد: باید طرح زارعت چوب را برای همگان تسهیل نماییم و برای حفظ منابع طبیعی طرح زراعت چوب را توسعه دهیم، گیلان قطب شماره یك زراعت چوب كشور است و باید با توسعه زراعت چوب، كشور را از واردات چوب نجات دهیم.
وی تصریح كرد: هم اكنون در نهالستان ها یك میلیون و ۱۷۰ هزار اصله تولید نهال داریم ولی ظرفیت  آنها بیشتر از این است كه باید در این راستا اقدام نمود چونكه با اجرای طرح جایگزینی، به نهال های بیشتری احتیاج خواهیم داشت.
رئیس سازمان جنگل ها افزود: طرح های مرتع داری هم باید با تجدیدنظر مجدد دنبال شود، باید روی كاركردهای مرتع كار نماییم و اینكه نباید برای عشایر، دامداران و... مشكل زا باشند.1398/09/29
19:26:28
5.0 / ۵
4534
تگهای خبر: آب , جنگل , زیست محیطی , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است