یك پژوهشگر حوزه میراث طبیعی خبر داد؛

شناسایی نزدیك به 2 هزار درخت كهنسال در ایران

شناسایی نزدیك به 2 هزار درخت كهنسال در ایران

گل اركیده: خوشنویس اظهار داشت: تابحال در ایران یك هزار و ۹۳۸ درخت كهنسال شناسایی شده است كه برآوردهای صورت گرفته نشان داده است كه تعداد درختان كهنسال ایران حتما بیشتر از این تعداد است.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، در نشست «بررسی٬ شناخت و حفاظت درختان كهنسال» كه به همت گروه میراث طبیعی پژوهشگاه برگزار گردید خوشنویس در مورد درختان كهنسال ایران اظهار داشت: تاریخچه شناسایی درختان كهنسال در جهان به سال ۱۹۵۰ و حدود ۷۰ سال قبل باز می گردد اما این پویش در ایران قدمتی ۲۳ ساله دارد، با این وجود در این ۲۳ سال ایران توانسته ۷۰ سال به جلو حركت نماید.
وی به اهمیت شناسایی و دسته بندی درختان كهنسال اشاره نمود وادامه داد: بنیان ژنی و ژن پلاستیك های طبیعی درختان كهنسال سبب می شود این درختان در سال های متمادی استوار باقی بمانند از این جهت این درختان برای آیندگان مفید و میراث ما برای آنها هستند.
این كارشناس اضافه كرد: همینطور درختان كهنسال می توانند به مطالعات تاریخ نگاری و اكولوژی كشور كمك شایانی كنند چونكه همانطور كه می دانید می توان از روی دوایر درختان به تعداد سالهای عمری آنها پی برد.
او اظهار داشت: اگر دوایر روی درختان نازك باشند مشخص می شود كه در آن سال خشكسالی وجود داشته و درخت كمبود آب داشته و اگر قطر دواره تنه درخت بیشتر باشد نشان از آن دارد كه سالی پر بار را از سر گذرانده است.
خوشنویس خاطرنشان كرد: در نتیجه از لحاظ تاریخ نگاری می توان دوره های ترسالی و خشكسالی و بازه زمانی بازگشت آنرا به صورت مشخص و دقیق مطالعه كرد.
وی به اهمیت مطالعه درختان كهنسال در ایران پرداخت و اظهار داشت: یك هزار و ۹۳۸ درخت كهنسال تابحال در ایران شناسایی شده است كه از این تعداد یك هزار درخت عمری بین ۳۰۰ تا ۳ هزار سال دارند.
وی خاطرنشان كرد: بیشتر از ۱۰۰ درخت بالای ۱۰۰۰ سال در استان خراسان جنوبی وجود دارد و مردم این استان با وجود شرایط اقلیمی گرم و خشك به علت حرمتی كه برای درختان قائل می شوند تا كنون این درختان را حفظ نموده اند.
این پژوهشگر حوزه میراث طبیعی در ادامه با اشاره به اینكه درختان كهنسال می توانند گردشگرجذب كنند افزود: خیلی از این درختان باید بعنوان اثر ملی ثبت شده و بعنوان یك میراث جهانی به دانشمندان و پژوهشگران و علاقمندان معرفی شوند.
او اظهار داشت: چونكه درخت هایی كه در ایران وجود دارند از گونه های مختلف بی نظیر جهان اند، مانند سپیدار نظرعلی كه قدیمی ترین سپیدار جهان است و یا بلوط روستای گاوزن محله كه بیشتر از ۶۰ متر ارتفاع دارد و بلندترین درخت جهان محسوب شده و قابلیت ثبت در كتاب گینس را داراست.

1398/09/06
16:35:02
5.0 / ۵
4279
تگهای خبر: آب , اقلیم , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است