مدیركل محیط زیست لرستان خبر داد؛

ثبت تصویرجدید از پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده سفید كوه خرم آباد

ثبت تصویرجدید از پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده سفید كوه خرم آباد

گل اركیده: مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان از ثبت تصویر جدید یك قلاده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده سفید كوه خرم آباد آگاهی داد.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، مهرداد فتحی بیرانوند در گفت و گو با رسانه ها، گفت: اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره كل حفاظت محیط زیست لرستان به منظور كنترل و پایش حیات وحش، خصوصا گونه های با ارزش و در معرض خطر انقراض، مبادرت به نصب دوربین تله ای در مناطق تحت مدیریت و آزاد استان كرده، كه در این راستا برای چندمین بار، موفق به ثبت تصویر پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده سفید كوه خرم آباد شدند.
وی با اشاره به اقداماتی مانند راه اندازی دیده بانی، پاسگاه محیط بانی در ارتفاعات، برگزاری كلاس ها و كارگاه های آموزشی حفاظت از حیات وحش، تلاش و جدیت محیط بانان منطقه و نقش آنها در افزایش ضریب امنیت منطقه حفاظت شده سفید كوه خرم آباد، از این منطقه بعنوان زیستگاه مناسب پلنگ ایرانی در لرستان، اظهار داشت: امیدواریم با عنایت به وضعیت مطلوب حفاظتی منطقه و جمعیت ایده آل كل و بز و گراز در این منطقه تصاویر بیشتری از حضور این گربه سان در خطر انقراض در این منطقه ثبت گردد.
مدیركل محیط زیست لرستان، اظهار داشت: ثبت تصاویر امسال و رویت مستقیم گونه و مشاهده نمایه های مختلف حضور همچون ردپا، آثار طعمه خواری و قلمرو طلبی در نواحی متفاوت منطقه، شاخصی از پویایی جمعیت و اهمیت بالای منطقه حفاظت شده سفید كوه خرم آباد در حمایت و پایداری انواع گربه سانان خصوصاً پلنگ ایرانی ست.
بنابر این گزارش، پلنگ ایرانی یكی از بزرگترین زیرگونه های پلنگ است كه بومی غرب آسیا شمرده می شود و در لیست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت(IUCN ) در طبقه جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.
اندازه و رنگ پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف و در گستره پراكنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یكدیگر دارد. طول بدن پلنگ ها بطوركلی به ۱۶۰ و گاهی هم به ۱۸۰ سانتی متر می رسد و طول دُم آنها ۱۱۰ سانتی متر است. وزن پلنگ ایرانی تا ۹۰ كیلوگرم است و ارتفاع آن تا شانه به ۷۵ سانتی متر می رسد.
پلنگ ایرانی گونه چتر است و حضور این گونه باارزش در اكوسیستم حاكی از وضعیت خوب و امنیت زیستگاه است.


منبع:

1398/08/27
13:30:00
5.0 / ۵
4138
تگهای خبر: آب , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است