دبیركل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی اوزون:

همه كشورها راهبرد ملی تبرید را تدوین كنند

همه كشورها راهبرد ملی تبرید را تدوین كنند

به گزارش گل اركیده گوترش اظهار داشت: نیاز است همه كشورها راهبرد ملی تبرید  را تدوین كرده تا بتوانند زنجیره تبرید كارا و پایدار داشته و خدمات پایه ای سلامت مانند واكسیناسیون و غذای سالم را برای همه مردم فراهم آورند.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، دبیركل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی اوزون اظهار داشت: نیاز است همه كشورها «راهبرد ملی تبرید» (National cooling action plan) را تدوین كرده تا بتوانند زنجیره تبرید كارا و پایدار داشته و خدمات پایه ای سلامت مانند واكسیناسیون و غذای سالم را برای همه مردم فراهم آورند.
گوترش اظهار داشت: خواهان اقدامات بهتر و مستحكم تری از جانب صنعت هستیم، مشاركت و نقش راهبری شركت های پیشروی جهان در تبدیل این چشم انداز به واقعیت لزوم دارد.
متن كامل پیام دبیركل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی اوزون به شرح زیر است:
هفته آینده كشورهای دنیا در مقر سازمان ملل متحد در نیویورك جهت نشست «اقدام برای تغییرات اقلیمی» (climate action) گرد هم می آیند. هدف این نشست برداشتن گامی بلند در امتداد خواست جهانی مواجه فوری با تغییرات اقلیمی است. سال دیگری را با موج گرما، ابر طوفان ها و آشفتگی های آب و هوایی پشت سر گذاشتیم كه حكایت از لزوم اقدام فوری، قبل از آنكه بسیار دیر شود دارد.
در حال مهیا شدن برای این جلسه حیاتی به خاطر داریم كه پروتكل مونترال، هم نمونه ای الهام بخش از توانایی همكاری بشر در مواجهه با چالشی جهانی است و هم ابزاری كلیدی در برخورد با بحران كنونی تغییرات اقلیمی قلمداد می شود. در قالب این معاهده جهانی، سی و دو سال است كه كشورها برای كاهش مواد مخرب لایه اوزون كه به گستردگی در صنعت تبرید و تهویه استفاده می شد، در حال تلاشند كه در نتیجه آن، لایه اوزون كه سپر حفاظتی ما در مقابل اشعه زیان بار فرابنفش خورشید است در حال بهبود است.
پروتكل مونترال بوسیله اصلاحیه كیگالی خود برای كاهش هیدروفلوروكربن ها (HFCs) كه گازهای گلخانه ای قوی در صنعت تبرید و تهویه می باشند، می تواند به همان موفقیت های چشم گیر در مورد تغییرات اقلیمی هم برسد. حذف مصرف این دسته از مواد (هیدروفلوروكربن ها) می تواند موجب كاهش گرمایش جهانی تا میزان ۴ درصد درجه سانتیگراد تا سال ۲۱۰۰ میلادی شود. به موازات اینكه صنعت در حال باز طراحی تجهیزات جهت جایگزینی HFC هاست جهت كاهش بیشتر اثرات منفی كاركرد این تجهیزات بر روی تغییرات اقلیمی باید افزایش بهره وری انرژی را نیز در نظر داشته باشد.
چنین موفقیتی برای پروتكل مونترال حاصل حمایت همه جانبه جهانی است. از ۸۱ كشوری كه اصلاحیه كیگالی را مصوب كرده اند سپاسگزارم و دیگر كشورها را تشویق می كنم از آنها پیروی كنند.
همانطور كه به درستی انرژی خودرا معطوف به تغییرات اقلیمی كرده ایم، مراقب باشیم در مورد حفاظت از لایه اوزون بی توجهی نشود و باید در مقابل تهدید تجارت غیرقانونی مواد مخرب لایه اوزون هشیار باشیم. انتشار گاز CFC-۱۱ كه اخیرا مشاهده شده لزوم سامانه های پایش مداوم، گزارش دهی، قوانین بهبود یافته و اجرای آنها را خاطرنشان می سازد.
اجرای اصلاحیه كیگالی اهمیت فوق العاده ای برای راهكار «اقدام برای تغییرات اقلیمی» یا climate action دارد. نیاز است همه كشورها «راهبرد ملی تبرید» (National cooling action plan) را تدوین كرده تا بتوانند زنجیره تبرید كارا و پایدار داشته و خدمات پایه ای سلامت مانند واكسیناسیون و غذای سالم را برای همه مردم فراهم آورند. خواهان اقدامات بهتر و مستحكم تری از جانب صنعت هستیم، مشاركت و نقش راهبری شركت های پیشروی جهان در تبدیل این چشم انداز به واقعیت لزوم دارد.
داشتن لایه اوزون و اقلیم سالم از ضروریات تحقق اهداف توسعه پایدار می باشد. پروتكل مونترال به ایفای نقش خود در محافظت از مردم و همزمان سیاره زمین ادامه می دهد. از روز جهانی اوزون برای خواستی بزرگتر در زمینه كاهش گرمایش جهانی در نشست «اقدام برای تغییرات اقلیمی» و گردهمایی های بعدی الهام بگیریم.


منبع:

1398/06/28
21:01:16
5.0 / ۵
4200
تگهای خبر: آب , اقلیم , تجهیزات , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است