رئیس كمیسیون سلامت شورای شهر تهران تاكید كرد

ضرورت ساماندهی منابع آلاینده دیزل در محیط های كارگاهی شهر تهران

ضرورت ساماندهی منابع آلاینده دیزل در محیط های كارگاهی شهر تهران

گل اركیده: رئیس كمیسیون سلامت شورای شهر تهران بر ضرورت ساماندهی منابع آلاینده دیزل در محیط های كارگاهی و عمرانی شهر تهران تاكید نمود.به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، زهرا صدر اعظم نوری در یكصد و شصت و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تهران و در تشریح لایحه ساماندهی منابع آلاینده دیزل در محیط های كارگاهی و عمرانی شهر تهران كه اولین دستور كار اعضای شورای شهر تهران بود، اظهار داشت: هنگامی كه در مورد منابع متحرك صحبت می نماییم یعنی منابع آلاینده ای كه ۸۰ تا ۸۵ درصد سهم آلودگی هوا مربوط به آنها است و بین ۱۵ تا ۲۰ درصد مابقی آلودگی توسط منابع آلاینده ثابت تولید می شود.

وی اضافه كرد: در بین آلودگی های خاك، آب، آلودگی صوتی و نورِی، آلودگی هوا بیشتر از همه دیده می شود اما اساسا توجه به همه این آلودگی ها در شهر یك گردنگیر شمرده می شود. بر این مبنا قانونی توسط سازمان حفاظت محیط زیست تدوین و تهیه شد و در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید كه قانونی بسیار مترقی و خوب است؛ قانون هوای پاك كه در مواد مختلف آن تكالیفی برای دستگاه ها تعیین شده است.

صدراعظم نوری افزود: در قانون هوای پاك در مواد ۲، ۶، ۱۷ و ۲۹ تكالیفی برای دستگاه ها و گردنگیر هایی برای آنها مقرر شده است و همه موظف می باشند در مورد كنترل و كاهش آلودگی ها اقدام نمایند. كلیه وسایل موتوری كه در شهر به كار گرفته می شوند باید در دوره های زمانی منظم مورد بازدید و كنترل قرار گیرند.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به ماده ۱۷ قانون هوای پاك اشاره نمود و اظهار داشت: در این ماده بهره برداران از موتورهای دیزل ثابت و منابع آلاینده ثابت هوا باید حد مجاز آلایندگی را رعایت و تدابیر لازم در مورد آن چه كه از این موتورها متصاعد می شود را بر طبق استانداردها كنترل كنند.

صدراعظم نوری اشاره كرد: در ماده ۲۹ این قانون تاكید شده هر گونه آلودگی صوتی توسط منابع ثابت و متحرك ممنوع می باشد. بر طبق این قانون شهرداری تهران همچون دستگاه های است كه باید به الزامات قانونی تمكین كند. خوشبختانه اقدامات شورا و شهرداری ظرف دو سال قبل در جهت كاهش آلودگی بوده و این اقدامات را به اندازه سهم خود انجام داده است.

وی افزود: در برنامه پنج ساله سوم مواردی در نظر گرفته شده كه حاكی از برخورداری سوژه كاهش آلودگی هوا از برنامه است و طرح ها، لوایح و موضوعات نشان از اقدامات جدی و موثر شورا برای ایفای نقش خود در جهت كاهش آلودگی هواست.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران اشاره كرد: در اسفند ماه ۱۳۹۵ شورا مصوبه ای دارد كه شهرداری را ملزم به ساماندهی موتورهای دیزل ثابت می كند. به دنبال این مساله شهرداری لایحه ای در این خصوص تهیه كرد تا در جهت كاهش آلودگی هوا و صوت در شهر تهران گام برداشته شود.

نوری با تاكید بر این كه آلاینده های ناشی از فعالیت های موتورهای دیزلی زمینی باید با اقدامات پیشگیرانه كنترل شود، اظهار داشت: این لایحه، ماده واحده ای دارد كه به سوژه پیشگیری و كنترل می پردازد و در ۱۰ زیر ماده این مساله مورد بررسی قرار می گیرد.

منبع:

1398/06/24
16:59:16
5.0 / ۵
4112
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است