كلانتری تشریح كرد

علت مخالفت سازمان محیط زیست با لایروبی تالاب میانكاله و خلیج گرگان

علت مخالفت سازمان محیط زیست با لایروبی تالاب میانكاله و خلیج گرگان

به گزارش گل اركیده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اقدامات این سازمان برای احیای تالاب میانكاله و خلیج گرگان اظهار داشت: لایروبی تنگه های حد فاصل خلیج گرگان و دریا مشكلات عدیده تالاب را حل نخواهد كرد و حتی سبب تشدید مشكلات موجود خواهد شد.به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا عیسی كلانتری با اشاره به اینكه سازمان حفاظت محیط زیست لایروبی تنگه های چاپقلی، آشوراده و خزینی را مطابق ماده یك قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های كشور مصوب اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی اقدامی در جهت تخریب غیرقابل جبران خلیج گرگان و تالاب میانكاله دانسته و با اجرای لایروبی مخالفت كرده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره كرد: دلیلهای كارشناسی و فنی مخالفت این سازمان در مكاتبات و نشست های مختلف تخصصی و اجرایی به كرات اعلام و تشریح شده است.

وی با تاكید بر اینكه سیاست اصولی سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ كاركردهای اكولوژیك، اقتصادی و اجتماعی تالاب با ارزش ملی و بین المللی میانكاله و خلیج گرگان است، اظهار داشت: تامین حق آبه تالاب از منابع آب بالادست و رفع انسدادهای صورت گرفته در آبراهه های ورودی به تالاب، كاهش مصرف آب در حوضه آبخیز و احیای آب های زیرزمینی و فعالیت هایی نظیر آن همچون اقدامات برای حفظ این تالاب با ارزش ملی و بین المللی است.

كلانتری اشاره كرد: این سازمان اعتقاد راسخ دارد مشكل اصلی میانكاله نه در دریا بلكه غالباً در خشكی و حوضه آبخیز تالاب است و لایروبی تنگه های حد فاصل خلیج گرگان و دریا مشكلات عدیده تالاب را حل نخواهد كرد و حتی سبب تشدید مشكلات موجود خواهد شد.

وی اضافه كرد: علت مخرب بودن تعمیق و لایروبی تنگه ها این است كه در صورت بالا آمدن آب دریا لایروبی صورت گرفته بی اثر می شود.

كلانتری افزود: در صورت پایین رفتن آب دریا، عمیق تر شدن تنگه ها خشك شدن خلیج گرگان را تسریع می كند بدین سبب در هر دو حالت، دستكاری تنگه ها خسارت بار و جبران ناپذیر خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، وی اشاره كرد: سازمان حفاظت محیط زیست برمبنای رسالت قانونی خود برای تهیه و اجرای برنامه جامع مدیریت حوضه ها تالابی كشور كه با رویكرد زیست بومی و مشاركت همه دستگاه های مسئول در حوضه صورت می گیرد برای میانكاله و خلیج گرگان نیز طرح مدیریت محدوده تالاب تدوین كرده و مبنای اقدامات احیایی قرار گرفته است و در سطح حوضه آبخیز میانكاله نیز در دستور كار این سازمان قرار دارد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره كرد: این سازمان مطابق وظایف و مسئولیت های خود در حوزه تالاب ها و به منظور رفع برخی مشكلات خلیج گرگان و میانكاله همچون كاهش آب ورودی به تالاب از منابع بالادست، برای نجات این اكوسیستم تالابی با اهمیت ملی و بین المللی منحصر بفرد، برنامه های اصولی در دست اقدام دارد كه بعضی از آنها در حال اجرا می باشد.

منبع:

1398/06/18
13:03:30
5.0 / ۵
4601
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است