ویلای آسانسوردار در ارتفاعات كلاردشت

ویلای آسانسوردار در ارتفاعات كلاردشت

گل اركیده: «كوه خواری در كلاردشت»، «ساخت ویلای لاكچری روی كوه های كلاردشت» و «ویلای آسانسوردار كلاردشت» تیترهای پر سر و صدایی بودند كه در هفته های گذشته فضای مجازی را پر كردند و همراه با عكسی از سر در یك ویلای آسانسوردار در دل كوه های كلاردشت دست به دست می شدند. ساخت و ساز ویلا و خانه های لاكچری در ارتفاعات مختلف كشور مبحث جدیدی نیست از كلاردشت گرفته تا حیران و...، اما آنچه این ویلا را با سایرین متمایز كرده، ساخت آسانسور در دل كوه و ارتفاعات كلاردشت بود كه روی دیگر این اتفاق است و بی گمان زنگ خطر جدیدی برای محیط زیست كشور به حساب می آید.به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، اگر از مرزن آباد به سمت كلاردشت حركت كنید، زمین های كشاورزی فراوانی را می بینید كه حالا تغییر كاربری پیدا كرده و تبدیل به ویلا شده اند. در این راه نیم ساعته آغاز به شمارش ویلاها می كنم؛ یك، دو، سه، چهار و.... ۱۱۰. پس از ۲۰ دقیقه و نزدیك شدن به كلاردشت تعداد ویلاها آنقدر زیاد شده كه شمارشش از دستم خارج می شود. علاوه بر ویلاهای ساخته شده یا نیمه ساخته، مسیر پر است از املاكی. املاكی هایی كه یا آماده اند ویلا بسازند یا ویلاهای مشرف به رودخانه و جنگل را اجاره دهند.اما آن چیزی كه این روزها در كلاردشت رودبارك توجه ها را به خود جلب كرده، ساخت آسانسور و راه پله برای ویلایی در دل كوه است. سالیان سال است كه ویلاسازی در مناطق بكر طبیعی كشور زخم بر دل جنگل ها می گذارد ولی ساخت آسانسور برای رفت و آمد راحت به ویلایی در دل كوه قبل از این سابقه نداشته است. آنچه در ادامه می خوانید حاصل بازدید میدانی خبرنگار ایسنا از محل ساخت این ویلا در رودبارك كلاردشت و گفت و گو با مسئولان محلی درباره چگونگی صدور مجوز برای ساخت آسانسور در كوه است.

به ورودی ویلای جنجالی كلاردشت كه می رسیم نخستین چیزی كه جلب توجه می كند سر در آسانسور است كه روی آن نوشته شده: «ملك شخصی». در سینه كش كوه چند طبقه آسانسور روی یك سازه فلزی، یك بالابر ریلی مصالح ساختمانی و یك راه پله بلند دیده می شود.جواد فلاح - رئیس اداره منابع طبیعی كلاردشت- قبل از توضیح درباره چگونگی ساخت آسانسور و راه پله، سند زمین را به ما نشان داده است. كل زمین ۱۱ هزار و ۶۲۲ متر است و مالكیت شخصی دارد كه صاحب ویلا برای ۹۱۵۵ متر از آن سند قانونی دارد و جزو مستثنیات شمرده می شود.

فلاح در ادامه توضیح می دهد كه در ساخت این ویلا دو تخلف مهم رخ داده است. اول اینكه ۲۶۴۷ متر از این زمین متعلق به منابع طبیعی است كه خوشبختانه رفع تصرف و از زمین ویلا جدا شده است. ساخت آسانسور و راه پله از كنار جاده تا بالای كوه به طول ۹۲۲ متر دومین تخلف است چون این كار در زمین های منابع طبیعی انجام شده و متاسفانه صاحب ویلا توانسته برای این قسمت از اراضی ملی از اداره ثبت سند شخصی بگیرد بدین سبب با عنایت به این مساله هنگام ساخت راه این ویلا منابع طبیعی نتوانست جلوی آنرا بگیرد چونكه ابتدا باید در دادگاه ثابت می كرد كه این بخش از زمین، اراضی ملی و متعلق به منابع طبیعی است.

منتظر هستم كه رئیس اداره منابع طبیعی كلاردشت در ادامه صحبت هایش بگوید كه ساخت راه پله و آسانسور برای دسترسی راحت و بدون زحمت به ویلایی در دل كوه تخلف بزرگ این ساخت و ساز است اما همه چی برخلاف انتظارم پیش می رود. از صحبت های فلاح این گونه برداشت می شود كه اگر سند ملكی را داشته باشید می توانید در آن هر گونه ساخت و سازی انجام دهید حتی اگر زمین آن ملك كوه های بكر جنگل های هیركانی باشد و می توانید برای رفت و آمد راحت، روی آن حتی آسانسور نصب كنید!هر چند كه تغییر كاربری اراضی كمیسیونی دارد كه تمام دستگاه های ذی ربط عضو آن هستند و بعد از بررسی های لازم اجازه ساخت و ساز را می دهند اما نكته تاسف بار این است كه در این كمسیون منابع طبیعی شهرستان ها عضو نیستند و حق رای ندارند بدین سبب با عنایت به عدم حضور نماینده منابع طبیعی در این كمیسیون، امكان دارد كه مجوز ساخت و ساز برای اراضی ملی ای صادر شود كه افراد مختلف با روش های غیر قانونی توانسته اند برای آن سند مالكیت بگیرند البته باید به این نكته اشاره نمود كه تغییر كاربری اراضی اگر در محدوده شهری باشد صدور مجوز ساخت و ساز در آن به عهده شهرداری است.

با وجود اینكه ویلای كلاردشت در دل كوه ساخته شده است اما مرید جعفر صالحی - سرپرست مدیریت جهاد كشاورزی شهرستان كلاردشت - به ایسنا می گوید: شهرداری شهرستان برای ساخت این ویلا مجوز صادر كرده است چونكه برمبنای تبصره 5 ماده یك قانون حفظ كاربری اراضی زراعی و باغی چنانچه زمینی با كاربری كشاورزی در محدوده شهری باشد، صدور مجوز تغییر كاربری برای آن به عهده شهرداری است.

آسانسور این ویلا در پنج طبقه ساخته شده است. رئیس اداره منابع طبیعی كلاردشت می گوید: ما از ابتدا نمی توانستیم جلوی ساخت این آسانسور را بگیریم چونكه اولا فرد برای تمام زمینی كه قرار بود در آن ساخت آسانسور را آغاز كند، سند دارد و ثانیا هیچ جای قانون نیامده است كه ساخت آسانسور در ملكی كه جزو مستثنیات شمرده می شود، ممنوع می باشد. بدین جهت ما ابتدا به دادگاه به سبب ساخت و ساز در ۹۲۲ متر زمینی كه جزو اراضی ملی بود شكایت كردیم تا رفع تصرف صورت گیرد اما تا دادگاه برگزار و رای صادر شود، ساخت و ساز تمام شده بود.

به گفته فلاح هم اكنون رای دادگاه بدوی به نفع منابع طبیعی صادر شده اما با شكایت صاحب ویلا پرونده به دادگاه تجدیدنظر فرستاده شده است.

ساختمان ویلا حدود ۱۳۰ متر است و كمی بالاتر از آن بنایی نیمه كاره به چشم می خورد. رئیس اداره منابع طبیعی كلاردشت درباره این بنا می گوید: هم اكنون جهاد كشاورزی كلاردشت جلوی ساخت آنرا گرفته است چون ابتدا باید مشخص شود كه ساخت بنای دوم تغییر كاربری اراضی شمرده می شود یا خیر؟ بدین جهت جهاد كشاورزی از شهرداری منطقه استعلام كرده و شهرداری باید بعد از بررسی های كارشناسی اعلام نماید كه آیا این منطقه در محدوده شهری است یا خیر؟ اگر در محدوده شهری باشد صدور مجوز ساخت و ساز در آن برعهده شهرداری است. در غیر این صورت باید دستگاه های مختلفی همچون وزارت كشاورزی برای تغییر كاربری مجوز دهند.
بنای نیمه كاره ای كه جلوی ساخت آن گرفته شده است.
 

1398/06/02
13:57:13
5.0 / ۵
4291
تگهای خبر: آب , باغ , جنگل , ویلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است