افزایش موقتی ازن و ذرات معلق در هوای تهران

افزایش موقتی ازن و ذرات معلق در هوای تهران

گل اركیده: شركت كنترل كیفیت هوای تهران، از ناسالم شدن هوای پایتخت برای گروه های حساس بر اثر افزایش غلظت ازن و ذرات معلق طی بعدازظهر امروز و فردا (26 و 27 مردادماه) آگاهی داد.به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، پیش بینی های انجام شده در شركت كنترل كیفیت هوا نشان دهنده افزایش نسبی غلظت آلاینده ها در بعضی ساعات صبحگاه امروز ( ۲۶ مرداد) است كه عموما از كاهش میزان ناپایداری جوی در اولین ساعات روز و ازدیاد تردد خودرو ها در نخستین روز كاری هفته نشات می گیرد.

با افزایش تابش نور خورشید و فراهم شدن شرایط لازم برای شكل گیری آلاینده ازن، برای برخی ساعات بعدازظهر بین ساعات ۱۴ الی ۱۸ افزایش موقتی غلظت این آلاینده پیش بینی می شود كه نسبت به روز جمعه كمتر خواهد بود. به تدریج در شبانگاه همراه با افزایش حجم ترافیك افزایش نسبی در غلظت آلاینده ها خصوصاً ذرات معلق در بعضی مناطق پرتردد دور از انتظار نیست.

بر این اساس، با عنایت به احتمال افزایش موقتی غلظت آلاینده ها در بعضی ساعات امروز (۲۶ مرداد) وضعیت كیفیت هوای بیشتر مناطق شهر تهران بطور موقت در آستانه شرایط نامطلوب خصوصاً برای گروه های حساس قرار خواهد گرفت.

بر اساس اعلام شركت كنترل كیفیت هوای تهران، با كاهش تدریجی میزان ناپایداری جوی در اولین ساعات روز یكشنبه (۲۷ مرداد) شرایط برای تجمع موقتی آلاینده ها خصوصاً ذرات معلق در بعضی ساعات صبحگاه فراهم خواهد شد. همین طور در طول روز، برقراری جوی نسبتا آرام و آسمانی صاف به همراه سایر عوامل شرایط برای تولید آلاینده ازن را مهیا می كند و انتظار می رود طی برخی ساعات بعدازظهر روز یكشنبه بر غلظت این آلاینده افزوده شود كه بطور موقت سبب كاهش كیفیت هوا در بعضی مناطق پایتخت خواهد شد.

كیفیت هوای تهران هم اكنون با میانگین ۶۳ ppm در شرایط سالم قرار دارد.

به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، ازن یك آلاینده ثانویه است كه بر اثر واكنش های شیمیایی بین اكسیدهای ازت (NOx)، مواد آلی فرار (VOC) و تابش خورشید تولید و منتشر می شود. نكته مهم در این واكنش شیمیایی آن است كه هر چه شدت نورخورشید بیشتر باشد با وجود ثابت ماندن میزان بقیه تركیبات، آلاینده ازن بیشتری تولید می شود و بنا بر این است كه میزان تشكیل این آلاینده و غلظت آن در شهرهای ایران در تابستان بیشتر از سایر فصول است.

ایجاد تنگی نفس و خس خس سینه، سرفه و خارش گلو، تشدید بیماری های ریه مانند آسم، آمفیزم و برونشیت مزمن، افزایش تعداد حملات آسم، حساس تر شدن ریه به عفونت، ایجاد بیماری مزمن انسداد ریوی (COPD) از اثرات مخرب این آلاینده است.

بر اساس اندازه گیری های انجام شده در شركت كنترل كیفیت هوای تهران، از شروع سال ۹۸ تاكنون، پایتخت ۲۵ روز ناسالم برای گروه های حساس و یك روز ناسالم برای همه گروه ها را تجربه كرده است كه در همه این ۲۵ روز، شاخص غلظت ازن بالاتر از حد استاندارد بوده است. هشت روز از این ۲۵ روز شاخص ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون هم بالای حد استاندارد بوده است اما نكته جالب آن است كه در همین هشت روز هم ازن از لحاظ مقداری بیشتر از ذرات معلق بوده است.

منبع:

1398/05/26
23:05:05
5.0 / ۵
4223
تگهای خبر: آلاینده , تجربه , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است