گرمایش جهانی چه بلایی سر لاك پشت ها می آورد؟

گرمایش جهانی چه بلایی سر لاك پشت ها می آورد؟

به گزارش گل اركیده یكی از عوامل مهم تهدیدكننده تنوع زیستی، گرمایش جهانی است. مطالعات انجام شده در سایر كشورها و مناطق در زمینه تاثیر گرمایش جهانی روی گونه های جانوری نشان داده است كه بر اثر افزایش دما، تركیب جنسیتی خزندگان برهم می خورد.به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، گرمایش جهانی، تركیب جنسیتی خزندگان خصوصاً لاك پشت ها را به هم می ریزد. بر اثر افزایش دما، لاك پشت های دریایی عموما با جنسیت ماده به دنیا می آیند و این در حقیقت یك فاجعه است. در مورد جزئیات تاثیر گرمایش جهانی روی حیات و بقای لاك پشت های دریایی اصغر مباركی - متخصص حوزه خزندگان و كارشناس تنوع زیستی سازمان محیط زیست - نكاتی را مطرح كرده كه در چارچوب چند نكته آورده شده و به شرح زیر است:

*بر اساس برآوردهای سازمان های علمی بین المللی تا ۱۰۰ سال آینده احتمال افزایش دمای كره زمین تا پنج درجه وجود دارد بدین سبب در سال های آتی افزایش روند دما روی جمعیت های لاك پشت های دریایی موثر خواهد بود و این مساله محرز است كه افزایش گرمایش جهانی موجب افزایش دمای سواحل و تاثیر آن روی جنسیت نوزادان می شود و تركیب جنسیتی لاك پشت ها را به هم می ریزد.

*لاك پشت های دریایی بر اثر گرمایش جهانی مجبور به تغییر رفتارهای طبیعی خود می شوند. بر اثر تغییر اقلیم توقعی كه از لاك پشت های دریایی داریم این است كه مسیر مهاجرت خودرا برای دستیابی به محیط خنك تر تغییر دهند یا فصل لانه سازی و یا حتی محل لانه سازی خودرا عوض كنند یا زودتر از موعد طبیعی به سمت لانه سازی حركت كنند بدین سبب لاك پشت های دریایی در شرایط گرمایش، واكنش های مختلفی از خود نشان می دهند.

*گرمایش جهانی موجب افزایش سطح آب دریاها خصوصاً در سواحلی كه شیب كمی دارند، می شود. در این شرایط این احتمال زیاد است كه مناطق تخمگذاری لاك پشت های دریایی زیر آب برود.

*اخیرا در مورد تاثیر اقلیم روی لاك پشت های دریایی منطقه ای در استرالیا گزارشی منتشر گردید كه بر اساس آن بر اثر افزایش دمای ناشی از تغییر اقلیم، ۹۹ درصد لاك پشتان، ماده سر از تخم درآورده اند. این گزارش نشان داده است كه در یك منطقه از شمال استرالیا ۹۹ درصد لاك پشت های دریایی با جنسیت ماده به دنیا می آیند و این در حقیقت یك فاجعه است.

*افزایش جنس ماده در بین لاك پشت ها موجب می شود كه نسبت بین جنس نر و ماده در جمعیت لاك پشت های دریایی به هم بخورد و این گونه ها را به مرز انقراض نزدیك تر كند.

*در حالت طبیعی نسبت جنسیتی كه بین لاك پشت دریایی داریم، یك نر به دو یا سه ماده است و اگر این نسبت با كمترین تغییر به هم بخورد، نگران كننده است. متاسفانه مطالعات جمعیتی روی لاك پشت های دریایی و نوزادان آنها در استرالیا انجام شده، نشان داده است كه نسبت نوزدان نر به ماده ۱۰۰ به یك است و این یك فاجعه در نوع خود است.

*قطعا باید توجه باشیم كه با برهم خوردن تركیب جنسیتی لاك پشت های دریایی، چه تعداد لاك پشت ماده از چرخه تولید و باروری خارج می شوند و توان لانه سازی نخواهند داشت.

*تاثیرگذاری دمای محیط لانه بر تعیین جنسیت لاك پشت ها یك امر اثبات شده است. دمای بحرانی (دمایی كه تعیین جنسیت در آن صورت می گیرد) برای لاك پشت های سبز بعنوان یك گونه شاخص از لاك پشت های دریایی، ۲۹.۳ درجه سانتیگراد است بدین سبب از آنجائیكه این گونه به شدت به افزایش دما حساسیت دارد، در دمای بالای ۳۴ درجه سانتیگراد همه نوزادان این لاك پشت می میرند.
1398/05/25
11:29:11
5.0 / ۵
4579
تگهای خبر: آب , اقلیم , متخصص , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است