آتش سوزی ارتفاعات جنگلی كازرون و كهمره سرخی شیراز مهارشد

آتش سوزی ارتفاعات جنگلی كازرون و كهمره سرخی شیراز مهارشد

گل اركیده: آتش سوزی گسترده ارتفاعات جنگلی كازرون و كهمره سرخی شیراز پس از چند روز مهارشد.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، آتش سوزی عرصه های جنگلی ارتفاعات تنگ نرگسی كوه بایم بخش جره و بالاده كازرون كه از روز دوشنبه آغاز و بصورت متناوب به سمت ارتفاعات صعب العبور مسقان كهمره سرخی گسترش یافته بود مهار گشت.
شهرام منتصری مدیر كل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس كه از آغازین ساعات آتش سوزی در محل حضور و مدیریت عملیات اطفاء حریق را بر عهده داشت در این خصوص به خبرنگاران اظهار داشت: این آتش سوزی در محدوده مرزی شهرستانهای كازرون و شیراز و در ارتفاعات اراضی جنگلی به وقوع پیوست كه با تلاش شبانه روزی بیش از۵۰۰ نفر از نیروهای ادارات و سازمانهای مختلف و با حضور تشكل های مردمی و اهالی محلی كنترل و مهار گشت.
مدیر كل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس اظهار داشت: در این عملیات گسترده و طاقت فرسا نیروهای منابع طبیعی از اداره كل و شهرستانهای كازرون، شیراز، سپیدان، سروستان، ممسنی، فسا در كنار نیروهای غیور ارتش از تیپ ۵۵ هوابرد، تیپ ۳۷ زرهی، مركز پیاده شیراز، به همراه مدیریت بحران استانداری، نیروهای انتظامی، سپاه و بسیج، هلال احمر و اورژانس، جهاد كشاورزی، امور عشایر، محیط زیست، آتش نشانی، تشكل های مردم نهاد، گروه های آفرود سوار و طبیعت دوست از شهرستانهای مختلف فارس در كنار اهالی محلی بعد از ساعتها تلاش سخت وطاقت فرسا توانستند آتش را كنترل و مهار كنند.
وی اضافه كرد: نیروهای اطفای حریق هم اینك جهت پایش و مراقبت از سرایت مجدد آن در منطقه حضور دارند.
منتصری درباب طولانی شدن مدت این عملیات اضافه كرد: خشك بودن علف های كف جنگل، گرمای هوا، وزش بادهای شدید و صعب العبور بودن منطقه كه دسترسی به خط آتش را با مشكل مواجه كرده بود موجب كندی عملیات اطفاء حریق شد كه در این خصوص جانفشانی خلبان های بالگرد هوانیروز ارتش، شركت هلی كوپتری ایران، هلال احمر، هوانیروز سپاه و نیروی انتظامی كه با پرواز های گوناگون عملیات هلی برن نیروها را انجام دادند بر سرعت عمل نیروها در عملیات افزود كه در این راستا حداقل ۶۰ سورت پروازی توسط آنها انجام شد.
مدیر كل منابع طبیعی فارس درباب دلیلهای بروز این آتش سوزی اظهار داشت: دلیل اصلی این آتش سوزی هنوز معین نمی باشد اما آنچه مسلم است سهل انگاری و عامل انسانی موجب بروز این حریق گسترده شده است.
وی درباب میزان خسارت وارده به عرصه های منابع طبیعی اضافه كرد: مساحت و میزان خسارت وارده پس ازپایان عملیات اطفاء و توسط نیروهای ارزیاب انجام و اعلام خواهد شد. او در آخر از مدیران ارشد استانی به ویژه استاندار فارس كه با حضور در محل آتش سوزی و نظارت مطلوب، عملیات اطفای حریق منطقه كوهمره سرخی شیراز را تحت نظر قرار دادند قدردانی كرد.


منبع:

1398/05/13
19:57:58
5.0 / ۵
4162
تگهای خبر: آب , جنگل , شركت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است