به مناسبت هفته بدون دخانیات؛

تجزیه فیلتر سیگار در طبیعت تا ۳۶ ماه طول می كشد

تجزیه فیلتر سیگار در طبیعت تا ۳۶ ماه طول می كشد

به گزارش گل اركیده امكان دارد تصور عموم مردم از تاثیرات منفی سیگار تنها آثار سوء بر سلامت انسان ها باشد اما سیگار تاثیرات به شدت مخربی برای محیط زیست دارد و به قول رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران، تجزیه ته سیگار (فیلتر سیگار) در آب های شیرین ۳۶ ماه طول می كشد.فاطمه اكبرپور در گفت و گو با ایسنا با بیان اینكه بیشتر از ۹۰ درصد از فیلتر سیگارهای تولیدی در جهان از اَسِتان سلولز است كه به سختی تجزیه می شوند، اظهار نمود: این ماده به علت دارا بودن مواد شیمیایی و خطرناك علاوه بر تهدید محیط زیست، سلامت انسان، گیاهان و سایر جانداران را هم به مخاطره می اندازد.

رئیس اداره محیط زیست انسانی محیط زیست استان تهران افزود: تجزیه و تخریب اَسِتان سلولز در طبیعت در شرایط بی هوازی بین یك تا دو ماه، در خاك بین شش تا ۹ ماه و در آب های شیرین ۳۶ ماه طول می كشد ازاین رو یكی از معضلات زیست محیطی ناشی از استعمال دخانیات همچون سیگار صرف نظر از ضررهای آن بر سلامت انسان ها، دفع ته سیگارها (فیلتر سیگار) در محیط زیست است كه آلودگی خاك و اثرات منفی در رشد گیاهان، جانداران و پرندگان را به دنبال دارد.

به گفته اكبرپور همینطور فیلتر سیگار از راه روان آب ها و باران به جریان های آبی منتقل و با ورود به زنجیره غذایی سبب مسمومیت پستانداران دریایی، موجودات آبزی، لاك پشت ها و... می شود و تنوع زیستی را تهدید می كند.

وی با اشاره به اینكه فیلتر سیگار دارای مواد شیمیایی مختلف خطرناك هم است كه سبب صدمه رساندن به محیط زیست می شود، خاطرنشان كرد: بالغ بر ۴۰۰۰ تركیب شیمیایی براثر استعمال سیگار حاصل می شود كه ۳۰۰۰ مورد آن در فاز گازی و ۱۰۰۰ مورد آن در فاز جامد و نیمه جامد همچون فیلتر سیگار است.

رئیس اداره محیط زیست انسانی محیط زیست استان تهران اضافه كرد: هیدروكربن های پلی آرماتیك، نیتروز آمین ها، آمین های آرماتیك، فرمالدئید، استالدئید، بنزن و فلزات سمی نظیر آلومینیوم، روی، سرب، سلنیم، كرم، نیكل و كادمیم همچون این مواد خطرناك می باشد كه به شكل بیشتر از ۶۰ ماده شیمیایی تركیبی دارای خاصیت سرطان زایی تولید می شود.

اكبرپور در انتها اظهار داشت: این مواد خطرناك با ورود به محیط زیست سبب آلودگی آب، خاك و هوا می شوند و سلامتی انسان و تنوع زیستی را نشانه می گیرند.
1398/03/25
17:25:09
5.0 / ۵
4318
تگهای خبر: آب , آلودگی , زیست محیطی , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است