سرنوشت رودخانه كرج

سرنوشت رودخانه كرج

گل اركیده: تابستان سال قبل آب منطقه ای البرز از تصمیم وزارت نیرو برای آغاز كار تونل انتقال آب رودخانه كرج به تهران در اسفندماه آگاهی داد اما مدتی بعد اعلام گردید كه این كار به تعویق افتاده است؛ حال كه بنظر می رسد این طرح به مراحل نهایی نزدیك شده خیلی از شهروندان البرزی منتظر توضیحات وزارت نیرو درباب سرنوشت رودخانه كرج هستند.


دكتر مجید لیاقت استاد دانشكده مهندسی و فناوری كشاورزی دانشگاه تهران در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به طرح انتقال تونلی آب رودخانه كرج به تهران اظهار داشت: اطلاعات زیادی از این طرح در دسترس نیست اما بطور كلی می توان اظهار داشت كه بطور قطع انتقال تونلی آب رودخانه كرج به تهران بی ضرر نیست و لطمه های محیط زیستی را به دنبال خواهد داشت.
لیاقت افزود: یكی از اشتباهاتی كه طی چند سال اخیر رخ داده این است كه تلاش شده با هر روشی آب آشامیدنی تهران از مناطق مختلف تأمین شود، مهاجرت به تهران و جمعیت ۱۶ میلیونی پایتخت نتیجه همین كار است.
وی اشاره كرد: از نظر زیست محیطی، انتقال تونلی آب رودخانه كرج از پشت سد امیركبیر منجر به خشك شدن ۲۵ كیلومتر از رودخانه خواهد شد، خشك شدن این ۲۵ كیلومتر به معنای از بین رفتن حجم وسیعی از باغات و مزارع البرز است و اثرات سو زیادی به دنبال خواهد داشت.
این استاد دانشگاه تهران درباب اینكه گفته می شود آلوده شدن آب رودخانه كرج توسط رستوران ها و مسافرین عبوری از جاده چالوس دلیل اجرای این طرح برای حذف مسیر ۲۵ كیلومتری آب تا بیلقان است اظهار داشت: بااینكه بحث آلودگی وجود دارد اما خشك شدن این ۳۰ كیلومتر را توجیه نمی كند.
به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، اجرای طرح تونل انتقال آب از سد كرج به تهران از سال ۸۴ شروع شده و هدف از اجرای آن حذف مسیر رودخانه كرج از خروجی سد تا بیلقان كه خطوط انتقال آب رودخانه كرج به تهران در آن قرار دارد، ذكر شده است؛ این تونل ۳۰ كیلومتر طول و حدود چهار متر قطر دارد و طبق آخرین خبرهایی كه از آن در دست است مراحل پایانی ساخت را نیز پشت سر گذاشته است.
پیش از این رئیس شورای شهر كرج هم نسبت به عدم شفاف سازی متولیان این طرح درباب اینكه سرنوشت رودخانه كرج با انتقال تونلی آب چه خواهد شد گلایه كرده و به ایسنا اظهار داشته بود: این طرح مردم را نگران كرده است.
عباس زارع خاطرنشان كرده بود: منطقه كرج و پایین دست سد امیركبیر با جریان آبی كه از سد به سمت بیلقان جریان دارد زنده است و كاهش این آب آثار بسیار سوئی برای این محدوده خواهد داشت.
وی با اشاره به اینكه مردم حق دارند نسبت به چنین پروژه هایی بدبین باشند اعلام نموده بود: بطور قطع كاهش آب از خروجی سد كرج تا ۲۵ كیلومتر پایین دست آثار منفی به دنبال خواهد داشت؛ متولیان این مساله باید اطلاع رسانی كنند كه با انتقال تونل آب سد كرج به تهران چه بر سر رودخانه كرج خواهد آمد.
فردین حكیمی مدیركل حفاظت محیط زیست استان البرز هم به ایسنا اظهار داشته بود: قبل از این عنوان كردیم موضوعی كه در این بین مورد تاكید ما قرار دارد تأمین حق آبه زیست محیطی رودخانه كرج است تا آن میزان آب كه برای ادامه حیات رودخانه لازم است در آن جریان داشته باشد و همچنان بر اهمیت اختصاص و رعایت این حق آبه تاكید می نماییم.
تابستان سال قبل مدیرعامل شركت آب منطقه ای البرز از تصمیم وزارت نیرو برای آغاز كار تونل انتقال آب رودخانه كرج به تهران در اسفندماه آگاهی داد اما با نزدیك شدن به انتها سال اعلام گردید كه این كار به تعویق افتاده است؛ حال كه بنظر می رسد این طرح به مراحل نهایی نزدیك شده است خیلی از شهروندان البرزی منتظر توضیحات وزارت نیرو و آب منطقه ای تهران درباب سرنوشت رودخانه كرج بعد از انتقال تونلی آب این رودخانه هستند.

منبع:

1398/03/04
22:02:34
5.0 / ۵
4278
تگهای خبر: آب , آلودگی , باغ , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است