در پاسخ به نماینده بابلسر

وزیر كشور: روزانه حدود ۵۸ هزار تن پسماند در كشور تولید می شود

وزیر كشور: روزانه حدود ۵۸ هزار تن پسماند در كشور تولید می شود

گل اركیده: وزیر كشور اظهار داشت كه روزانه حدود 58 هزار تن پسماند در كشور تولید می شود.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه علنی امروز سه شنبه به نمایش توضیحاتی درباره سوال ولی الله نانوا كناری نماینده بابلسر پرداخت در خصوص این كه با عنایت به این كه دپوی زباله در نواحی شهری شهرستانهای بابلسر و فریدون كنار و شهرهای استان مازندران را تهدید می كند چرا اقدامی باوجود تذكرات مكرر به وزیر كشور و استان مازندران صورت نگرفته است؟
وی توضیح داد: دفع زباله از موضوعات مهم ما است ما در كل كشور با محموله زباله مواجهیم كه آنرا از موضوعات مهم زیست محیطی می دانیم برخی مناطق مثل استان های شمالی با محدودیت شرایط مواجهند كه مشكلاتی برای آن استان ها به وجود آورده است.
وی با بیان این كه روزانه حدود ۵۸ هزار تن پسماند در كشور تولید می شود اظهار داشت: قانون مدیریت پسماند در كشور وجود دارد كه دستگاه های متعددی مسئولیت رسیدگی به حل سوژه پسماندها را دارند وزارت كشور هم مسئولیت داشته كه بخشنامه های اجرایی آنرا تعیین كرده است نظارت و مسئولیت بر حسن اجرای آن نیز بر عهده سازمان محیط زیست است ما در وزارت كشور با عنایت به وظیفه خود برنامه های اجرایی را تدوین كرده ایم.
وزیر كشور با بیان این كه برای بحث مدیریت پسماند كشور را به ۲۸۴ منطقه تقسیم كرده ایم اظهار داشت: ۱۱ واحد ماهیت بی هوازی، ۱۸۰ واحد ماهیت زباله خیزی، ۱۲۰ واحد ماهیت پردازش و ۲۶۴ واحد برای دفع پسماند پیش بینی شده است.
رحمانی فضلی مشاركت بخش خصوصی را یكی از اصلی ترین موضوعات در بحث مدیریت پسماند عنوان و تصریح كرد: با عنایت به حجم انبوه پسماند منابع دولتی برای مدیریت آنها پاسخگو نیست ضمن آن كه مدیریت پسماند و دفع زباله از نظر اقتصادی توجیه دارد و باید با كمك مردم ورود بخش خصوصی به آنرا عملیاتی كرد.
وزیر كشور اظهار نمود: دولت در مهر ۹۶ لایحه مدیریت پسماند را به مجلس نمایش كرد در آن برای ساماندهی پسماند با اولویت استان های ساحلی و كلان شهرها پیش بینی هایی شده بود اما هنوز این لایحه در دستور كار مجلس قرار نگرفته است با عنایت به این كه بارها رئیس مجلس بر این مساله تاكید داشتند استمداد من از مجلس آن است كه هر چه سریع تر لایحه مدیریت پسماند را در دستور كار مجلس قرار دهیم.
رحمانی فضلی با اشاره به چگونگی ورود بخش خصوصی برای مدیریت پسماند و دفع زباله اظهار داشت: سرمایه گذاران گوناگون داخلی و خارجی بدون درخواست برای تشكیلات و ارز مایل به دفع زباله هستند آنها حتی فایناس نمی خواهند فقط دو شرط دارد اول این كه روزانه دو هزار تن پسماند به آنها تحویل داده شود كه این قابل اجرا می باشد شرط دوم این است كه برق با قیمت تمام شده و سود مناسب از آنها خریداری شود و مشكل در شرط دوم است.
وی توضیح داد ما برای حل این مشكل در دولت و كمیسیون كلان شهرها جلسات متعددی برگزار كردیم و اعلام كردیم كه برای رفع این مشكل قسمتی از پول را از شهرداری ها و بخشی را از مردم بعنوان جمع آوری زباله گرفته و بخشی در بودجه سنواتی لحاظ شود. این مشكل چاره قانونی دارد كه آنرا در لایحه مدیریت پسماند لحاظ كردیم ولی هنوز مجلس آنرا بررسی نكرده است.
وی افزود: سوژه بحث دیگر كالاهای مخرب محیط زیست و عوارض آن است در سال ۹۷ برای آن در بودجه تا سقف ده هزار میلیارد ریال پیش بینی شد كه بخشنامه آن در دولت به تصویب نرسید پس این رقم اجرایی نشد در بودجه ۹۸ مجدداً همین روند پیش بینی شد كه مقرر است بخشنامه آن در دولت نوشته شود. به هر حال ما در سالهای ۹۴، ۹۵، ۹۶ و ۹۷ كمك هایی را در این باره داشتیم.
وزیر كشور درباره وضعیت مازندران اظهار داشت: در مازندران روزانه سه هزار تن پسماند تولید می شود و سالانه حدود ۵۸ میلیون نفر مسافر داریم مازندران را به هشت منطقه برای دفع پسماند تقسیم كردیم. دو واحد زباله سوز، ۵ واحد پردازش و بقیه برای دفع زباله است. اقدامات جدی را شروع كردیم ۴۱ درصد پروژه پیشرفت داشت و ۷۲۰ میلیارد پرداخت گردید و ۶۰۰ میلیارد دیگر برای اتمام واحدها لازم است.
وی افزود: با عنایت به پیگیری های خوب صورت گرفته در نوشهر شامل شهرها و روستاهای آن واحد زباله سوز به وجود آمده ۴۹۰ میلیارد هزینه شده و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار لازم است.
رحمانی فضلی در جمع بندی اظهار داشت: ما برای حل مشكل پسماند در كل كشور خصوصاً مازندران تقاضای انجام دو كار داریم كار اول تعیین تكلیف لایحه مدیریت پسماند است تا با فعال كردن بخش خصوصی و دادن مابه التفاوت قیمت تمام شده برق با سود مناسب مشكل را حل نماییم همین طور پرداخت هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ برای كالاهای مخرب محیط زیست و عوارض آن صورت گیرد.
وزیر كشور درانتها با تاكید بر این كه سوژه مدیریت پسماند از اهمیت زیادی برخوددار است به فیلم پخش شده در مجلس درباره وضعیت زباله و پسماند در استان مازندران اشاره و اظهار نمود: این تصاویر در كلان شهرها و شهرهای مختلف كشور هم وجود دارد حالا شهرداری ها با مشكلات حاد مواجهند ولی هنوز لایحه مربوط به آنها تعیین تكلیف نشده است تا ۳۲۰۰ میلیارد به شهرداری ها داده شود.
منبع:

1398/02/31
15:52:30
5.0 / ۵
4172
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است