مسئول تشخیص علت مرگ 160 قوچ و میش پارك ملی گلستان، سازمان دامپزشكی است

مسئول تشخیص علت مرگ 160 قوچ و میش پارك ملی گلستان، سازمان دامپزشكی است

گل اركیده: رئیس گروه بیماری های دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه مسئولیت تشخیص علت مرگ حیات وحش پارك ملی گلستان، باتوجه به نمونه برداری های صورت گرفته سازمان دامپزشكی است، از افراد غیرمتخصص در این عرصه خواست كه از اظهارنظر غیر كارشناسی در این عرصه بپرهیزند چونكه سبب تشویش اذهان عمومی می شود.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، در نوروز امسال لاشه حدود 160 راس قوچ و میش پارك ملی گلستان پیدا شد. ابتدا سرمازدگی بعنوان دلیل احتمالی تلفات این تعداد از حیات وحش عنوان شد، اما سپس آن سازمان حفاظت محیط زیست اعلام نمود كه به منظور تشخیص علت دقیق مرگ و میرها، آزمایشات سم شناسی و میكروبیولوژی در حال انجام می باشد. بتازگی سیاه زخم بعنوان عامل تلفات از طرف اسماعیل كهرم كارشناس و فعال محیط زیست مطرح گردیده است.
در این باره سیامك مسعودی رئیس گروه بیماری های حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با ایسنا درباره علت مرگ و میر حیات وحش در پارك ملی گلستان، اظهار داشت: مهمترین ركن برای نتیجه گیری جهت تعیین علت هر نوع بیماری و یا مرگ و میر چه در انسان و چه در حیوانات علاوه بر یافته های بالینی و كالبدگشایی، آزمایش های تشخیصی است.
وی ادامه داد: یكی از معضلات و مشكلاتی كه با آن روبرو می باشیم كه سبب تشویش افكار عمومی می شود، اظهار نظرهای غیر تخصصی در حوزه غیر در رابطه با سابقه علمی و تخصصی است. ضمن تمام احترامی كه برای همه عزیزان قائل هستیم، باید اذعان كنم كه در مورد تلفات اخیر در پارك ملی گلستان مرجع آزمایشات و رسیدگی، سازمان دامپزشكی كشور است كه دارای امكانات و آزمایشگاه های مجهزی است.
رئیس گروه بیماری های حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ضمن رد ادعای سیاه زخم بعنوان عامل مرگ و میر حیات وحش پارك گلستان با اشاره به پروسه بررسی دلیل تلفات اشاره كرد: سپس گزارش مشاهده تلفات، اكیپ هایی از ادارات كل دامپزشكی استان های گلستان و خراسان شمالی نسبت به بررسی لاشه ها، كالبدگشایی و نمونه برداری اقدام نمودند كه مسلما درصورت مشكوك بودن به بیماری سیاه زخم از كالبدگشایی اجتناب می شد، همین طور دامپزشك سازمان محیط زیست با اطلاع از وقوع تلفات بلافاصله در محل حاضر و مبادرت به نمونه برداری كرد كه نمونه ها در اختیار دانشكده دامپزشكی دانشگاه تهران و موسسه رازی قرار گرفت.
رئیس گروه بیماری های دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: نتایج آزمایش های به عمل آمده كاملا مستند و موجود است و نیازی به هیچ گونه پرده پوشی نیست و در نهایت سازمان دامپزشكی باید نتایج را اعلام نماید. تابحال بنا به اظهار نظر تخصصی دامپزشكی استان خراسان شمالی احتمال وقوع مرگ و میر در اثر طاعون نشخواركنندگان كوچك(PPR) منفی اعلام شده، اما اثراتی از بیماری اكتیما مشاهده شده است، اما دلیل اصلی مرگ و میر در سازمان دامپزشكی در حال بررسی است. یكی از احتمال های مطرح شده باز مسمومیت بوده كه در دست بررسی می باشد.
منبع:

1398/02/13
12:32:34
5.0 / ۵
4841
تگهای خبر: متخصص , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است