۹۰ درصد دریاچه آرال ازبكستان خشك شده است

۹۰ درصد دریاچه آرال ازبكستان خشك شده است

به گزارش گل اركیده ۹۰ درصد دریاچه آرالِ ازبكستان یكی از چهار دریاچه بزرگ جهان خشك شده است.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، خشكسالی در این دریاچه یكی از مسایلی است كه این روزها دولت ازبكستان را درگیر كرده و این دولت هم در همراهی با دانشجویان و با طرح درختكاری به دنبال بهبود وضعیت است.
از دست رفتن این دریاچه تغییرات آب و هوایی را هم به دنبال داشته و زمستان ها سردتر و تابستان ها گرم تر شده است.
ایده شوروی برای تغییر مسیر رودخانه ها
سال ۱۹۶۰ شوروی سابق رودخانه های آمودریا (جیحون) و سیردریا (سیحون) كه بیشتر آب دریاچه آرال را تامین می كردند به سمت بیابان های آسیای میانه پیش برد تا بتواند پنبه را در بیابان های آن منطقه كشت كند. خشكسالی ۸۰ درصد كشور ازبكستان را فرا گرفته و این میزان هم هر ساله به دنبال خشكسالی فزاینده رو به افزایش است.
منطقه "میناق" با اینكه روزگاری یك شهر مهم دریایی به شمار می آمد اما حالا ده ها كیلومتر از ساحل دریاچه آرال شاهد تاثیر هزینه یك فاجعه زیست محیطی انسان ساخت در این منطقه است.
اثراث خشكسالی هم بیشتر از گذشته حس می شود. با كاهش سطح آب دریاچه همینطور جمعیت این شهر و گردشگران سواحل دریاچه رفته رفته رو به كاهش گذاشته است.
ایده درختكاری دانشجویان ازبكستانی
حالا دانشجویانی كه توسط دولت ازبكستان حمایت می شوند ایده كاشت درخت را در همكاری با دولت پیش می برند تا بتوانند این دفعه چشم انداز منطقه را با درختكاری وسیع بهبود دهند.
"یعقوب آمودوف"، رئیس دانشكده محیط زیست دانشگاه دولتی "قره قالپاق" در این باره به رویترز اظهار داشت: هدف اصلی ما این است تا وضعیت زیست محیطی منطقه میناق را بهبود بخشیم.
وی همینطور تصریح كرد كه شوكت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبكستان از هر گونه ابتكار عمل در زمینه توسعه این منطقه پشتیبانی می كند.
وادیم سوكولوف، نماینده صندوق بین المللی نجات دریاچه آرال هم معتقد است: كاشت درختان یكی از طریق های موثر بیابان زایی در این منطقه است. به همین خاطر ما این روزها كاشت آلو، انگور، سیب، زردآلو و گیلاس را در دستور كار قرار داده ایم. در آینده هم بنا داریم یك سایت آموزشی برای دانش آموزان ایجاد نماییم.
تثبیت شن و ماسه با درختكاری
به قول وی كاشت درخت و تثبیت شن و ماسه در بستر خشك توسط درختكاری یكی از طریق های كلیدی برای پیشگیری از گسترش نمك و مواد شیمیایی به دست آمده دریاچه آرال است.
سوكولوف امیدوار است كه با كاشت یك میلیون هكتار درخت در این سرزمین، شرایط یك سوم از كویر كه روزگاری كف اقیانوس بود رو به بهبودی رود.
دریای خشك شده حالا اقتصاد قدرتمند ماهیگیری روزهای گذشته منطقه را از بین برده و ماهیگیران را با مشكلات عدیده ای مواجه كرده است.
بنابر گزارش یورونیوز، تبخیر آب دریا لایه هایی از شن و ماسه شور آلوده به كود و آفت كش ها در این منطقه به جای گذاشته است. این گرد و غبار آلوده با وزش باد از كف رودخانه برخاسته و هم اكنون اهالی بومی ساكن در اطراف دریاچه را در معرض خطرات بهداشتی قرار داده است.1398/01/21
14:43:42
5.0 / ۵
4777
تگهای خبر: آب , بهداشت , درخت , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است