دردسرهای بزرگ آشغال های كوچك؛

دلیلهای بیرون انداختن زباله از ماشین و تاثیرات مخرب آن بر محیط

دلیلهای بیرون انداختن زباله از ماشین و تاثیرات مخرب آن بر محیط

گل اركیده: بیرون انداختن زباله از ماشین به حدی مضر است كه به مرور زمان در بیشتر كشورهای دنیا بعنوان یك عمل غیر قانونی شناخته شده و با آن برخورد می شود.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، علاوه بر این، سالانه میلیون ها دلار هزینه پاكسازی معابر و پیاده روهایی می شود كه از زباله های كوچك اشباع شده و چهره شهر را تهدید می كند. اما بنظر می رسد تصویب قوانین بازدارنده و پاكسازی به تنهایی نمی تواند كلید حل این معضل باشد و هر كدام از ما باید برای آینده زمین تغییر را از خود شروع كند.
در این میان سامانه اسنپ یك كمپین محیط زیستی با عنوان «ماییم و یك زمین!» آغاز نموده كه شعار اصلی آن #آشغال_نمی ریزیم است. كمپینی كه ما را به فكر مسئولیت مان در قبال طبیعت می اندازد و روی عادت های غلط و به شدت مخرب تمركز دارد. هر كدام از ما در طول سفر یا ترددهای روزمره در سطح شهر خودروهایی را دیده ایم كه آشغال های خودرا به راحتی از پنجره به بیرون پرتاب می كنند و طبیعت و محیط زیست را آلوده می كنند.
شاید خود ما هم گاهی به غفلت و یا از سر ناآگاهی زباله های كوچك مان را در طبیعت رها كرده باشیم. مهم این است كه بدانیم زمین تنها دارایی مشترك همه ما انسان هاست پس باید تمام تلاش مان را برای حفظ و بقای آن به بهترین شكل انجام دهیم. با ما همراه باشید تا با هم درباره اثرات مخرب پرتاب كردن زباله در محیط زیست و نتایج آن بیشتر بدانیم.
ویدئوی كمپین #ماییم_و_یك_زمین را از اینجا ببینید.
شایع ترین زباله هایی كه دور ریز می شود
برای اینكه بتوانیم تغییری ایجاد نماییم ابتدا باید وضعیت موجود را به خوبی بشناسیم؛ شناخت رایج ترین زباله هایی كه از خودرو به بیرون پرتاب می شوند و دلیلهای این كار می تواند نقطه خوبی برای شروع باشد. شایع ترین زباله هایی كه از ماشین ها به بیرون پرتاب می شوند بسته مواد خوراكی، ته سیگار، بطری های مصرف شده، آدامس جویده شده و ضایعات غذاست.
چه یك وجب، چه صد وجب!
مطالعات مختلف نشان داده است كه همبستگی بالایی بین حضور آشغال در یك محیط و تمایل افراد به پرتاب زباله هایشان در آن محیط وجود دارد. بدین سبب زمانی كه در یك محیط چه به صورت عمدی چه اتفاقی آشغالی رها شده باشد احتمال اینكه به زباله های آن مكان افزوده شود بیشتر است.
خستگی و بی دقتی
خستگی و بی دقتی سبب بیرون انداختن زباله از ماشین می شود. گاهی مشغله های ذهنی به قدری زیاد است كه حواس مان به كل از رفتارهای كوچك پرت می شود. غالباً در این مواقع زباله ها درجه اهمیت كمتری پیدا می كنند و از ذهنمان دور می شوند اما لازم است كه همیشه به این فكر نماییم كه رفتارهای ما عواقب خطرناكی برای محیط زیست دارد و یك لحظه بی توجهی گاهی تا هزاران سال محیط را آلوده می كند.
خطرات بزرگ زباله های كوچك
این طرز تفكر كه یك آشغال كوچك نمی تواند لطمه زیادی به محیط وارد كند در خیلی از موارد منجر به رها كردن زباله ها در محیط می شود. بطور مثال امكان دارد كسی بگوید یك آدامس كوچك یا ته سیگار نمی تواند لطمه زیادی وارد كند اما باید به این فكر نماییم كه اگر هر فردی حتی یك تكه كوچك زباله در محیط بریزد در نهایت حجم عظیمی از زباله تولید می شود. شاید ندانید كه ته سیگار حاوی مواد سمی مانند آرسنیك است كه می تواند خاك و آب را به شدت آلوده كند. پس بهتر است به خطرات بزرگ زباله های كوچك بیشتر فكر نماییم.
به فردا فكر كنیم
بسیاری از مردم به آینده فكر نمی كنند و فقط می خواهند در این لحظه دستشان به سرعت خالی شود بنا بر این است كه زباله های كوچك خودرا به راحتی از ماشین به بیرون پرتاب می كنند. در صورتی كه اگر به كسی فكر كنید كه باید این زباله ها را جمع كند و تأثیرات مخرب محیط زیستی كه به جای خواهید گذاشت بالقطع از این فكر آنی بیرون خواهید آمد.
كمبود سطل های زباله
كمبود سطل های زباله یكی دیگر از دلایلی است كه منجر به رها كردن زباله ها در محیط می شود. گاهی اشكال از خود سطل های زباله است كه با وزش باد یا توسط حیوانات واژگون شده و زباله های داخل آن در محیط پراكنده می شوند.
امان از ناآگاهی
ناآگاهی یكی از دلیلهای عمده برای رهاكردن زباله است خیلی از مردم از تأثیرات مخرب رفتارهای كوچك خود اطلاعی ندارند. بطور مثال خیلی از افراد سیگاری نمی دانند رها كردن ته سیگارشان در محیط زیست چه تأثیر منفی بر محیط وارد خواهدنمود.
حیواناتی كه كشته می شوند
پرتاب كردن زباله در محیط می تواند سبب آزار دیدن افراد یا حیوانات شود. بطور مثال بطری های شیشه ای یا اشیای نوك تیز می تواند منجر به تركیدن لاستیك ماشین ها، بروز تصادفات و یا حتی آزار دیدن حیوانات شود. نمونه دیگر آن آدامس جویده شده است كه می تواند پرندگان را به كشتن دهد. علاوه بر این رها كردن زباله در طبیعت می تواند به شیوع و افزایش بیماری ها منجر شود. اگر میكروب یا ویروسی در باقی مانده مواد غذایی شما در طبیعت باشد امكان دارد توسط یك حشره یا حیوان خورده شود و به انتقال بیماری كمك نماید.
همچنین حیوانات غالباً آشغال های پلاستیكی را با مواد خوراكی اشتباه می گیرند بنا بر این كیسه های پلاستیكی رها شده در طبیعت غالباً توسط چهار پایان، پرندگان، لاك پشت ها و ماهی ها خورده می شود و از آنجاییكه هضم این مواد برای حیوانات دشوار است ظرفیت معده آنها كاسته می شود و در نهایت منجر به مرگ حیوان می شود. تصاویر تأثر برانگیزی از مرگ حیات وحش دریایی مانند پرندگان، نهنگ ها، دلفین ها و لاك پشت هایی وجود دارد كه با پلاستیك یا سیگار مرده اند.
تصویر واقعی
زباله ها هر چقدر هم كه كوچك باشند طبیعت را آلوده خواهند كرد. با رها شدن یك كیسه پلاستیكی در جاده باید بلافاصله تصویر خراب شدن یك منظره فوق العاده طبیعی مثل آبشار، رودخانه، دریا، اقیانوس و یا جنگل را در ذهن تان متصور شوید. فكر كردن به تصویر واقعی و نتایج عملی رها كردن زباله ها می تواند عامل بازدارنده خوبی باشد.
سرمایه هایی كه هدر می رود
سالانه میلیون ها دلار توسط شهرداری ها برای تمیزكردن زباله ها از سطح شهر هزینه می شود. این مبلغ هنگفت می توانست صرف توسعه و پیشرفت شهرهایمان شود اگر ما یاد می گرفتیم كه نباید زباله هایمان را در محیط رها نماییم. پرتاب كردن زباله ها می تواند به گرفتگی معابر شهری هم منجر شود. جوب ها و آبراه های شهر كه با زباله ها پر می شوند مسیر آب را منحرف می كنند و در بدترین حالت می توانند به راه افتادن سیل در سطح شهر منجر شوند. علاوه بر این زباله ها می توانند ارزش توریستی یك منطقه را بطور كامل نابود كنند. زباله هایی كه در محیط رها شده اند تصویر ناخوشایندی را به ارمغان می آورند كه به شدت بر گردشگری محلی تأثیرگذار است.

1397/12/24
00:46:27
5.0 / ۵
4969
تگهای خبر: آب , پاكسازی , جنگل , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است