انتقاد حجتی از بازار سیاه مرغ، محدودیتی در تولید و عرضه میوه و مرغ نداریم

انتقاد حجتی از بازار سیاه مرغ، محدودیتی در تولید و عرضه میوه و مرغ نداریم

به گزارش گل اركیده وزیر جهاد كشاورزی ضمن انتقاد از سوء استفاده گران از بازار مرغ، آخرین وضعیت تامین و توزیع میوه و گوشت شب عید را شرح داد.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، محمود حجتی، وزیر جهاد كشاورزی در حاشیه مراسم "درختكاری" به مناسبت هفته "منابع طبیعی و درختكاری" كه در سازمان جنگل ها برگزار شد، در پاسخ به سوالی در مورد ذخایر گوشت قرمز و سفید و همینطور ذخایر میوه برای شب عید، اظهار داشت: همان گونه كه بارها اعلام نموده ام در ارتباط با میوه میزانی را كه ستاد تنظیم بازار در آذر و دی ماه برای تأمین، مقرر كرده بود، توسط همكاران ما در سازمان تعاون روستایی به صورت كامل تأمین شده است.
وی افزود: ذخایر احتیاطی، میزانی را كه باید به استان ها منتقل می شد، چه در مورد سیب و یا پرتقال، در سردخانه های استان ها زیر نظر ستاد تنظیم بازار استان ها قرار دارد.
مشكلی در مورد تأمین میوه نداریم
وزیر جهاد كشاورزی تصریح كرد: بعید است كه در مورد تأمین میوه مشكلی وجود داشته باشد در مورد قیمت آن هم من هم اكنون حضور ذهن ندارم، البته این موارد توسط ستاد تنظیم بازار تأمین می شود. امروز در وزارت صنعت، معدن و تجارت جلسه تنظیم بازار با حضور دستگاه های مختلف تشكیل شده و یكی از دستورات كار این جلسه، بحث قیمت میوه است كه در صورت تعیین ابلاغ می شود. از روزهایی كه مقرر می كنند، میوه شب عید توزیع می شود.
وزیر جهاد كشاورزی در ادامه در مورد تأمین گوشت سفید، بیان كرد: تولید گوشت سفید افزایش یافته است و هم این كه ذخایری در كشور داریم كه عرضه ذخایر مرغ منجمد از روز گذشته (دوشنبه) در كشور شروع شده و به تدریج توزیع آن بیشتر خواهد شد.
عرضه مرغ منجمد را به وفور داریم
وی در بخش دیگری از صحبت های خود، خاطرنشان كرد: از نظر گوشت سفید محدودیتی نداریم، تنها متأسفانه بحث سیاه بازار وجود دارد كه عده ای سوءاستفاده می كنند. لازم است كه با این موارد برخورد جدی شود. این مشكل به خصوص در تهران و به صورت ویژه در مورد عرضه كنندگان میدان بهمن وجود دارد. متأسفانه این افراد قدری كم لطفی می كنند كه از آنها خواهش می كنم در قالب خریدی كه انجام می دهند و در چارچوب قیمت های تعیین شده نسبت به عرضه گوشت سفید اقدام نمایند و از فرصت شب عید سوءاستفاده نكنند و با مردم مهربان تر باشند.
حجتی تصریح كرد: البته عرضه مرغ منجمد به وفور صورت می گیرد و امیدوار هستیم كسانی كه از سیاه بازار سوءاستفاده می كنند و برای شب عید مشكل ایجاد می كنند؛ روحیه نوع دوستی را در خود تقویت كرده و به خود بیایند.
وزیر جهاد كشاورزی اظهار نمود: مرغی كه در نیمه اول بهمن ماه جوجه ریزی شده، امروز در بازار عرضه می شود. حدود ۱۲۲ تا ۱۲۵ میلیون جوجه ریزی شده است كه نسبت به پاییز امسال حدود ۳۰ درصد افزایش دارد. ازاین رو در تولید و عرضه مشكلی نداریم و تنها باید احتیاط ها در این زمینه بیشتر و سوءاستفاده ها كمتر شود.
برای حفظ آرامش سكوت می كنیم
وی ضمن گلایه از بعضی از انتقادات به دولت، اظهار داشت: رئیس جمهوری و دولت همان رئیس جمهوری و دولت یك سال قبل است و همه یك شبه ناكارآمد و گرفتار سو مدیریت نشده اند، بلكه دولت برای حفظ آرامش جامعه سكوت می كند.
حجتی ضمن تشكر از اقدامات صورت گرفته در سازمان جنگل ها، اظهار داشت: در بعضی از حوزه ها هنوز عقب هستیم و كار زیادی داریم. برای مثال در حوزه كاداستر عقب هستیم. همینطور هنوز در حوزه كار با مردم و جلب مشاركت مردم برای حفظ منابع طبیعی ایراد داریم. باید نگرش و روش مان را در مجموعه سازمان جنگل ها عوض نماییم.
وی با اشاره به این كه تغییر در زمینه فرهنگی به سختی اتفاق می افتد، اظهار داشت: از لحاظ فیزیكی تغییر و تحول ساده است، اما از نظر فرهنگی تغییر كار دشواری است، اما باید اول خودمان را آموزش دهیم و سپس در زمینه حفظ و بارور كردن منابع طبیعی با مردم كار نماییم.
ایجاد اتاق فكر برای جلب مشاركت مردم
وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به این كه باید یك اتاق فكر برای جلب مشاركت مردم در زمینه حفظ منابع طبیعی ایجاد شود، اظهار داشت: این اتاق فكر می تواند با حضور علمای جامعه شناسی، متخصصان منابع طبیعی، مدیران و بهره برداران باشد. این گروه ها باید در كنار هم بنشینند و در مورد چگونگی جلب مشاركت مردم برای حفظ منابع طبیعی برنامه ریزی داشته باشند.
حجتی در ادامه اظهاراتش و با طرح این پرسش كه چه میزان از عرصه های ما دارای بیشتر از ۳۰۰ میلیمتر بارش است؟ اظهار داشت: چرا باید این عرصه های ما كه بالای ۳۰۰ میلیمتر بارش دارد "كچل" باشد و بارش ها منجر به سیلاب شود. چرا پوشش گیاهی از نوع درختكاری نداریم؟ چون به این موضوعات نپرداخته ایم.
وی با اشاره به این كه عرصه هایی كه بارش كمتر از ۳۰۰ میلیمتر دارند هم مهم هستند، اظهار داشت: در این زمینه هم حرف زیاد است و باید كارهای بسیار زیادی صورت گیرد. واضح است كه خودمان به تنهایی نمی توانیم همه این كارها را انجام دهیم. این جا است كه چگونگی ارتباط گرفتن با مردم و كار كردن با مردم پیش می آید. ازاین رو لازم است كه نحوه كار كردن با مردم را یاد بگیریم.
وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به این كه كشورهای توسعه یافته با كمك مردم توانستند منابع طبیعی را حفظ كنند، اظهار داشت: باید به تدریج وارد این عرصه شویم. اگر خدای ناكرده به جای همراهی با مردم تقابل شود كه متأسفانه این اتفاق هم صورت گرفته نمی توانیم هیچ كاری انجام دهیم. از راه تقابل با مردم هیچ كاری پیش نمی رود.
ایشان در ادامه ضمن تشكر از مقام معظم رهبری، تصریح كرد: با وجود همه محدودیت ها و كاهش منابع درآمدی صندوق توسعه ملی، مقام معظم رهبری با نگاه بلندی كه نسبت به منابع طبیعی دارند، پاسخ مثبتی به اختصاص بودجه از محل صندوق توسعه ملی به سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری دادند.
وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به این كه مجلس شورای اسلامی و دولت هم ما را بسیار همراهی كردند، در این باره اظهار داشت: بودجه مربوط به سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در شرایط سختی در اختیار ما قرار گرفت و امیدواریم بتوانیم از این بودجه در جهت رشد و شكوفایی عرصه های طبیعی استفاده نماییم و آثار مخرب سیل را از بین ببریم.
با عنایت به این كه در گردهمایی امروز (سه شنبه) معاون وزیر جهاد كشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری درخواست افزایش ۵۰ درصدی حقوق كاركنان سازمان جنگل ها را مطرح نمود، وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به حواشی كه اخیراً در مورد این مورد بوجود آمده بود، اظهار داشت: كمتر پیش می آید كه مسائل حقوقی كاركنان در حد وزیر یا معاون وزیر مطرح شود كه اخیراً خود من راجع به این مورد حرف زدم كه در چندین جای مختلف به آن اشاره شد. همه حرف ها این بود كه چرا ما پیگیری كردیم.
وزیر جهاد كشاورزی تصریح كرد: دولت محدودیت هایی داشته و دارد و تلاش می كند مسائل معیشتی كاركنان را تأمین كند، اما اگر فكر می نماییم پرسنل مشكل دارند باید راه و روش درست را برای تأمین حقوق آنها انتخاب نماییم. به لحاظ فرهنگی اساساً به حدی رسیده ایم كه از طریق و روش درست این كارها را انجام دهیم. من بعضی از شیوه ها را اساساً نمی پسندم چون جار و جنجال را نمی پسندم.
اظهار امیدواری نسبت به حل مشكل افزایش حقوق كاركنان سازمان جنگل ها
وی خاطرنشان كرد: امیدوارم كه مشكل افزایش حقوق كاركنان سازمان جنگل ها حل شود. البته این مشكل تنها برای وزارتخانه ما نیست و بیشتر از نیمی از وزارتخانه ها با این مشكل مواجهند. امیدواریم شرایط اجازه دهد كه مشكل حل شود.
حجتی با تاكید بر این كه دولت شرایط سختی را پشت سر می گذارد، بیان كرد: فرهنگ عمومی ما حتی در سطح اداری این را قبول نكرده است كه دولت با مشكلاتی مواجه می باشد و شرایط سختی دارد. سوال اصلی این است كه كدام یك از توقعات را در چنین شرایطی تعدیل كرده ایم؟
وزیر جهاد كشاورزی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان این كه در صنعت طیور وابسته هستیم، اظهار داشت: باید بتوانیم این وابستگی را رفع نماییم. در صنعت طیور به قاره آمریكا كه برای خرید و فروش یورو می خواهند وابسته هستیم. از جانب دیگر برای صادرات نفت با مشكل روبرو شده ایم. آن چه را كه صادر می نماییم یورو در اختیار ما قرار نمی گیرد. در این میان كافی است كه یك حواله دیرتر برسد مشخص است كه اثرات خویش را می گذارد.
حجتی تصریح كرد: این زنجیره كه ارز تأمین و تبدیل گردد و در نهایت تبدیل به كالا برای صنعت طیور شود، فرایند دشواری است. چرا عده ای می دانند اما چشمشان را می بندند؟ این جفا به ملت است.
وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: دوبار مجبور شدم ذخایر راهبردی كشور را داخل بازار بریزم و در نخستین فرصت دوباره این ذخایر را تامین كنم تا تنش كمتر ایجاد شود چون سكوت می نماییم و به دنبال آرامش جامعه هستیم عده ای بر این سكوت سوار می شوند و در حالیكه نباید این سكوت را حمل بر لاقیدی، بی توجهی و كم توجهی كنند. این هم ظلمی دیگر است.
همینطور حجتی با حضور در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور نسبت به كاشت یك اصله نهال"آلوچه" اقدام نمود.
وزیر جهاد كشاورزی در حاشیه این مراسم در پاسخ به این سوال كه چند درخت كاشته است، اظهار داشت: شاید تابحال بیشتر از هزار درخت كاشته باشم چون من كشاورز هستم و از قدیم در حوزه كشاورزی فعال بودم چه در نجف آباد و چه در سایر مناطق كشور. ازاین رو كار ما همیشه درختكاری بوده است.
وی با بیان این كه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در حفظ محیط زیست و منابع پایه كشور بسیار تأثیرگذار است، تصریح كرد: باید بتوانیم از باران كه رحمت الهی است و خاكی كه سرمایه فوق العاده ارزشمندی است و خداوند در اختیار ما قرار داده با مدیریت صحیح حفظ و حراست نماییم.
وزیر جهاد كشاورزی با تاكید بر این كه نباید از منابع طبیعی كشور استفاده بی رویه ای داشته باشیم، در این باره توضیح داد: نباید اجازه دهیم كه سیلاب ها كه همان باران رحمت الهی هستند سبب از بین رفتن خاك و در نتیجه فرسایش خاك شود. از بین بردن پوشش های گیاهی طبیعی شامل جنگل و مراتع اساساً سبب ایجاد فرسایش خاكی و فرسایش آبی و همینطور سایر مشكلات می شود، ضمن این كه وجود جنگل ها و مراتع فضای سبز، نشاط آور و طراوت بخشی را بوجود می آورد.1397/12/21
00:01:46
5.0 / ۵
4940
تگهای خبر: آب , پرسنل , جنگل , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است