افزایش ۳۰ درصدی بارش در ۵ ماه گذشته

افزایش ۳۰ درصدی بارش در ۵ ماه گذشته

به گزارش گل اركیده رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از افزایش ۳۰ درصدی بارش در كشور طی پنج ماه گذشته، نسبت به میانگین بلندمدت اطلاع داد.صادق ضیائیان در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه در ماه گذشته در كل كشور ۵۰.۸ میلی متر بارش صورت گرفته است، اظهار داشت: بارش بلندمدت كشور بهمن ماه ۳۶.۷ میلی متر بود ازاین رو بارندگی های بهمن ماه ۹۷ نسبت به میانگین بلندمدت ۳۸.۵ درصد افزایش داشته است همینطور با عنایت به بارش ۲۲ میلی متری كشور در بهمن ماه سال گذشته، در مقایسه با سال قبل، ۱۲۸.۵درصد افزایش بارش داشتیم.

وی همینطور وضعیت بارشی كشور را از آغاز سال آبی تا آخر بهمن ماه ۹۷ تشریح و اظهاركرد: از اول مهر تا آخر بهمن ۹۷، كل كشور ۱۷۲.۳ میلی متر بارش دریافت كرده است و از آنجائیكه بارش بلندمدت كشور در همین بازه زمانی، ۱۳۲ میلی متر و بارش سال قبل ۶۰.۹ میلی متر بود، نسبت به بلند مدت ۳۰.۶ درصد و نسبت به سال قبل ۱۸۳ درصد افزایش بارش ثبت شده است.

رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به استان های پربارش و كم بارش طی پنج ماه گذشته اظهار داشت: بررسی داده های بارش كشور از آن حكایت می كند كه استان های ایلام، گلستان و لرستان بیشترین افزایش دما را از اول مهر تا آخر بهمن ماه سال جاری داشتند. همینطور استان های سیستان و بلوچستان، كرمان، یزد و هرمزگان به ترتیب ۲۵، ۳۰، ۲۶ و ۶ درصد كاهش بارش را نسبت به میانگین بلندمدت تجربه كردند. بارش بقیه استان ها در حد نرمال یا قدری بیشتر از نرمال بود.

ضیائیان در ادامه به اشاره به میزان بارش های استان تهران طی پنج ماه گذشته اظهاركرد: از آغاز سال آبی تا آخر بهمن ماه، در تهران ۱۸۸.۷ میلی متر بارش ثبت شده كه نسبت به بلند مدت ۴۱ درصد و نسبت به سال قبل ۱۹۳ درصد افزایش بارش داشته است.

این كارشناس سازمان هواشناسی در بخش پایانی گفتگو به شرایط دمایی كشور طی ماه گذشته اشاره نمود و اظهار داشت: در بهمن ماه ۹۷، در كل كشور به صورت میانگین، ۰.۹ درجه سلسیوس افزایش دما ثبت شده است. در این میان بیشترین افزایش دما برای استان های آذربایجان غربی، كردستان و آذربایجان شرقی بوده است كه نسبت به میانگین بلندمدت خود به ترتیب ۲.۷، ۲.۳ و ۲ درجه سلسیوس افزایش دما داشتند.
1397/12/11
18:05:51
5.0 / ۵
4294
تگهای خبر: آب , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است