برخی سدهای بزرگ ایران كمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره دارند

برخی سدهای بزرگ ایران كمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره دارند

به گزارش گل اركیده هم اكنون هفت استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، فارس، كرمان، هرمزگان، یزد و اردبیل به صورت متوسط بین ۱۰ تا ۵۰ درصد بارندگی های كمتری را نسبت به مدت متوسط بلندمدت تجربه می كنند و حدود ۴۰ درصد از سدهای بزرگ همچون زاینده رود، شهید رجایی، دوستی و ملاصدرا كمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، میزان بارندگی ها در ایران از آغاز سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تابحال به بیشتر از ۱۵۲ میلیمتر رسیده است كه این رقم در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت حدود ۲۰ درصد افزایش پیدا كرده است.
بر این اساس با وجود اینكه سال آبی جاری، جزو یكی از پربارش ترین مقاطع زمانی نیم قرن اخیر كشور بوده است؛ ولی با این وجود توزیع نامتناسب مكانی و زمانی آن سبب شده تا تمامی استان ها، شرایط خوبی به جهت برخورداری از نزولات جوی نداشته باشند. به صورتی كه امسال غرب و جنوب غرب كشور شاهد بارش های سیل آسا و استثنایی بوده ولی در استان های شرقی و مركزی كماكان بارندگی قابل توجهی ثبت نشده است.
بنا بر اعلام وزارت نیرو، توزیع نامتناسب مكانی و زمانی بارش ها سبب شده تا میزان اختلاف بارش ها در مناطقی از غرب و شرق كشور به بیشتر از هزار میلیمتر برسد.
توزیع نامتناسب مكانی و زمانی بارندگی ها سبب شده است تا در گوشه ای از كشور حوضه های مانند كرخه، اترك، كارون بزرگ، قره سو و گرگان، جراحی و زهره و دریاچه نمك بهترین سال آبی خود در ۵۰ سال اخیر را تجربه كنند، ولی در مقابل، مناطقی از كرمان و سیستان هم اكنون خشك ترین سال آبی نیم قرن اخیر خویش را سپری می كنند.
سدهای نقاط مختلف هم متأثر از توزیع نامناسب بارش ها در شرایط متفاوتی به سر می برند. بارندگی های مناسب چند ماه اخیر و وقوع سیلاب های بزرگ در جنوب غرب سبب شده است در خلال پنج ماه گذشته، ورودی به سدهای خوزستان با رشد ۴۲۷ درصدی به بیشتر از ۱۴ میلیارد مترمكعب برسد؛ اما در مقابل ورودی به سدهای استانی همچون كرمان تنها ۳۰ میلیون مترمكعب بوده است كه در مقایسه با سال قبل هم كه یكی از خشك ترین مقاطع زمانی نیم قرن اخیر كشور بوده حدود ۵۲ درصد كاهش پیدا كرده است.
نگاهی به پربارش ترین و كم بارش ترین نقاط ایران هم حكایت از وجود فاصله ۱۱۰۰ میلیمتری بین این مناطق دارد. در نقطه ای از كشور هم چون چلگرد چهارمحال و بختیاری بیشتر از ۱۱۱۶ میلیمتر بارندگی و یا در رامسر صفارود ۱۰۱۲ میلیمتر بارش در خلال پنج ماه اخیر رخ داده است، ولی در مقابل ایستگاه های باران سنجی مثل تصفیه خانه زاهدان و یا رحمت آباد-ریگان كرمان حتی یك میلیمتر بارندگی را در سال آبی جاری ثبت نكرده اند.1397/11/24
16:28:34
5.0 / ۵
4371
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است