پروانه بهره برداری از معدن تراورتن میمه لغو شد

پروانه بهره برداری از معدن تراورتن میمه لغو شد

گل اركیده: شورای عالی معادن به دنبال اعتراض سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به واگذاری معدن تراورتن میمه واقع در پناهگاه حیات وحش موته استان اصفهان، پروانه صادر شده برای این معدن را لغو نمود.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر حمید ظهرابی، معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و عضو شورای عالی معادن با بیان این خبر اظهار داشت: در اوایل سال جاری پروانه بهره برداری از این معدن برای حوزه علمیه اصفهان صادر شده بود اما با عنایت به واقع شدن این معدن در پناهگاه حیات وحش موته، از طرف سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به این پروانه بهره برداری اعتراض كردیم.

وی افزود: اعتراض سازمان حفاظت محیط زیست در شورای عالی معادن عنوان شد و این شورا با عنایت به تبعات محیط زیستی كه بهره برداری از این معدن برای پناهگاه حیات وحش موته دارد، رای به لغو این مجوز داد.

به قول ظهرابی، اصلاحات اعمال شده در سال۱۳۹۰ روی قانون معادن و تصویب ماده ۲۴ مكرر قانون معادن، دست معدن كاران با نفوذ برای اكتشاف و بهره برداری از معادن موجود در مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست را بازتر كرده و بنا بر این گاهی با وجود مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست، برخی معادن موجود در این مناطق پروانه بهره برداری دریافت می كنند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: خوشبختانه در شورای عالی معادن، دیدگاه نسبتا مناسبی درباره ضرورت حفاظت از مناطق چهارگانه و كاهش اثرات محیط زیستی معدن كاری وجود دارد و با نظر مثبت این شورای عالی، پروانه بهره برداری از معدن تراورتن میمه كه مورد اعتراض سازمان حفاظت محیط زیست و فعالان محیط زیست شده بود، لغو شد.

تیرماه امسال، صدور پروانه این معدن كه در محدوده پناهگاه حیات وحش موته واقع شده، خبرساز شد. سازمان حفاظت محیط زیست و اداره كل حفاظت محیط زیست استان اصفهان از مراجع قانونی خواستند به سبب اثرات نامطلوب بهره برداری این معدن بر پناهگاه حیات وحش موته، این پروانه بهره برداری لغو شود و در نهایت با پیگیری این خواسته، شورای عالی معادن رای به ابطال این پروانه داد.

پناهگاه حیات وحش موته در شمال استان اصفهان، با وسعتی بالغ بر ۲۰۴ هزار هكتار یكی از زیستگاه های مهم آهو در كشور شمرده می شود.

1397/10/12
15:33:57
5.0 / ۵
4326
تگهای خبر: محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است