نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری:

تخصیص بودجه انتقال آب مغایربرنامه توسعه است، شورای نگهبان رد میكند

تخصیص بودجه انتقال آب مغایربرنامه توسعه است، شورای نگهبان رد میكند

گل اركیده: نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: در صورت تصویب بازگشت اختصاص بودجه انتقال آب در مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان آنرا رد خواهدنمود.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، آیت الله محسن حیدری عصر امروز در نشست خبری خود ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی و حادثه دانشگاه علوم تحقیقات آزاد اسلامی تهران، اظهار نمود: به سبب موضع گیری های برخی نمایندگان استان های فلات مركزی درباب انتقال آب داشتند، لازم بود ما باز موضع گیری داشته باشیم ؛ بدین سبب نامه ای خطاب به مقام معظم رهبری با امضای نمایندگان مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی تهیه و رو نوشت آن برای سران قوا ارسال شد.
وی با اشاره به اینكه پرداختن به مسئله انتقال آب در سال های اخیر شدت پیدا كرد و در مجامع مختلف مطرح و به مسئله روز جامعه تبدیل شد، اضافه كرد: به فرموده مقام معظم رهبری، مطالبه گری و رساندن صدای مردم به مسئولان از وظایف مجلس خبرگان رهبری است چراكه این مجلس از جایگاه برجسته ای برخوردار می باشد و می توانند حلقه خوبی بین مردم و نظام باشند.
امام جمعه موقت اهواز بیان كرد: پارسال در نظر سنجی شبكه یك سیما درباب حل مشكل ریزگردها این سئوال عنوان شد كه آیا اقدامات دولت در زمینه مقابله با ریزگردها مفید بوده است؟ در این نظرسنجی ۹۸.۵ درصد مخالف اقدامات دولت بودند. امسال وقتی در شورای عالی امنیت ملی سوژه را با مستندهای خود درباب تبعات انتقال آب را مطرح كردیم، مجموعه نظام به این نتیجه رسید كه باید اجحاف فاحش در حق خوزستان و انتقال آب از آن متوقف شود.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه و ماده ۲۳ به صراحت تصریح كرده كه هرگونه انتقال آب بین حوزه ای ممنوع می باشد. علاوه بر این، گزارش هایی در این خصوص به مقام معظم رهبری داده و گزارش هایی باز در مجلس خبرگان رهبری نمایش شد كه مجموعه تمامی این اقدامات صورت گرفته و اعتراض های نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی در حال به ثمر نشستن است.
آیت الله حیدری با تاكید بر اینكه مشكل هنوز حل نشده و هنوز به مطالبه گری و پیگیری نیاز است، بیان كرد: به رغم این باید گفت تابحال روشن گری ها و مطالبه گری ها مثمر ثمر بوده كه این از خاصیت های نظام جمهوری اسلامی است. اركان نظام بر پایه عدل، شرع و عقلانیت بنیان گذاری شده و اگر در موضوعی اجحافی صورت می گیرد، یك حالت عارضی است كه به كمك دستگاه نظام میگردد.
وی تاكید كرد: ما كاملا به نظام، مقام معظم رهبری، قانون اساسی و قوای سه گانه كه در امتداد اهداف اسلام و آرمان های انقلاب در حال حركت هستند، امیدوار هستیم.ا
انتقال آب از زمان شاه آغاز شد
وی افزود: اجحاف به خوزستان در زمینه انتقال آب یك ظلم بود و از زمان شاه آغاز شد. آغازین اقدام درباب انتقال آب از سرشاخه های این استان در سال ۱۳۳۲ صورت گرفت و دومین اقدام در سال ۱۳۶۴ و در دوران دفاع مقدس و سومین اقدام در سال ۱۳۷۲ و چهارمین اقدام در دولت اصلاحات صورت گرفت و ادمه پیدا كرد و با طرح های جدید انتقال آب مواجه شدیم.
آیت الله حیدری با اشاره به اینكه اگر این طرح ها تحقق پیدا كنند خوزستان با مشكل جدی مواجه خواهد شد، اظهار داشت: همه این طرح ها با سوژه آب آشامیدنی مطرح می شوند اما در حقیقت آنگونه كه واضح است آب آشامیدنی بهانه ای بیش نیست و شاید نزدیك به ۱۰ برابر آب مورد نیاز شرب تابحال برای مصارف دیگر مثل صنعت، فولاد، فضای سبز، كشاورزی و كشت برنج منتقل شده است.
وی با اشاره به اینكه این اقدامات خلاف قانون، شرع و مصلحت ملت ایران است تاكید كرد: با كمك همه نیروهای متعهد استان های خوزستان، چهارمحال بختیاری، كهگیلویه و بویر احمد، لرستان و ایلام از حق دفاع خواهیم كرد.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری بیان كرد: برخی نمایندگان فلات مركزی بر مغایر با قانون از دولت می خواهند در بودجه سال جاری ردیف بودجه ای را برای انتقال آب تخصیص دهند كه با اعتراض نمایندگان خوزستان و دیگر استان های متضرر در این زمینه مواجه گشتند.
وی اظهار نمود: باید توجه داشت انتقال آب بین حوزه ای از مصادیق جنگ با طبیعت است و این جنگ مشكلاتی را برای كشور بوجود خواهد آورد.
آیت الله حیدری اضافه كرد: در این خصوص نامه ای به امضای نمایندگان مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی رسید و یكشنبه گذشته جلسه ای با حضور رئیس مجلس شواری اسلامی، آیت الله فرحانی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و برخی نمایندگان استان خوزستان و چهارمحال بختیاری در مجلس شورای اسلامی برگزار و روسای مجمع این دو استان مسائل مربوط به استان های خودرا مطرح نمودند.
آیت الله حیدری اظهار داشت: در این نشست بنده با تشكر از مجلس شورای اسلامی برای گنجاندن ماده ۲۳ در برنامه ششم توسعه، ۱۰ مورد از تبعات انتقال آب در استان خوزستان را مطرح كردم.
وی افزود: شور شدن آب آشامیدنی خوزستان خصوصاً در شهرهای آبادان و خرمشهر یكی از این تبعات است چراكه حق آبه خلیج فارس تأمین نشد، آب شور خلیج فارس به رودخانه های بهمنشیر و كارون وارد شد و شوری آب آبادان و خرمشهر به ۲۲ هزار میكروموس رسید.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری اشاره كرد: اثر بد دیگر انتقال آب كاهش محصولات كشاورزی در خوزستان است كه طبق آمار انتشار یافته از طرف وزارت جهاد كشاورزی كاهش ۲۰ درصدی محصولات كشاورزی را نشان داده است.
آیت الله حیدری بیان كرد: كاهش ۴۰ درصدی محصولات نیشكر شركت های كشت این محصول از دیگر تبعات انتقال آب از استان خوزستان است. آلوده شدن محیط زیست و تغییرات اكوسیستمی با خشك شدن قسمت های وسیعی از تالاب هورالعظیم، شادگان و دیگر تالاب های استان دیگر اثر انتقال آب است.
خشك شدن ۵۰ درصد از مراتع خوزستان به سبب انتقال آب
وی اضافه كرد: از دیگر مضرات انتقال آب، افزایش كانون های مولد ریزگردها است؛ ۵۰ درصد مراتع استان به سبب كاهش آب خشك شدند. حدود ۳۵ درصد مزارع استان و ۱۲ تا ۱۴ درصد باز تالاب ها خشك شد كه موجب بروز ریزگردها در خوزستان شد؛ موضوعی كه حتی استخراج نفت را هم تحت تأثیر خود قرار می دهد و برای كشور مشكل به وجود می آورد.آثار مخرب انتقال آب ملی است و تنها به خوزستان ختم نمی گردد.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری اشاره كرد: بیكاری در خوزستان طبق برخی آمار، ۲ برابر حد متوسط كشور است و انتقال آب موجب بالا رفتن این آمار در استان شد چراكه كشاورزی در خوزستان با مشكل مواجه می باشد.كشاورزان به سبب كمبود آب و عدم كشت به حاشیه نشینی در شهرها روی آوردند كه این مهاجرت مشكلات بیكاری، لطمه های اجتماعی، معیشتی، امنیتی و اخلاقی را به دنبال دارد.
وی تاكید كرد: انتقال آب می تواند زیاد شدن زمینه رشد جریان های انحرافی سیاسی همچون تجزیه طلبی و انحراف های دینی را تشدید كند.
آیت الله حیدری احداث مشكلات جدی برای اجرای طرح ۵۵۰ هزار هكتاری را از دیگر تبعات انتقال آب برشمرد و اضافه كرد: مقام معظم رهبری تصریح كردند ایده ما احیای دو میلیون هكتار در خوزستان است اما این رقم در نهایت به ۵۵۰ هزار هكتار كه ۵۰ هكتار آن مربوط به استان ایلام است، كاهش یافت؛ تنها ۲۵ درصد از ایده مقام معظم رهبری در حال عملیاتی شدن است و ۵۰ درصد از این میزان باز تابحال اجرا شده و مابقی به مرحله اجرا نرسیده و با مشكل جدی كم آبی مواجه می باشد.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری تاكید كرد: احداث زمینه خطرناك برای امنیت در استان خوزستان از دیگر تبعات انتقال آب است. وقتی امنیت در این استان گرفتار مشكل شود، آثار آن همه كشور را در بر خواهد گرفت چراكه خوزستان قلب تبنده ایران است و عكس العمل اتفاق ها در آن در همه كشور نمایان میگردد.
مخالف انتقال آب برای مصرف شرب نیستیم
وی با اشاره به اینكه ما مخالف انتقال آب برای مصرف شرب نیستیم، اظهار داشت: باید توجه داشت كه طبق نظریه كارشناسان برمبنای محاسبات علمی چهار استان قم، اصفهان، كرمان و یزد در سال نیازمند ۳۵۰ میلیون مترمكعب آب آشامیدنی هستند كه باید از سرشاخه های كارون یا دز تأمین شود اما هم اكنون طرح های مورد بهره برداری قرار گرفته و یا در حال اجرا در زمینه انتقال آب حدود دو میلیارد و ۸۰۶ میلیون مترمكعب است.
آیت الله حیدری افزود: این میزان انتقال تنها برای آب آشامیدنی نیست و برای صنایع آب بر و فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: طبق آمار موجود سرانه فضای سبز در كشور 11.5 مترمربع است كه این میزان در اصفهان ۲۸ مترمربع است و می خواهند این سرانه را به ۳۲ مترمربع برسانند. با این احتساب هر شهروند اصفهانی سه برابر كل معدل جمعیت ایران از سرانه فضای سبز برخوردار می باشد. اگر این استان با كمبود آب مواجه می باشد، آب فضای سبز آن از كجا و چگونه تأمین می شود؟
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینكه راه اندازی صنایعی كه به آب نیاز دارند در استان های فلات مركزی ممنوع می باشد، اظهار نمود: علیرغم این موضوع، شاهد راه اندازی شركت های مختلف صنایع فولاد و پتروشیمی در اصفهان هستیم.
لزوم متوقف شدن طرح های غیرقانونی
آیت الله حیدری تاكید كرد: با عنایت به این واقعیت ها و آثار و تبعات انتقال آب بر استان خوزستان، تقاضا جدی داریم كه هرگونه انتقال آب فراتر از قانون متوقف و ممنوعیت انتقال آن عملیاتی شود.
وی اظهار داشت: در این نشست از رئیس مجلست خواسته شد طبق ماده ۲۳ قانون برنامه ششم توسعه با انتقال آب برخورد و صنایعی كه به آب نیاز دارند در این استان ها تعطیل و مسئولان جلوی این اجحاف ها و رعایت نكردن قانون را بگیرند.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با تاكید بر اینكه اجرای طرح هایی كه در وزارت نیرو درباب انتقال آب از خوزستان وجود دارد باید لغو شوند، بیان كرد: همچون این مصوبات خطرناك تصویب شده در این وزارت خانه این است كه از ۱۸ میلیارد مترمكعب آب تولیدی رودخانه های كارون و دز در سال و مورد نیاز خوزستان، تنها ۸ میلیارد به این استان به تصویب رسیده و ۶۰ درصد آب مورد نیاز آن حذف گردیده است.
آیت الله حیدری افزود: از رودخانه كرخه سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمكعب در سال مورد نیاز خوزستان، دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمكعب به تصویب رسیده و با عنایت به ساخت ۳۰ سد در بالا دست این رودخانه در دیگر استان ها، تنها ۶۰۰ میلیون مترمكعب سهم خوزستان از كرخه خواهد بود؛ در حوزه هندیجان باز وزارت نیرو از یك میلیارد و ۵۶۵ میلیون مترمكعب تنها ۵۶۵ میلیون مترمكعب را برای خوزستان تخصیص داده است.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینكه رئیس مجلس شورای اسلامی باز همراهی خودرا در این خصوص اعلام كرد، اظهار داشت: آقای لاریجانی قول داد بحث انتقال صنایع نیازمند آب در این استان ها به حاشیه خلیج فارس و به تصویب رساندن عدم اجرای انتقال آب در شورای عالی كشور با عنایت به مستندات نمایش شده را پیگیری كند.
وی بیان كرد: گفته میگردد در این دولت هیچ گونه برداشت آبی صورت نگرفته است اما در شورای عالی امنیت ملی با مستندات گفتیم انتقال آب جدید در حال انجام می باشد.
آیت الله حیدری اظهار نمود: طبق درخواست رئیس جمهور و دستور مقام معظم رهبری، در این دولت برای فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هكتاری یك میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برداشت و فاز اول تكمیل شد كه باید از دولت تشكر نماییم و امیدواریم با این عزم فاز دوم هم تكمیل شود؛ مسئولان مربوطه به دنبال تأمین اعتبار این فاز هستند واز رئیس جمهور درخواست شد در این دولت فاز دوم اجرای طرح ۵۵۰ هزار هكتاری باز تكمیل شود.
تخصیص بودجه انتقال آب مغایر برنامه ششم توسعه است
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری درباب بازگشت بودجه انتقال آب در بودجه پیشنهادی دولت اظهار داشت: هنوز باخبر نشدیم كه دولت بودجه برای انتقال آب در نظر گرفته یا خیر اما اگر اینگونه باشد امیدواریم رد شود. اگر این مصوبه در مجلس تصویب گردید با عنایت به اینكه خلاف برنامه ششم است شورای نگهبان آنرا رد خواهدنمود.
وی افزود: نمایندگان اصفهان پیش تر كارها را به صورت لابی و مخفیانه انجام می دادند اما وقتی با موانعی برخورد كردند، مساله استعفا را مطرح كردند؛ بیشتر اعضای مجلس با هرگونه انتقال آب مخالف هستند و حتی حاضر شدند این استعفا را قبول كنند اما رئیس مجلس كاری كرد این مساله از دستور بیرون رود.
آیت الله حیدری اظهار داشت: با رئیس قوه قضائیه عنوان شد و او گفت آمادگی داریم در مساله انتقال آب خوزستان ورود كنیم؛ رئیس جمهور هم قول داده آب فلات مركزی از خلیج فارس تامین و شیرین شود.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینكه نباید تنها سیاه نمایی كرد، اظهار نمود: اعتماد مردم به نظام باید تقویت شود و نباید اعتماد به مسئولان را كم نماییم چون دود آن به چشم نظام می رود؛ جوانان انقلابی و روحانیون باید با حفظ همدلی و وحدت در مقام رونشگری و مطالبه گری پیش روند.

1397/10/06
14:01:20
5.0 / ۵
4296
تگهای خبر: آب , شركت , محصولات , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است