نماینده سازمان ملل از طرح احیای دریاچه ارومیه بازدید كرد

نماینده سازمان ملل از طرح احیای دریاچه ارومیه بازدید كرد

گل اركیده: مدیر دفتر عمران سازمان ملل (UNDP) به همراه كاردار سفارت ژاپن، نماینده سازمان همكاری های بین المللی این كشور (جایكا) و مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران از طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه در شهرستان میاندوآب بازدید نمودند.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا، مدیر جهاد كشاورزی میاندوآب در حاشیه این بازدید به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پروژه «همكاری در احیای دریاچه ارومیه از راه مشاركت جوامع محلی در استقرار كشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی» همچون طرح های مهم برای احیای این زیست بوم به حساب می آید كه از سال 1393 در 19 روستای این شهرستان شروع شد.
علی دیانتی افزود: بعضی از فازهای این پروژه الان در هفت روستای این شهرستان شامل قپچاق، للكلو، گزلان، گوگ تپه، داش تپه، ملك آباد و نظام آباد در حال اجراست.
وی با اشاره به اینكه فاز اصلی این پروژه (فاز پنج) باز در 2 روستای مظفرآباد و تلخاب از توابع این شهرستان الان اجرا می شود، گفت: این پروژه در سه روستای حاصل قوبی افشار، شعبانلو و مراد خانلو باز به روش PTD دنبال میگردد.
دیانتی هدف از اجرای این پروژه را بكار بردن برنامه های مشخص جهت مدیریت درست مزرعه در امتداد استفاده بهینه از آب در مصارف كشاورزی و سایر نهادها به صورت پایلوت در روستاهای هدف و با مشاركت جوامع محلی عنوان نمود.
وی بیان كرد: در روستای تلخاب مزارع گندم به روش كشت بر روی پشته های عریض با رویكرد كاهش مصرف آب انجام گرفته است.
به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا، این مهمانان خارجی به منظور شركت در آیین اختتامیه نمایشگاه دستاوردهای پروژه همكاری در احیای دریاچه ارومیه از راه استقرار كشاورزی پایدار و مشاركت جوامع محلی در میاندوآب به آذربایجان غربی سفر كرده اند.
در این بازدید حاضران از سایت الگویی این پروژه مشترك بین المللی واقع در روستای تلخاب میاندوآب بازدید كردند و از نزدیك در جریان روند اجرای این پروژه قرار گرفتند.
سازمان بین المللی همكاری های ژاپن(جایكا) بعنوان یك سازمان دولتی از راه مشاركت های مالی، درك چرخه سیستم هیدرولوژیكی و همكاری در ارزیابی اقدامات به احیای دریاچه ارومیه كمك می نماید.
دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا مقرر است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 آغاز به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
9871/6185/3072


1397/09/20
14:09:50
5.0 / ۵
4604
تگهای خبر: آب , زیست بوم , سایت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است