بزرگترین تالاب ساحلی كشور پاسگاه محیط بانی ندارد؛

شادگان قتل گاه پرندگان شده است

شادگان قتل گاه پرندگان شده است

گل اركیده: فعالان محیط زیست می گویند تالاب بین المللی شادگان در نبود نظارت و پاسگاه محیط بانی به قرق شكارچیان و قتل گاه پرندگان تبدیل گشته است.یك كارشناس و فعال محیط زیست به خبرنگار مهر اظهار داشت: تالاب بین المللی شادگان در جنوب استان خوزستان با وسعتی معادل ۴۰۰ هزار هكتار بزرگترین تالاب ساحلی كشور شمرده می شود و دارای تنوع بی نظیری از پرندگان بومی و مهاجر است.

رضا نیك فلك اضافه كرد: این تالاب مكان زمستان گذرانی شمار قابل توجهی از گونه های حمایت شده و در خطر انقراض جهانی است و در لیست ۱۰۵ منطقه مهم زیستگاه پرندگان ثبت شده است.
وی افزود: بر طبق آمار و شواهد موجود این تالاب در گذشته نه چندان دور پذیرای بیشتر از صدهزار قطعه از انواع پرندگان مهاجر بوده است؛ متاسفانه ضعف شدید در مدیریت این زیستگاه تالابی بی نظیر باعت شده تا هیچ نقطه امنی در سرتاسر این تالاب برای پرندگان مهاجر وجود نداشته باشد و تنوع زیستی بی نظیر این تالاب توأم با شكار لجام گسیخته و استفاده از تورهای (دام) هوایی رو به نابودی بی بازگشت باشد.

این فعال محیط زیست اشاره كرد: تالاب شادگان از معدود مناطق تالابی باقی مانده در كشور است كه گونه حمایت شده فلامینگو در خوریات آن زادآوری (تولید مثل) می كند و همین طور بزرگترین مكان زادآوری اردك مرمری گونه مرغابی شناخته شده و در خطر انقراض شمرده می شود.
نیك فلك اشاره كرد: شوربختانه این تالاب بین المللی با دارا بودن ارزش های بی نظیر زیستی فاقد پاسگاه محیط بانی فعال است و بنا بر این فاقد امنیت جهت زمستان گذرانی پرندگان مهاجر است.

به گفته وی انبوه شكارچیان و صیادان به شكل مستمر در تمامی نقاط تالاب حضور دارند و بدون كوچكترین نگرانی به صید و شكار وسیع پرندگان مهاجر و بومی مشغولند.
این فعال و كارشناس محیط زیست با تاكید بر این كه هیچ نقطه ای از تالاب بزرگ شادگان دارای امنیت برای حیات وحش نیست اظهار داشت: متاسفانه ناامنی در شادگان تا حدی گسترده و مشهود است كه نمی توان در هیچ نقطه از این تالاب مشابه سایر تالاب ها محدوده های تجمع پرندگان مهاجر را مشاهده كرد.

نیك فلك آگهی داد: ادامه رویه بی توجهی به وضعیت شادگان منجر به تسری روش های جدید كشتار گروهی پرندگان مهاجر در این تالاب شده است. روش غیرانسانی و غیرقانونی دام هوایی (تور هوایی) در تالاب شادگان بی شك سرعت نابودی پرندگان مهاجر را با صید گروهی و در تعداد و تنوع بالا، بیشتر از پیش قوت می بخشد.
وی اشاره كرد: عدم مدیریت صحیح در بخش محیط طبیعی سازمان حفاظت از محیط زیست استان خوزستان از اصلی ترین دلایل به وجود آمدن نسل كسی پرندگان مهاجر است؛ وضعیت اسفناك تالاب های خوزستان نشان دهنده ضعف شدید و ناكارآمدی این بخش مهم می باشد.

این فعال محیط زیست تصریح كرد: تمامی تالابهای تحت مدیریت سازمان حفاظت از محیط زیست استان خوزستان فاقد پاسگاه محیط بانی فعال می باشند و به مكانی برای انجام انواع تخلفات زیست محیطی تبدیل گشته اند.
نیك فلك درانتها اظهار داشت: شادگان بزرگ ترین و از مهمترین زیستگاههای پرندگان حمایت شده شامل اردك مرمری، اردك سرسفید، اردك سرحنایی، اردك سرسیاه، اردك بلوطی، غاز پیشانی سفید كوچك و بزرگ و سایر پرندگان شامل فلامینگو، انواع مرغابی ها، چنگرها، باكلان ها و حواصیل ها و انواع مختلف عقاب ها، شاهین ها و قوشها و جغدهاست كه اینك مبدل به یك قتل گاه به مدلول واقعی كلمه برای این تنوع جانوری خیره كننده شده است.

1397/08/24
23:11:42
5.0 / ۵
5009
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است