فصل گاوبانگی در مازندران و خطر بیخ گوش مرال ها

فصل گاوبانگی در مازندران و خطر بیخ گوش مرال ها

گل اركیده: ساری - همه ساله نیمه دوم شهریور در مازندران با بانگ مرال ( گوزن قرمز) جنگل های هیركانی از تنكابن تا گلوگاه در حالی روحیه سرخوشی به طبیعت می بخشد كه در آن سو شكارچیان متخلف در كمین خاموش كردن این صداهای سرشار از شوق زندگی هستند.


رئیس اداره حیات وحش اداره كل منابع طبیعی مازندران اظهار داشت: فصل گاوبانگی در جنگل های هیركانی از نیمه دوم شهریور ماه شروع می گردد و تا اواخر نیمه اول مهرماه ادامه دارد.
كوروس ربیعی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: گاوبانگی، سرفصل جدید زندگی طبیعی برای مرال های نر است كه در این زمان این گونه های جانوری برای تولید قلمرو و همسرگزینی در ستیز با رقبا هستند.
وی اظهار داشت: در چنین شرایطی مرال نر از لحاظ جسمی دچار ضعف شده و سطح هوشیاری آنها در مواجهه با خطر كاسته می شود و این وضعیت نامناسب جسمی و روحی شكارچیان متخلف را برای شكار به طمع می اندازد.
ربیعی تصریح كرد: محیط زیست با درك شرایط حساس و حفاظت از حیات وحش همه ساله گروههایی را برای محافظت از این گونه ها راهی 12 منطقه زیستگاهی مرال ها در جنگل های هیركانی می كند.
وی از جنگل نشینان مازنی خواست تا در فصل گاوبانگی برای حمایت ازحیات دوباره زندگی جانوری به خصوص مرال با محیط زیست همكاری كنند و هر گونه تحرك شكارچیان متخلف را اطلاع رسانی داشته باشند.
ربیعی تعداد مرال در جنگل های هیركانی را برپایه سرشماری سال قبل 400 راس اعلام نمود.
** استقرار 30 چادر در زیستگاههای مرال
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران هم اظهار داشت كه همزمان با شروع گاوبانگی 30 چادر در 12 نقطه از زیستگاههای احتمالی مرال از تنكابن در غرب تا گلوگاه در شرق مستقر شد.
مسلم آهنگری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: یگان حفاظت به صورت شبانه روزی در این زیستگاهها تا آبان ماه حضور دارند و با شكارچیان متخلف برخورد خواهند كرد.
مرال یا گوزن قرمز، نماد تنوع زیستی مازندران و از گونه های حمایت شده در جنگل های شمال است كه قلمرو آن از شمال غرب تا ارسباران و از شمال شرق تا بخش های از خراسان شمالی امتداد دارد.
مناطق جنگلی هزارجریب بهشهر و نكا، پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه، كیاسر و محدوده امن منطقه حفاظت شده البرز مركزی از مهم ترین زیستگاههای مرال در كشور است.
گاوبانگی به فعالیت پر سر و صدای گوزن های نر همزمان با فصل جفت گیری برای تعیین قلمرو گفته می گردد.
گوزن های نر برای تعیین قلمرو به جنگ با دیگر نرها می روند و با تولید صدایی شبیه صدای گاو اهلی، گوزن های ماده را در محدوده قلمرو خود جمع می كنند.
در فصل گاوبانگی اگر گوزن نر صدای گوزن نر دیگری را در محدوده قلمرو خود بشنود با سرعت به سمت صدای مربوطه حركت می كند تا گوزن مهاجم را از قلمرو خود خارج كند.
شكارچیان در این زمان در نقطه ای كمین كرده و به وسیله ابزارهایی همچون شاخ قوچ، كدو و غیره صدای گوزن ها را تقلید می كنند و گوزن نری كه شكارچیان در قلمرو آن حضور دارند بلافاصله به سمت صدا حركت كرده و در مقابل شكارچیان ظاهر شده و به راحتی شكارش می كنند.
همچنین در فصل گاوبانگی گوزن های نر جوانی كه موفق به تعیین قلمرو نمی شوند، از قلمرو نرهای بزرگ تر رانده شده و به حاشیه مناطق پناه جنگلی می آورند و به همین خاطر گوزن های نر و جوان در طول فصل گاوبانگی بسیار صدمه پذیر هستند.
در ضمن گوزن ها در این فصل به علت ترشح هورمون های مربوطه از هوشیاری و تمركز بالایی در شناسایی و فرار از دست شكارچیان برخوردار نیستند و به سهولت شكار می شوند.
به دلیل صدمه پذیر شدن گوزن ها در فصل گاوبانگی، محیط بانان زیستگاههای مرال در مناطق جنگلی شمال كشور مبادرت به برپایی پست های موقت گاوبانگی به وسیله چادر در نقاط حساس نموده و حفاظت از گوزن ها را تشدید می كنند. در سایر ایام سال شكار مرال به علت پوشش انبوه زیستگاه های جنگلی و هشیاری گوزن ها با مشقت بیشتری همراه می باشد.
6982/1654


1397/06/17
18:53:24
5.0 / ۵
4320
تگهای خبر: آب , جنگل , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است