اولین گروه از پرندگان زمستان گذران به مازندران رسیدند

اولین گروه از پرندگان زمستان گذران به مازندران رسیدند

گل اركیده: ساری- اولین گروه از پرندگان مهاجر با فرود در تالاب ها و آبگیرهای مازندران، زمستان گذرانی در این منطقه خوش آب و هوای خزری را شروع كردند.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا، ورود حدود یكصد نوع پرنده مهاجر از مناطق سردسیر به مازندران همه ساله از اوایل شهریور ماه به تدریج آغاز می گردد و پیشقراول آنها هم پرنده ' خوتكا ' است كه این روزها در بیشتر تالاب ها و آبگیرهای حاشیه جنوبی دریای خزر مشاهده می گردد.
مدیركل محیط زیست مازندران در این باره اظهار داشت كه با فرود خوتكاها به تالاب ها و آبگیرهای این خطه شمال كشور اولین گروه از زمستان گذران وارد منطقه شدند.
حسینعلی ابراهیمی كارنامی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از باكلان، حواصیل، كاكایی و كلیل بعنوان پیشقراولان زمستان گذران به مازندران نام برد و افزود كه بزودی سایر گونه ها هم كوچ زمستانی را به این خطه شمال كشور شروع خواهند كرد.
وی پیش بینی نمود تا فرارسیدن فصل زمستان حدود یكصد گونه از پرندگان زمستان گذران از مناطق سردسیر داخل كشور و دیگر نقاط جهان به ذخیرگاههای آبی مازندران كوچ كنند.
** زمستان متفاوت
مدیركل محیطزیست مازندران اظهار داشت كه نیروهای یگان حفاظت با همكاری سایر دستگاهها بویژه نیروهای انتظامی و امنیتی به دنبال تولید زمستانی امن برای مهمانان زمستان گذران هستند.
ابراهیمی كارنامی اضافه كرد: با برچیده شدن بساط بازار خرید و فروش پرندگان در فریدونكنار و تداوم این وضعیت با دستور قضایی، زمستان متفاوتی برای پرندگان زمستان گذران امسال رقم خواهد خورد.
وی اظهار داشت: بر مبنای دستور مرجع قضایی، تنها شیوه شكار پرندگان امسال روش سنتی ' دوما ' است و با دریافت پروانه شكار امكان پذیر خواهد بود و با افرادی كه به شیوه های دیگر و یا بدون مجوز شكار كنند، برخورد خواهد شد.
دوما یا ' دوماچال ' از شیوه های سنتی شكار پرندگان در مازندران است كه در سال های اخیر منفعت طلبی غیراخلاقی شكارچیان غیرمجاز شیوه های شكار و كشتار جمعی را جایگزین آن كرده است.
در روش دوما، شكارچیان با استفاده از پرنده دست آموز پرندگان دیگر همچون غازهای گردن سبز را در دام چال های فرود می آوردند و شكارچیان هم آنها را زنده شكار می كنند.
پرنده گیری به روش گذر، كرس، دام هوایی و شب دام هم از دیگر شیوه هایی است كه در سال های اخیر برای شكار پرندگان مهاجر رواج یافته و به قتل عام این مهمانان زمستان گذران در مازندران انجامید.
سازمان حفاظت محیط زیست كشور از سال 95 با ابلاغ دستورالعملی تمامی شیوه های شكار پرندگان مهاجر را ممنوع و تنها روش دوما را مجاز شمرده بود ولی به دلیل نبود حمایت قضایی، این دستورالعمل به مرحله اجرا نرسیده بود.
مازندران دارای 2 تالاب بین المللی میانكاله و فریدونكنار و چندین تالاب و آبگیر محلی چون ساهون، لپو و پلنگان، ولشت، استخرپشت، گل پل، خضر نبی، شورمست، دریوك، سراندون و بالندون، گز و كندوچال است و همینطور افزون بر 800 قطعه آببندان به مساحت 17 هزار هكتار دارد.
بر اساس آمار محیط زیست، همه ساله حدود یك میلیون بال پرنده زمستان گذران از گونه های مختلف به مازندران مهاجرت می كنند.
6982/1654


1397/06/05
14:40:25
5.0 / ۵
4783
تگهای خبر: آب , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است