كلانتری در جمع خبرنگاران:

بهره برداری آب های ژرف اقتصادی نیست

بهره برداری آب های ژرف اقتصادی نیست

گل اركیده: رئیس سازمان محیط زیست اظهار داشت: ما با تحقیقات در حوزه آب های ژرف موافقیم اما به نظر نمی رسد این كار توجیه اقتصادی داشته باشد.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری این سازمان به مناسبت روز خبرنگار در پرسش به پاسخی درباره دلیل شهادت روز گذشته محیط بان خواجویی اظهار داشت: ما تا كنون محیط بان را استخدام می كردیم اما آموزش های لازم را نمی دیدند. بنابراین الان دیگر محیط بان های ما از این به بعد باید حداقل آموزش های لازم را بگذرانند. بخشی هم البته شاید به مسائل اقتصادی برگردد. بخشی هم این است كه جامعه هم باید آموزش ببینند.
كلانتری در پاسخ به اینكه این آموزش را چه كسی باید بدهد اظهار داشت: هیچ دانشگاهی محیط بان تربیت نمی كند و بنابراین ما دستور دادیم دانشكده محیط زیست به دانشكده تربیت محیط بان بدل شود در حالیكه این دانشكده تخصص های دیگر را تربیت می كرد.
معاون رئیس جمهور در مورد وضعیت پسماند استان های شمالی كشور هم اظهار داشت: مدیریت پسماند اولویت دولت بود اما مجلس در این زمینه دست ما را بست چون قرار بود ۱.۳ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی به مدیریت پسماند كشور با اولویت استان های شمالی با استفاده از وزارت كشور سرمایه گذاری شود كه جلوی آن را گرفتند و امیدوارم در بودجه سال آینده این مساله رفع گردد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره بازداشت شدگان محیط زیست اظهار داشت: امیدوارم هرچه سریع تر تكلیفشان روشن شود. بر مبنای قول هایی كه شنیده ام امیدواریم تكلیفشان تا آخر تابستان روشن می گردد. دستگاه قضایی به ما گفته دخالت نكنید باآنكه ما بعنوان شهروند حق دادخواهی داریم. البته طی گفتگویی كه با خانواده هایشان داشتیم وضعیتشان در بازداشتگاه بهتر شده است. به هر حال سازمان حفاظت محیط زیست به صورت مستقل اجازه پیگیری پرونده فعالان محیط زیست بازداشت شده را ندارد و دولت در قالب كمیته چهار نفره آن را دنبال می كند اما امیدواریم كه تا آخر تابستان وضعیتشان روشن شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به پرسشی درباره نحوه نظارت بر استان ها پس از واگذاری اختیارات اظهار داشت: تخلف اگر بخواهد رخ بدهد شانسش در استان از تهران كمتر است. با عنایت به اینكه دفاتر ما دیگر آن كارهای قبلی را ندارد الان باید به استان ها سر بزند. بدین سان استان مسئول است و تهران هم نظارتش را بیشتر می كند.
وی در پاسخ به پرسشی در رابطه با فرسایش خاك اظهار داشت: خاك ما در سال ۰.۶ میلیمتر فرسایش پیدا می كند یعنی یك سانتیمتر خاك طی یك سال و نیم فرسایش پیدا می كند، درحالی كه ۴۰۰ سال طول می كشد تا این میزان خاك تشكیل گردد. كل درآمد كشاورزی استان خوزستان ۱.۵ میلیارد تومان است در حالیكه خسارات زیست محیطی در این منطقه ده ها میلیارد دلار می گردد یعنی هزینه تخریب صدها برابر تولید است اما چیزی كه متعلق به نسل های آینده است را اكنون مصرف و تخریب می نماییم.
كلانتری اضافه كرد: اگر طبیعت ما خشك شود، نخستین قربانی آن حیوانات زبان بسته هستند. مشكل آب، مشكل حیات وحش هم است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به پرسشی درباره اثرات تحریم ها بر محیط زیست هم اظهار داشت: اثر تحریم ها در محیط زیست بسیار گسترده است. مثلاً وزیر صنعت، معدن و تجارت آئین نامه هوای پاك را كه امضا كرده بود، پس گرفت و گفت اگر تحریم ها باشد، موتورهایی كه قرار بود داشته باشیم را به ما نمی دهند یا فناوری های در رابطه با حفظ محیط زیست و انرژی های پاك را هم نمی توانیم وارد نماییم.
كلانتری در پاسخ به پرسشی درباره موضع سازمان محیط زیست در ارتباط با توافق پاریس اضافه كرد: توافق پاریس شرط و شروطی داشت، ما چهار درصد كاهش انتشار گازهای گلخانه ای را بدون پیش شرط و هشت درصد دیگر را به شرط رفع تحریم ها تعهد كرده بودیم و این چهار درصد هم باید از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ اجرا می شد.
وی تاكید كرد: خوشبختانه این تعهدات سخت نیست و كافی است آقای زنگنه گازهای فلرها را مهار كند و خود به خود هفت درصد آلودگی ما كم می شود؛ یعنی از نظر اجرایی مشكلی نداریم. ایتالیایی هم گفته بودند كه «اجازه بدهید این گازی كه می سوزد را ما جمع نماییم و درآمدش را برای خودمان ببریم». طبق برنامه وزارت نفت طی سه سال آینده كل فلرها جمع می گردد و ما اگر هیچ كار دیگری هم نكنیم، دو برابر تعهدمان را انجام داده ایم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به پرسشی درباره آب های ژرف هم اظهار داشت: ما با تحقیقات در حوزه آب های ژرف موافقیم ولی من به شما قول می دهم كه این كار اجرایی نخواهد شد. ما تابحال ۲۱۹۵ متر عمق چاه حفر كرده ایم و آبی كه بیرون می آید كمتر از چهار لیتر بر ثانیه یعنی ۱۲۴ هزار مترمكعب در سال است. باید بررسی شود كه از نظر اقتصادی، اجتماعی و... اصلاً این كار به صرفه است یا نه.
كلانتری افزود: اگر آن طور كه بعضی می گویند این آب ها در عمق زمین جاری باشد و از هیمالیا تا دریای عمان می رود، تازه آن گاه می توان از نظر اقتصادی مبحث را بررسی كرد كه آن هم اساساً توجیه پذیری نخواهد داشت چون هر مترمكعب آب بیشتر از دو، سه دلار هزینه خواهد داشت.
وی خاطرنشان كرد: در دهه ۷۰ با مرحوم هاشمی رفسنجانی به عربستان رفتیم و آنجا مزرعه سعود الفیصل را دیدیم كه متوسط عمق چاه هایشان ۱۳۰۰ متر بود و انرژی كه برای یك تن گندم مصرف می شد، ۹۰۰ دلار بود درحالی كه قیمت یك تن گندم ۱۲۰ دلار بود. آبی هم كه بیرون می آمد ۷۵ درجه سانتیگراد دما داشت. آنها تمام آب های زیرزمینی و فسیلی شان را تمام كرده اند و الان اگر از بالای عربستان پرواز نماییم، می بینید كه زمین هایشان همه بیابان شده است؛ ما نباید به این روز بیفتیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان كرد: به اعتقاد من اگر این كار توجیه اقتصادی داشته باشد و آب فسیلی نباشد، ما مشكلی نخواهیم داشت اما به نظر نمی رسد توجیه اقتصادی داشته باشد، ضمن اینكه این آب به درد كشاورزی نمی خورد. همین الان با انرژی ارزان ما، آب های با عمق بیشتر از ۵۰۰ متر توجیه اقتصادی ندارد. تازه الان كه بشكه نفت ۷۳ دلار است، گازوئیل را در بخش كشاورزی ۲۰ تومان می خریم. امكان دارد برخی نمایندگان به دنبال رأی و برخی پژوهشگران به دنبال تحقیق باشند، ما هم حرفی نداریم ولی این كار توجیه اقتصادی ندارد.
وی در انتها در پاسخ به پرسشی درباره معادن طلا تصریح كرد: معادن طلا و مس ما در مناطقی هستند كه عمدتاً در نزدیكی آنها گسل وجود دارد. معادن را بهره برداری می كنند و باطله شان را روی سدهایی كه در سه ریشتر زلزله به بالا فرو می ریزد، نگهداری می كنند. چند سال پیش در برزیل سد یك معدن طلا شكسته شد و یك روستا را نابود كرد؛ این اتفاق امكان دارد در ایران هم بیفتد درحالی كه معدن كار ما اصلاً نمی داند معدنش روی گسل است و می گوید برای ساخت سد قوی تر، هزینه من بالا می رود و اگر آن هزینه تحمیل شود، شاید اصلاً اكتشاف طلا در كشور ما مقرون به صرفه نباشد.

1397/05/18
19:09:53
5.0 / ۵
4381
تگهای خبر: آب , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است