مهر گزارش می دهد

دود آتش سوزی بخش عراقی هورالعظیم در خوزستان، اعزام بالگرد آب پاش

دود آتش سوزی بخش عراقی هورالعظیم در خوزستان، اعزام بالگرد آب پاش

گل اركیده: اهواز - طی بیش از یك هفته اخیر تالاب هورالعظیم در حوزه عراق دچار حریق سنگینی شده و در ۶ روز گذشته دود ناشی از آن دامن خوزستان را گرفته است.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، تالاب هورالعظیم طی بیش از یك هفته اخیر با آتش سوزی دست و پنجه نرم می كند و طی ۶ روز اخیر دود این حریق دامن خوزستان را گرفته و نفس بعضی از شهرهای استان را به شماره انداخته است.
تنفس شهروندان شهرهای مختلف خوزستان همچون هویزه، بستان، سوسنگرد و اهواز دچار اختلال شده چون دود آتش سوزی تالاب هورالعظیم از شهر مرزی استان یعنی هویزه وارد و با طی مسیر بیش از ۱۱۵ كیلومتری تا خور موسی ماهشهر هم رسیده است.
بنا به اعلام مسئولان محیط زیست خوزستان چند روز قبل آتش سوزی به نیزارهای تالاب، در حوزه این استان رسیده ولی طی چهار ساعت مهار شده است.

آتش در حوزه خوزستان مهار شده اما عدم اطفای حریق در حوزه كشور عراق سبب شده تا دود حاصل از این آتش سوزی دامن خوزستان را گرفته و نفس شهروندان را به شماره بیندازد.
هم اكنون در شهرستان هویزه و برخی شهرهای اطراف به حالت آماده باش درآمده اند چون تنفس اهالی این مناطق با مشكل مواجه شده و تمهیدات درمانی برای این مورد پیش بینی شده است.
بخش عراقی هورالعظیم در آتش می سوزد
مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد دود شدید در اهواز و برخی شهرهای خوزستان اظهار نمود: آخرین تصاویر ماهواره ای شب گذشته نشان داده است دود تا محدوده ماهشهر و خور موسی هم رسیده است. این دود به دلیل آتش سوزی وسیع در تالاب هورالعظیم در بخش های ایرانی و عراقی آن كه چند روز است شعله ور شده به برخی شهرهای استان سرایت كرده است.
احمدرضا لاهیجان زاده اضافه كرد: دود مسیری بالای ۱۵۰ كیلومتر را طی و عصر روز گذشته از جنوب اهواز عبور كرده بود اما نیمه شب گذشته به علت جریان باد، اهواز مجدد درگیر این مشكل شده و هنوز هم بخشی از فضای این شهر به صورت محدود آلوده به دود است.
لاهیجان زاده با اشاره به مذاكرات صورت گرفته با سفارت عراق در تهران، اظهار نمود: امروز هم در تلاش هستیم تا با كنسولگری عراق در اهواز اقدامات لازم را مورد پیگیری قرار دهیم.
مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان خاطرنشان كرد: كمیته همكاری مشترك بین ایران و عراق تشكیل و مقرر شده تا امروز مبحث آتش سوزی هورالعظیم در این كمیته مطرح شود.
اعزام بالگردهای آب پاش به محل حادثه
وی اظهار داشت: پیشنهاد دادیم تا مسئولان ملی محیط زیست با كشور عراق وارد مذاكره شوند تا اگر با كمبود امكانات مواجه و یا منطقه دچار حریق شده، صعب العبور هست، با استفاده از ایران بالگردهای آب پاش اعزام و نسبت به خاموش كردن آتش نیزارها اقدام نماییم.
لاهیجان زاده بیان كرد: بر مبنای تصاویر ماهواره ای بین ۹ تا ۱۰ هزار هكتار از تالاب هورالعظیم در حوزه عراق دچار آتش سوزی شده است.
ناظم ثبوتی فرماندار هویزه هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: بیش از یك هفته قبل آتش سوزی تالاب هورالعظیم در سمت كشور عراق رخ داده و بالغ بر ۱۳ هزار هكتار از بخش تالاب در این كشور دچار حریق شد.
وی اضافه كرد: بر مبنای اعلام نظر كارشناسان فنی تابش نور خورشید سبب آتش سوزی شده و گاهی با تغییر جهت وزش باد این آتش به سمت تالاب در ایران حركت و نیزارها را دستخوش حریق می كند.
ثبوتی بیان كرد: اصل آتش سوزی در عراق است و یكی از علت های اصلی تداوم آن خشك بودن تالاب در این قسمت است اما هر بار به سمت ایران حركت نماید، در كمتر از سه ساعت اطفاء می گردد.

۳۰۰ هكتار از اراضی تالاب هورالعظیم در آتش سوخت
فرماندار هویزه اظهار داشت: آتش سوزی در قسمت ایرانی طی دفعات مختلف بالغ بر ۳۰۰ هكتار از اراضی تالاب هورالعظیم را دستخوش حریق كرد.
وی با اشاره به اینكه منشاء اصلی و اثرگذار این آتش سوزی خارجی است، اظهار نمود: روز گذشته با برخی دیگر از مسئولان بازدید میدانی آبی و خاكی داشتیم؛ هم اكنون مقدار زیادی از آتش سوزی در حوزه عراق هست و دود ناشی از آن سبب اذیت شدن مردم شهرهای هویزه، سوسنگرد و بستان شده است.
آماده باش كامل نیروهای ستادی و مراكز درمانی
فرماندار هویزه بیان كرد: مستندات كامل شامل فیلم، عكس و میزان آلودگی را احصاء و در اختیار اداره كل حفاظت از محیط زیست خوزستان قرار دادیم تا آنها هم با استفاده از سیستم دیپلماتیك پیگیر مبحث باشند.
ثبوتی افزود: روز گذشته ستاد مدیریت بحران تشكیل جلسه داده و در نهایت ضمن اعلام آماده باش نیروهای ستاد و تمامی كلینیك ها، مراكز درمانی و داروخانه ها، در پرترددترین نقطه شهر هم یك دستگاه اتوبوس درمانی - پزشكی مستقر شد.
فرماندار هویزه با اشاره به توزیع ماسك در شهر بیان كرد: تمهیدات اولیه برای مواجهه با این مشكل اتخاذ شده است.

1397/04/21
19:43:12
5.0 / ۵
4553
تگهای خبر: آب , محیط زیست , مسیر , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است