دود حریق هورالعظیم به خوزستان سرایت كرده است

دود حریق هورالعظیم به خوزستان سرایت كرده است

گل اركیده: اهواز - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اهواز اظهار داشت: منشاء دود غلیظی كه اهواز را در برگرفته، آتش سوزی در بخش عراقی هورالعظیم است و برای خاموش كردن آتش در این تالاب در حال رایزنی با كنسولگری عراق هستیم.


علی بنی عگبه روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا تصریح كرد: دود غلیظی از صبح امروز اهواز را در برگرفته كه بر مبنای بررسی های میدانی و تصاویر ماهواره ای، این آلودگی ناشی از آتش سوزی در تالاب هورالعظیم است.
وی با اشاره به اینكه آتش سوزی در بخش عراقی این تالاب از یك هفته پیش شروع شده اضافه كرد: دود ناشی از آتش سوزی شهرهای مرزی خوزستان همچون هویزه، سوسنگرد و رفیع را فراگرفته و تا اهواز را هم تحت تاثیر قرار داده است.
به گفته وی، با وزش باد غرب به شرق، دود به سمت اهواز جریان پیدا می كند.
بنی عگبه با اشاره به اینكه كانون حریق در بخش عراقی تالاب و خارج از دسترس است اظهار داشت: با كنسولگری عراق، استانداری خوزستان و سازمان حفاظت محیط زیست در حال رایزنی جهت استفاده از بالگرد آبپاش و خاموش كردن آتش هستیم.
دود غلیظ آتش سوزی هورالعظیم در حالی تا اهواز رسیده، كه فاصله این تالاب تا اهواز مركز استان خوزستان، بیش از یكصد كیلومتر است.
آتش سوزی در بخش عراقی تالاب هورالعظیم از حدود یك هفته پیش شروع شده و بیش از هشت هزار هكتار از این تالاب را سوزانده است. این آتش سوزی ناشی از خشكی و بی آبی هورالعظیم در هفته های اخیر است. 600 هكتار از بخش ایرانی هورالعظیم هم در ایام اخیر دچار آتش سوزی شده است.
به گفته مولا معاون حفاظت محیط زیست خوزستان، هم اكنون هیچ آبی وارد تالاب نمی گردد.
او نسبت به مرگ و میر آبزیان هم در اثر قطع حقابه تالاب اخطار داده است.
تالاب مرزی هورالعظیم با بیش از 300 هزار هكتار مساحت، در جنوب غربی كشور قرار دارد كه یك سوم آن در ایران و دو سوم در عراق است.
هورالعظیم آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین است كه از زمان خشك شدن بعنوان یكی از كانون های اصلی تولید گرد و غبار معرفی شده است.
9754/6064


1397/04/19
13:40:24
5.0 / ۵
4957
تگهای خبر: آب , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است