تعرض به مناطق ممنوعه محیط زیست، تصویرلرزان طبیعت درتالاب های گیلان

تعرض به مناطق ممنوعه محیط زیست، تصویرلرزان طبیعت درتالاب های گیلان

گل اركیده: طرح كلبه های شناور، تالاب های گیلان را هدف قرار داده و این كار با مجوز مدیركل محیط زیست استان گیلان انجام می گیرد در حالیكه طبق نص صریح قانون هرگونه فعالیت گردشگری در این مناطق ممنوع می باشد.خبرگزاری مهر، گروه جامعه-مسعود بُربُر: هر بار كه از كشاورزی و صنعت بعنوان تهدیداتی ضد محیط زیست یاد شده، گردشگری پایدار را جایگزینی برای معیشت جوامع محلی عنوان كرده اند اما اكنون فعالان محیط زیست از تهدید تالاب ها و مناطق حفاظت شده استان گیلان با گردشگری ناپایدار و در قالب كلبه های شناور بر تالاب ها خبر می دهند.
طبق قانون صراحتاً هرگونه فعالیت گردشگری در این مناطق تخلف است و صدور مجوز این فعالیت راه را برای ورود سازمان های نظارتی برای برخورد با دستگاه صادركننده مجوز غیرقانونی باز می كند
طرح كلبه های شناور كه اولین بار با حضور استاندار گیلان در تالاب استیل به صورت آزمایشی رونمایی گردید، اكنون نامش با تالاب ها و آب بندان های گیلان گره خورده و حتی مناطق حفاظت شده و پناهگاه های حیات وحشی همچون تالاب امیركلایه را هدف قرار گرفته است. این در شرایطی است كه قانون تصریح كرده طرح های گردشگری در مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع می باشد مگر در زون تفرجی پارك های ملی.
می خواهیم حلبی آباد انزلی را ساماندهی كنیم
مدیركل محیط زیست استان گیلان در این باره به خبرنگار مهر می گوید: بحث كلبه های شناور بیشتر در آب بندان ها مطرح است و آنچه كه مقرر است در مناطق تحت مدیریت ما باشد برپایه مطالعات طرح تفصیلی جامع مشاور عمل خواهد شد. همچون ظرفیت پارك ملی بوجاق شناسایی شده و مطالعاتی هم داشته است.
قربانعلی محمدپور تصریح می كند: آنچه از سوی فعالان محیط زیست مطرح شده در تالاب استیل بوده است. یك سازه ای به نام كلبه شناور به صورت پایلوت آوردند كه خود این كلبه از نظر فنی مشخصاتش مورد تاكید استاندار بود. مطمئنا ایراداتی كه وارد كردند وجود دارد اما مقرر است كنار تالاب باشد و داخل منطقه قرار نمی گیرد. بیشتر بعنوان كلبه شناوری است كه به صورت مدل اتخاذ شده و نیاز به اصلاح دارد.
وی در مورد نقاطی كه مقرر است این طرح اجرا شود می گوید: بحث كلبه های شناور بیشتر در حوزه آب بندان ها و تالاب انزلی و در خارج از مناطق تحت مدیریت مقرر است اتفاق بیفتد. درواقع ما دنبال آن هستیم كه كسانی كه قبلا بعنوان گردشگری و صیادی آلاچیق هایی در سطح تالاب انزلی داشتند یا مكان هایی كه از قبل بعنوان اسكله قایقرانی در بحث گردشگری فعالیت می كردند را از این حالت حلبی آبادی كه بخصوص در حوزه تالاب انزلی بوده است خارج نماییم و ساماندهی نماییم. برای این كار هم فكر كنم همراهی خوبی بین همه دستگاه ها به ویژه محیط زیست هست كه بتوانیم با تلاش و حمایت شخص استاندار از این وضعیتی كه امروز به صورت ناهنجار در حوزه تالاب انزلی می بینیم در بیاوریم و این ها را برای همیشه جمع نماییم و سازه های چوبی و بومی كه با فرهنگ مناطق ما سازگار هست آنجا اجرا نماییم.
فقط در پارك ملی بوجاق چون پارك ملی هست از نظر قوانین ما می توانیم در زون سه و چهار یعنی زوم تفرج گسترده و متمركز به میزان ده درصد گردشگری داشته باشیم. قانون به صراحت می گوید در سایر مناطق شما نمی توانید گردشگری دایر كنید
مدیركل محیط زیست استان گیلان در پاسخ به اینكه آیا ملاحظات زیست محیطی در این طرح در نظر گرفته می گردد یا نه تاكید می كند: شخص استاندار و دستگاه های اجرایی استان در این زمینه با محیط زیست كاملا هماهنگی و همراهی لازم را دارند تا ان شالله بتوانیم با تعاملی كه تولید خواهیم كرد وضعیت نابه سامانی كه در طول چندین دهه در سطح تالاب ها اتفاق افتاده را ساماندهی نماییم.
پنهانكاری در جزئیات طرح كلبه های شناور
با این حال روایت فعالان محیط زیست از این طرح با آنچه محمدپور می گوید متفاوت می باشد. اولین بار دو ماه پیش مصطفی سالاری استاندار گیلان در نشست ها و گفتگویی كه با رسانه ها داشت از رونق گردشگری گیلان با استفاده از بوم گردی اطلاع داد و گفت می خواهیم رونق گردشگری به گیلان بیاید تا هم جلوی ویلا سازی گرفته شود و هم در زمین هایی كه مردم محلی دارند و مسافران در آن خدمات می گیرند فرهنگ سنتی احیا شود. موضوعی كه مورد استقبال فعالان محیط زیست هم واقع شد تا كلبه های بوم گردی با معماری سنتی در روستاها ساخته شوند و مسافران از آن استفاده كنند. اما وقتی كه یكی از طرح های بوم گردی استفاده از كلبه های شناور و رستوران های شناور در تالاب ها و آب بندان های گیلان عنوان شد، تصویر طبیعت در آب های گیلان به لرزه افتاد.
یك فعال محیط زیست در این باره به خبرنگار مهر می گوید: گیلان حدود ۲۰ تالاب شاخص دارد كه سه تالاب انزلی و امیركلایه و بوجاق بین المللی هستند.
ماهان مهرو در پاسخ به این پرسش كه فعالیت گردشگری قانوناً در این مناطق مجاز است یا نه تاكید می كند: فقط در پارك ملی بوجاق چون پارك ملی هست از نظر قوانین ما می توانیم در زون سه و چهار یعنی زوم تفرج گسترده و متمركز به میزان ۱۰ درصد گردشگری داشته باشیم. قانون به صراحت می گوید در سایر مناطق یعنی پناهگاه حیات وحش، اثر طبیعی ملی و منطقه حفاظت شده شما نمی توانید گردشگری دایر كنید، چون اساسا برپایه ارزیابی توان اكولوژیك آنها این استعداد را نداشته اند كه زون تفرج به آن ها تعلق بگیرد و بر همین مبنا این عنوان ها به آنها داده شده است.
وی تصریح می كند: اتفاقی كه الان می افتد و طرح های توجیهی كه برای یك سری از تالاب ها نوشته می گردد كه اساساً این زون ها را ندارند تخلف است.
این فعال محیط زیست نمونه می آورد: در تالاب بین المللی امیركلایه كه عنوان پناهگاه حیات وحش دارد چندی قبل بازدید انجام شده و بعد هم مجددا سرمایه گذار را دعوت نمودند و بازدید نمود.
مهرو در توضیح جزئیات طرح می گوید: برای این تالاب پل چوبی و رستوران و كلبه های شناور تدارك دیده اند. البته جزئیات طرح هنوز اعلام نشده و اطلاع رسانی در این زمینه از جانب محیط زیست گیلان ضعیف بوده است. اگر به سایت محیط زیست گیلان رجوع كنید در آن هیچ خبری از این مورد نیست. یعنی اطلاع نمی دهند و اخبار را بروز نمی دهند.
وی ادامه می دهد: اتفاق بدتری كه رخ داده این است كه استاندار به همراه نماینده انزلی و مدیر كل محیط زیست و مدیر كل آب منطقه ای در دفتر معاون وزیر نیرو جلسه ای داشتند كه در ۲۵ روستای اطراف تالاب انزلی كه حریم شان با تالاب در تعارض است این تعارض برطرف شود و آنها بتوانند طرح هادی روستایی را در تالاب انزلی انجام بدنهد و درواقع ساخت و ساز در بستر تالاب داشته باشند!
این فعال محیط زیست می گوید: اینكه اعلام نموده اند مشكل برطرف شده گویی یعنی كه تالابی كه باید احیا شود، زمین هایش را هم هبه و هدیه می دهند كه ساخت وساز صورت بگیرد. تاسف آور هم این است كه بر مبنای همه موضع گیری هایی كه از جانب فرمانداران مثلا فرماندار آستارا یا لاهیجان عنوان شده تمام این اتفاقات با مجوز مدیر كل محیط زیست استان صورت می گیرد.
اكنون باید دید آیا جزئیات طرح گردشگری كلبه های شناور در تالاب های گیلان منتشر می گردد و تنها به نقاط خارج از مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست محدود خواهد شد یا باید در سایه پنهانكاری محیط زیست گیلان شاهد رشد و جولان كلبه ها در مناطقی باشیم كه طبق قانون صراحتاً هرگونه فعالیت گردشگری در آن ها ممنوع و تخلف است و در صورت انجام راه را برای ورود سازمان های نظارتی برای برخورد با متخلفان باز می كند. چه متخلفانی خصوصی كه به ساخت كلبه ها اقدام نمایند و چه متخلفان دولتی كه راه را برای تالاب خواری و زمین خواری تازه باز كرده اند و چشم انداز خوشایندی را پیش روی تالاب های گیلان ترسیم نمی كنند.

1397/03/09
18:24:13
5.0 / ۵
4527
تگهای خبر: آب , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است