فرمانده یگان حفاظت محیط زیست؛

تعداد پاسگاه های محیط بانی كشور یك ششم استاندارد جهانی است

تعداد پاسگاه های محیط بانی كشور یك ششم استاندارد جهانی است

گل اركیده: پاسگاه محیط بانی مكرش منطقه حفاظت شده كویر با حضور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست كشور، مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران و جمعی از مسئولان و محیط بانان محیط زیست استان تهران راه اندازی شد.به گزارش گل اركیده به نقل از سایت اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران (سامات)، همزمان با روز جهانی تنوع زیستی روز گذشته پاسگاه محیط بانی مكرش منطقه حفاظت شده كویر با حضور جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست كشور، كیومرث كلانتری مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران و جمعی از مسئولان و محیط بانان محیط زیست استان افتتاح و به بهره برداری رسید.
جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست كشور در این مراسم با اشاره به اینكه مجموعا ۳۷۴ پاسگاه محیط بانی در كشور داریم، اضافه كرد: از این تعداد پاسگاه محیط بانی تعداد ۸۲ پاسگاه بدلیل كمبود نیروی محیط بان غیرفعال بوده كه امیدواریم بتوانیم طی پروسه استخدام نیروی جدید و تقسیم نیروها در سطح كشور این پاسگاهها را راه اندازی نماییم.
وی در ادامه با اشاره به اینكه بر مبنای استاندارد جهانی، هر ۱۰۰۰ هكتار عرصه یك نفر محیط بان نیاز دارد، تصریح كرد: در كشور ما هر ۱۲ هزار هكتار یك محیط بان انجام وظیفه می كند، این در شرایطی است كه تعداد پاسگاهها هم در كشور حدود یك ششم استاندارد جهانی است و با عنایت به صدمه پذیر بودن مناطق تحت مدیریت محیط زیست ارتقاء و تجهیز پاسگاهها بسیار حائز اهمیت است.
محبت خانی در مورد توزیع جلیقه ضد گلوله در سراسر كشور اظهار داشت: هم اكنون تعداد ۳۴۰۰ نفر محیط بان در كشور داریم كه با عنایت به توزیع تعداد ۱۵۰۰ جلیقه ضد گلوله در كشور، تمام محیط بانانی كه سر شیف خود حاضر هستند دارای جلیقه ضد گلوله بوده و هیچ محیط بانی بدون جلیقه برای انجام ماموریت اعزام نمی گردد.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست كشور در ادامه به آموزش دوره های تخصصی به محیط بانان اشاره داشت و اضافه كرد: ۱۰۰۰ محیط بان در كشور از بدو استخدام بدون آموزش دوره های تخصصی مشغول به كار بودند كه با همكاری دفتر آموزش و مشاركتهای مردمی سازمان حفاظت محیط زیست ۵۰۰ نفر از این محیط بانان هم اكنون مشغول گذراندن دوره های تخصصی لازم بوده و برای ۵۰۰ نفر باقیمانده هم این دوره های آموزشی در نظر گرفته شده است تا بتوانند از اختیاراتی كه بعنوان ضابط قضایی خاص دارند جهت پاسداری از محیط زیست استفاده لازم را ببرند.
وی اظهار داشت: همینطور تعداد ۴۵۰ دستگاه موتور سیكلت هم خریداری شده كه در نیمه اول سال در سراسر كشور توزیع خواهد شد و ۳۰۰ محیط بان جدید هم طی آزمون استخدامی جذب سازمان حفاظت محیط زیست خواهند شد.
محبت خانی با اشاره به اینكه استفاده از هلی شات جهت كنترل و پایش مناطق هم در دستور كار یگان حفاظت محیط زیست كشور قرار دارد، خاطرنشان كرد: با عنایت به اینكه هلی شات بهتر از یك عامل انسانی قادر به رصد و پایش مناطق است استفاده از آن می تواند تا حدود زیادی خلاء ناشی از كمبود نیروی محیط بان در مناطق چهارگانه را مرتفع كند.
وی با اشاره به اینكه استفاده از دوربین روی پیراهن محیط بان هم یكی دیگر از اقداماتی است كه در سال ۹۷ در دستور كار داریم، خاطرنشان كرد: این دوربین ها هم برای ثبت تخلفات و تولید مدرك جهت مراجع قضایی و هم جهت كنترل و نظارت بر نیروی محیط بان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
كیومرث كلانتری مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران هم تقارن افتتاح پاسگاه محیط بانی مكرش منطقه حفاظت شده كویر با روز جهانی تنوع زیستی را یك رویداد با ارزش در حوزه محیط طبیعی استان تهران دانست و تصریح كرد: امروزه تنوع زیستی حاصل میلیاردها سال تكامل موجودات است كه تحت تاثیرفرآیندهای طبیعی و انسانی قرار گرفته و از این منظر وابستگی انسان به تنوع زیستی بسیار مشهود است.
وی با اشاره به ارزش منحصر بفرد تنوع زیستی و لزوم حفاظت فراگیر از آن اظهار داشت: باآنكه امروزه توجه به تنوع زیستی بعنوان یك سرمایه همگانی و ملی در مجامع بین المللی مطرح بوده و جوامع مردمی شناخت و آگاهی های بیشتری نسبت به این مورد پیدا كرده اند، اما متاسفانه روزانه شاهد این هستیم كه تعداد زیادی از گونه ها با نتایج ناشی از فعالیت های انسانی، در حال كاهش و صدمه بسیار شدید می باشد كه این امر می تواند تهدید جدی برای حیات و زندگی خود انسان باشد.
مدیر كل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه منابع بیولوژیكی یك سرمایه با ارزش برای زیست پایدار می باشد، خاطرنشان كرد: درحال حاضر لزوم پرداختن به اقدامات فوری و قاطع برای حفظ ژن ها، گونه ها و بوم سازگان ها با كاربست مدیریت پایدار، امری بسیار اجتناب ناپذیر است.
كلانتری همینطور با اشاره به وجود تنوع زیستی مطلوب در سطح استان تهران ادامه داد: یكی از برنامه ها و اولویت های اداره كل حفاظت محیط زیست استان تهران توسعه زیرساخت های حفاظت از مناطق تحت مدیریت بوده و در این راستا برنامه ساخت و پیگیری تجهیز واحدهای محیط بانی جدید در دستور كار قرار دارد.
وی كمبود منابع، زیرساخت ها و امكانات محیط بانان استان تهران در مقیاس جغرافیای تحت كنترل و حفاظت را آنهم با عنایت به حساسیت های محیط زیست پایتخت مهم دانست و اظهار داشت: حدود ۱۷ درصد جمعیت كشور در ۸۳/۰ درصد مساحت جغرافیایی كشور یعنی تهران مستقر است و ازطرفی بعضی از مناطق تحت مدیریت استان تهران در جغرافیای سرزمینی استان های دیگر قرار دارد و برای كنترل، پایش وحفاظت این پهنه با این جمعیت نیازمند بكارگیری محیط بانان بیشترو بروزرسانی و افزایش تجهیزات و امكانات هستیم.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران در انتها خاطرنشان كرد: امروز باحضور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست كشور و جمعی از محیط بانان بیست و چهارمین پاسگاه محیط بانی استان تهران راه اندازی شد و ما تا آخر سال شاهد افتتاح ۸ پاسگاه دیگر خواهیم بود.

1397/03/04
22:13:40
5.0 / ۵
4449
تگهای خبر: محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است