معاون سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد:

تهیه سیاهه آلودگی هوای 9 شهر

تهیه سیاهه آلودگی هوای 9 شهر

گل اركیده: تهران- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: سیاهه آلودگی هوای 9 شهر تهیه می گردد كه در جهت آن می توانیم اقدامات برای كاهش آلودگی هوا را با سرعت بیشتری پیش ببریم.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، مسعود تجریشی عصر روز چهارشنبه در جلسه كارگروه ملی كاهش آلودگی هوا اضافه كرد: سیاهه آلودگی هوای مشهد و تهران تهیه شده و اصفهان هم در حال انجام می باشد.
وی ادامه داد: در این راستا سیاهه شهرهای كرج، تبریز، شیراز، اهواز، مشهد و اراك هم امسال تهیه می گردد.
این استاد دانشگاه بیان كرد: سیاهه انتشار به ما می گوید چه فعالیتی به چه میزان آلودگی بوجود می آورد و با چه اقداماتی می توان این میزان آلودگی را كاهش داد.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: تابحال تهیه سیاهه مغفول بوده اما اكنون با برگزاری جلسات مختلف سعی كردیم آن را مانند قانون اجرا نماییم كه در این راستا یك كنسرسیوم دانشگاهی تشكیل دادیم.
وی با اشاره به اینكه تلاش می نماییم در تهیه سیاهه از ظرفیت دانشگاه های كشور استفاده نماییم، اظهار داشت: تلاش می نماییم بتوانیم از ظرفیت های ملی برای رفع مشكلات آلودگی هوا كه در این سیاهه آمده است، استفاده نماییم.
تجریشی ادامه داد: موارد مطرح شده در این سیاهه در جلسات كارگروه ملی آلودگی هوا مطرح، مشكلات بررسی و درباره رسیدن به راهی برای رفع آنها تصمیم گیری می گردد.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: زمانی كه كارگروه كاهش آلودگی هوا در سازمان محیط زیست شكل گرفت تصمیم گرفتیم تمام مصوبات گذشته را بررسی و علت اینكه بعضی از آنها اجرا نشده اند را مورد مطالعه قرار دهیم.
تجریشی عنوان داشت: با آمدن كارگروه كاهش آلودگی هوا به سازمان حفاظت محیط زیست به وزیران مربوطه نامه نوشتیم تا اعضای این كارگروه ثابت باشند چون بنای ما بر عملیاتی كردن تمام مصوبات قبلی است.
براین اساس چالش های هر كدام از مصوبات را بررسی كردیم كه این كار با قانون هوای پاك همزمان شد كه می توانست به اجرای مصوبات ما در این كارگروه كمك نماید.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش قانون هوای پاك در كاهش آلودگی هوا افزود: 121 حكم برای اجرایی شدن قانون هوای پاك در حال تهیه است و برپایه آن وظایف تمام سازمان ها و نهادهای مرتبط مشخص می شود، برای تهیه هر حكم كارگاه های خاص تشكیل شده است.
وی خاطرنشان كرد: با داشتن قانون هوای پاك احكامی خواهیم داشت كه خیلی از آنها حكم قانونی به خود گرفته اند، این احكام پس از تهیه به هیات دولت داده می گردد و پس از تصویب به سازمان های مرتبط ابلاغ خواهد گردید.
تجریشی تصریح كرد: در این كارگروه می خواهیم تمام بهانه ها را از سازمان ها و نهادهای مرتبط در جهت عدم اجرای وظایف آنها برای كاهش آلودگی هوا برطرف نماییم.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: هدف این كارگروه این است كه هر آنچه در گذشته بعنوان مصوبه داشتیم را بررسی و اگر نیاز به قوانین جدید دارند آنها را تهیه و در نهایت به رئیس جمهوری تقدیم نماییم.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه برخی مسائل كشور مانند آلودگی هوا و آب بدخیم و بدقلق شده اند، اظهار داشت: هر مشكلی راهكار خودش را دارد كه باید به درستی اجرا شود زیرا اشتباه در آن باعث به وجود آمدن مشكلات و مسائل جدیدی می گردد بنابر این باید در اجرای هر راهكار دقت زیادی صورت گیرد.
تجریشی خاطرنشان كرد: می دانیم كه برخی تصمیمات این كارگروه تبعات مالی به همراه دارد اما در جهت كاهش آلودگی هوا تحت هیچ شرایطی كوتاه نخواهیم آمد چون با سلامت مردم در ارتباط می باشد.
وی اظهار نمود: مردم حق دارند كه بدانند در این راستا چه می گردد و دولت چه می كند بعنوان مثال اگر خودروساز به مصوبات خود عمل نمی كند مردم باید آگاه شوند.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش خودرو و موتورسیكلت ها در آلودگی هوا ادامه داد: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاكید دارد تا پایش بر تولیدات خودرو و موتورسیكلت ها افزایش یابد، 85 هزار صنعت داخل كشور فعال است كه سازمان محیط زیست در تلاش است با كمك ادارات و دانشگاه ها هماهنگی لازم را به عمل آورد تا ظرفیت پایش، افزایش یابد.
در قانون هوای پاك معاینه فنی خودروها 2 سال تعیین شده است كه بر این اساس تجریشی اظهار داشت: می خواهیم برای سال آینده ردیفی تقاضا نماییم تا خودروهایی كه وارد خیابان ها شدند پس از یكسال كنترل و پایش شوند.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: سعی كردیم این مورد را در قانون هوای پاك بگنجانیم اما با وزارت صنعت به توافق نرسیدیم بر همین مبنا آن را در قالب ردیف هایی سازمان محیط زیست تعریف كردیم و سالانه به صورت تصادفی این پایش را انجام خواهیم داد.
علمی*3061*9014**1440


1397/03/03
20:29:47
5.0 / ۵
4717
تگهای خبر: آلودگی , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است