مشاور بیوتكنولوژی سازمان حفاظت محیط زیست:

10 درصد تنوع زیستی كشور در شرایط صدمه پذیری قرار دارد

10 درصد تنوع زیستی كشور در شرایط صدمه پذیری قرار دارد

گل اركیده: تهران - مشاور فناوری و بیوتكنولوژی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: تغییر كاربری اراضی، انواع آلودگی ها، توسعه شهرنشینی، تجارت غیر قانونی، تجاوز به عرصه های طبیعی و بهره برداری بی رویه از منابع باعث شد تا 10 درصد از جانوران و گیاهان كشور در شرایط صدمه پذیری، بحران و انقراض قرار گیرند.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا، اعظم خوش خلق سیما روز سه شنبه در همایش روز جهانی تنوع زیستی اضافه كرد: اما اگر طراحی خوبی از فناوری های نو داشته باشیم و بنابر هدفمان آنها را اهلی سازی نماییم می توانیم بر بخش كشاورزی و حفظ ذخایر ژنتیك خود هم از نظر گیاهی و هم جانوری كمك نماییم.

*** تكنولوژی های جدید ذخایر ژنتیك كشور را نجات می دهد
وی اظهار داشت: فردی كه حرف از فناورهای نو می زند را هیچ وقت در مقابل تنوع زیستی قرار ندهید زیرا این فناوری های نو است كه می تواند ذخایر ژنتیك كشور را نجات دهد و حفظ كند.
خوش خلق سیما با اشاره به افزایش جمیعت جهان اضافه كرد: تاثیر كنترل جمعیت بر تنوع زیستی بسیار زیاد است، برآوردها نشان داده است تا سال 2050 حدود 30 تا 35 درصد بر جمعیت جهان افزوده می گردد.
وی ادامه داد: جهان هم به جهت اینكه بتواند امنیت غذایی این جمعیت را تامین كند باید 60 درصد افزایش تولیدات كشاورزی داشته باشد، هر چه هم پیش می رویم افراد پیر افزایش و جوانان كاسته می شود این به آن معنا است كه نیروی تولید كاسته می شود كه می تواند بر شهر نشینی هم تاثیر بگذارد.
مشاور فناوری و بیوتكنولوژی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: دراین شرایط كشورهای پیشرفته از درآمد ناخالص ملی خود سرمایه گذاری می كنند اما كشورهایی مانند ایران كه بر نفت متكی هستند كاری نمی كنند.
خوش خلق سیما اضافه كرد: با افزایش جمعیت باید 100 میلیون هكتار عرصه های كشاورزی دنیا افزایش یابد، كشورهای اروپایی از سال 1990 تا 2000 تا حدودی وارد این عرصه شدند اما كم كم آنرا كاهش دادند، در كشورهای اروپایی رشد تجاوز به عرصه های طبیعی بالا بود اما بعضی از همین كشورها هم توانستند آنرا كنترل كنند.
وی تصریح كرد: علاوه بر افزایش جمعیت، تغییر اقلیم هم باعث از بین رفتن تالاب ها و جنگل ها شده است بر این اساس عرصه های طبیعی دچار مشكل می شوند كه بر روی تولید غذا تاثیر می گذارند.
مشاور فناوری و بیوتكنولوژی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: اگر نتوانیم این چالش ها را مدیریت نماییم دچار مشكل می شویم، نمی توانیم برای كشاورزی افزایش سطح زیر كشت داشته باشیم اما یك راهكار وجود دارد و اینكه بیاییم ذخایر خویش را شناسایی، حفظ و صحیح بهره برداری نماییم كه این كار با كمك فناوری های نو امكان پذیر است.
خوش خلق سیما اظهار داشت: می توان با تهیه كیت های تشخیصی مولكولی ذخایر زیستی خویش را حفظ نماییم و آنها را بعنوان گونه های آندمیك برای آیندگان حفظ نماییم كه برای این كار باید زیرساخت های كشور توسعه یابد و با تهیه داده ها این زیر ساخت ها را غنی نماییم كه متاسفانه در كشور ما هنوز چنین چیزی وجود ندارد. البته برخی موسسات كارهایی را شروع كرده اند.
وی اضافه كرد: مابرای رفع نیاز خود كلزا یا روغن كلزا وارد می نماییم در حالیكه گونه اندمیك گیاه گلرنگ كه مشابه كلزا است در كشور وجود دارد كه باید با كمك فناوری توانایی این گیاه را بالا ببریم تا قابل رقابت با گونه های جهانی باشد.
مشاور فناوری و بیوتكنولوژی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه به وسیله بانك های ژن می توانیم ثروت ذخایر ژنتیك خویش را حفظ نماییم اظهار داشت: دنیا بانك ژن «قیامت» تاسیس كرده تا ذخایر توارثی خویش را برای نسل های آینده حفظ كند.
در آخر مراسم از برگزیدگان حوزه تنوع زیستی معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.22 می مصادف با اول خرداد ماه روز جهانی تنوع زیستی است و شعار امسال این روز ' 25 سال حفاظت از حیات كره زمین' تعیین شده است.
مراسم روز جهانی تنوع زیستی امروز با حضور عیسی كلانتری معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، مسعود پزشكیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، احمد علی كیخا عضو شورای عالی آب و نماینده مجلس شورای اسلامی و جمعی از فعالان محیط زیست در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار گردید.
علمی 9014**1440


1397/03/01
19:41:09
5.0 / ۵
4430
تگهای خبر: فناوری , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است